01.04.2018 - BİR FLÜT KAÇ LİRA.
Ersin DEĞİŞMEZ

Ersin DEĞİŞMEZ

EFESSELÇUKtan YAZIYOR

01.04.2018 - BİR FLÜT KAÇ LİRA.

01 Nisan 2018 - 15:14

Bu haftaki yazıma başlamadan önce geçtiğimiz haftaki yazımla ilgili bir açıklama yapmak isterim. Okuyanlar bilir geçtiğimiz haftaki yazımın başlığı SARI ÖKÜZ ‘ dü. Önce CHP ilçe kongresinde sonra Esnaf odası seçiminde ve en sonda AKP ilçe başkanlığı seçiminde SARI liste kazanınca beni arayıp ve yolda görüp siyaset işleri karışma neden sarıyı ön plana çıkartıyorsun diye sitem edenler ve uyaranlar oldu. SARI listelerin kazanmasıyla benim SARI ÖKÜZ yazımın hiçbir alakası yoktur diyerek açıklamamı bitiriyorum ama buradan da önümüzdeki dönemde seçime girip muhtar, dernek, sınıf başkanlığı ve apartman yöneticiliği gibi mevkileri isteyenlerin listelerini hazırlarken kâğıtlarında SARI rengi tercih etmelerini bekliyorum baksanıza SARI LİSTELER hiç kaybetmiyor.   
Uzun zaman önce yazdığım köşe yazılarımdan birinde Ulaşım giderlerini konu alıp Belediyenin bu ulaşım işlerini en az maliyetle nasıl organize etmesi gerektiği anlatmıştım. O yazımın üstünden haftalar, aylar geçtikten sonra bu hafta sonu ilçemizde U-15 liginde Selçuk Efes BELEDİYESPOR ile Gaziemir Futbol Kulübü maçı oynandı. Bu maça Gaziemir Futbol Kulübü GAZİEMİR BELEDİYE sinin aracıyla geldi. Bizim belediyemiz ise şuan için ilçemizdeki hiçbir kulübe maçlara gitmek için araç vermiyor.
Selçuk belediyesinin bildiğim kadarıyla 4 adet bu tip aracı var. İlçemizdeki takımlar genellikle küçük menderes havzasındaki Tire, Bayındır, Ödemiş ve Torbalı civarındaki takımlarla mücadele ediyor.  Mesela geçtiğimiz hafta Efesspor Bayındırda U-17 ligi maçı oynadı bu maça gitmek için Selçuk Belediyesi araç vermeyince özel araç tutuldu ve bu aracın Bayındıra gidip gelmesi içi 250 tl ondan bundan bulunup araç sahibine verildi. 
Şöyle ufak bir hesaplama yaparsak Efesspor 2017-2018 futbol sezonunda 5 kategoride 37 deplasman maçına çıktı. Bu deplasmanlar için ortalama bir araç kirasını 200 tl olarak hesaplarsak 37x200 = 7400 tl sadece bir kulübün yıllık ulaşım gideri olarak karşımıza çıkıyor. Bunu ilçemizde liglere giren 3 takımı ekleyip diğer branşlarıda katarsak 7400x4= 29,600 tl gibi ortalama bir rakam öylece bize bakıyor. 
Efesspor, Çamlıkspor, Gençlikspor ve Belevispor başta olmak üzere Okul takımları içinde Selçuk Belediyesi araç veriyor. Bunların toplamına bakarsak çok yüksek meblağlar çıkıyor. Tabi bu giderler Selçuk Belediyesinde birebir kayıtlıdır oradan daha net bilgi alınabilir.
Benim anlatmak istediğim ise en azından sadece mezarlıkla cami arasında gidip gelen araçlardan 1 tanesinin evrak işleri halledilse bu takımlarda o araçla maçlara gitse sezon başında fikstürler belirlenirken aracı tüm takımların kullanabileceği şekilde fikstür ayarlansa Belediyenin kasasından çıkacak para Belediyeye kalır belediyede 2 senede bir yeni araç alır yada personelin maaşlarını öder. 
İbrahim Tatlısesin bir filmi var ya hepimiz izlemişizdir ya da o sahneyi bir şekilde görmüşüzdür. İbrahim abimiz rakı sofrası kurmuş mezeleri söylemiş isyan ediyor ağlıyor. Meyhaneci geliyor ne oldu neden ağlıyorsun diyor ve efsane sahne ortaya çıkıyor “neden benim oğlumun flütü yok ulan, kaç para bu flüt diye ama önünde de rakı masası var.” Bende bizim belediyeye soruyorum bir aracın evrak işini tamamlamak kaç para kaç para bir sigorta ?
Bu arada Çamlıkspor 4. Maçından da galibiyetle ayrıldı ve 2 takımın çıkacağı ligde 3. İle arasındaki puan farkını 5 yaptı.  Çamlıkspor artık 1. Amatör lige yükseldi diyebiliriz. Çamlıksporu kutluyorum.
Bir zamanlar Timur adındaki kıral ülkesindeki her köye birer tane fil göndermiş beslemeleri için. Ancak köylü zaten zor zanaat geçiniyor bir de filler üstüne eklenince kendileri iyice aç kalmışlar. Çünkü işin ucunda kelle korkusu da varmış. Timur filleri iyi beslemeyen köylüleri ipe gönderirmiş. 


Köylüler büyük çaresizlik içinde bilge kişi Nasrettin Hocaya gitmişler. Yalvar yakar sen Timurla konuş durumumuzu anlat demişler. Hoca razı olmuş ve köylülerden oluşan bir heyet ile çıkmış yola. Gide gide bir handa konaklamışlar. Bir gurup köylü hocanın yanına gelmiş ve ihtiyarlık, sakatlık gibi mazeret sürerek yola devam edemeyeceklerini söylemişler. Geride kalanlar yine yola devam etmişler. 
Ancak Timura yaklaştıkça hocanın arkasından birer ikişier eksilmişler. En sonunda Hoca saraya vardığında iki kişi kalmış. Yanındaki adamdan cesaret alıp girmiş içeriye. Bir de ardına bakmış ki başka kimse yok. Yapa yalnız kalmış Timurun karşısında. 
Öfkeyle bağıran Timur ''Ne maruzatınız vardı'' demiş hocaya.
Nasreddin Hoca bu postu ucuza vermez tabi.. 

Bu yazı 513 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum