01.07.2017 - SPORA DEVAM
Ersin DEĞİŞMEZ

Ersin DEĞİŞMEZ

EFESSELÇUKtan YAZIYOR

01.07.2017 - SPORA DEVAM

01 Temmuz 2017 - 12:50

Geçtiğimiz hafta ki yazımda spordan bahsetmeyince sen bu işlere karışma sen top mop yazmaya devam et diye söyleyen arkadaşlara uyarak kaldığımız yerden devam edelim bakalım.
2. amatör ligde Gençlikspor 3 aydır antrenman yapmadan katıldığı ligde finale kadar çıkmasına rağmen finalde 4-0 kaybederek en son yıllar önce katıldığı 1. Amatör ligin kapısından döndü. Zaten duyduğum kadarıyla takımın çıkması istenmiyordu hatta çıkılmış olsa bile seneye katılmayız diye söylemeler vardı. Bu şatlar altında takımın çıkamaması gayet normal emek veren ter döken tüm oyuncaları kutluyorum. Çamlıkspor ise U-11 liginde 2. Olarak tarihinin ilk resmi kupasını kazanmış oldu. Çamlıkspor’ u tebrik ediyorum.
Sanayide  önce garaj olan sonra boş kalan yıkılan göl olan gölden sonra doldurulup şuan otlak olan bir alan var  Helenistik Dönemi’nde (M.Ö. 336-30) , Efes kenti görünümü temel bir değişim geçirdi. Diadoch savaşları sırasında ve Büyük İskender’in ölümünden sonra, şehir Lysimachos Krallığı ile MÖ 300 yıllarında birleştirildi (355-281). Yarım adada ve Anadolu’da, şehrin ilk kuruluşundan sonra (Lysimachia), Efes’te, Lysimachos’un karısı Arsinoe II’nin ismi verilerek Arsinoea olarak adlandırılan yeni bir şehir kuruldu. 
Bu şehri ikiye ayırırken bülbül dağından sanayide ki o alana bakan Arsinoea sakinleri burayı lanetliyoruz bu alana bundan sonra hiç bir şey yapılamayacak dedi ve MÖ 300 yılından beri sanayideki o alan boş bırakılmaya mecbur kaldı. Yoksa tarihten gelen böyle bir lanet olmasa illaki o alana bir şeyler yapılırdı yapılmamasının yapılsa bile kullanılmadan yıkılmasının başka bir açıklaması yoktur sanırım.
Şaka bir yana  geçtiğimiz aylarda İzmir ASKF başkan adayı ile yaptığımız toplantı sırasında Spor-Toto genel müdürlüğünün bize alan gösterin biz o alana spor tesisi yapalım dediğini öğrendim. Bu alanın akıbetini araştırdığımda ise oranın kullanım hakkının İzmir büyükşehir belediyesine ait olduğunu söylediler. Belediyede birkaç kişi ile görüştüğümde ise bizim elimizden bir şey gelmez onu CHP nin talep etmesi gerek dediler. Bu cümleyi duyduktan az olan umudum kırıldı. Biz istemeyiz onlar istesin onlar isterse biz istemeyiz biz istesek onlar istemez sarmalına girecek gibi geldi bu iş bana bunun sonucunda orası 2100 yılına kadar boş kalır heralde.
Segaş fırının olduğu alan ve eski halin olduğu yerler bilindiği üzere yıkılacak o çirkin görüntü ortadan kalkacak olan o alana Spor-Toto aracılığıyla bir spor salonu yapılıp Tören alanı ve Eftal doğru tesislerini kapsayan muhteşem bir spor kompleksi olabilir  
Bizim futbol sahası bilindiği üzere eskiden balçık halinde soyunma odalarının kapıları kırık tuvalet taşları olmayan küf pas içinde bir yerdi benim çektiğim fotolardan sonra içler acısı hali yerel gazetelerde haber yapıldı.  Daha sonra ise İzmirde yayın yapan bir gazetede çıkan haberler yetkilileri harekete geçirdi ve o tesis spora, insana yakışır bir hal aldı. Bilindiği üzere daha önce orada inekler otluyordu. Sanayide ki bu alan içinde o alana bir şey yapılıncaya kadar ya da en azından gündeme gelinceye kadar yazmaya söylemeye devam edeceğim pek umudum yok ama belki bir işe yarar diye düşünüyorum.
Bu hafta içinde Selçuk Efes Sporda yani ilçemizde alt yapının oluşmasında büyük emeği olan Gürbüz AKKUŞ hocamızı kaybettik Gürbüz hocamıza Allahtan rahmet diliyorum. Eski değerlerimizi yavaş yavaş kaybediyoruz. Şuan yaşadığımız ortamda ise amatörlükten uzak sadece ben neyi ne kadar götürebilirime bağlamış bir camia içindeyiz. Ne diyelim Yazık şu geçen zaman yazık .
Türkiye’nin hatta beklide dünyanın en verimli en değerli topraklarında yaşıyoruz ama daha önce de dediğim gibi bu coğrafyanın bu toprakların en büyük şanssızlığı bizim gibi bir toplumun üzerinde yaşamasıdır. 
Not: Bayramın birinci günü gazetemizin sahibi Barış GİDER’ in Selçuk- Pamucak dolmuşu garajda durduk yere yandı Barışa geçmiş olsun diyorum. Benim takıldığım konu ise onca aracın girip çıktığı yüzlerce yolcunun gün içinde kullandığı bir alanda yangın söndürmek için bir tertibatın olmaması. Arkadaş Allah korusun demek yolculu falan bir araç olsa yada o araç gece 5-10 araçla birlikte park halinde olsa hepsi yanacak. Sanırım garaj büyükşehire bağlı yetkililer buna bir çözüm bulur diye düşünüyorum. Ülkemizde bir şeye zarar gelmeden can kaybı yaşanmadan eksiklikler giderilmediği için artık gönül rahatlığıyla eksikleri tamamlayabilirsiniz çünkü bir şeye zarar geldi.

 

Bu yazı 770 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum