17.01.2018 - AMAN DİYEYİM
Ersin DEĞİŞMEZ

Ersin DEĞİŞMEZ

EFESSELÇUKtan YAZIYOR

17.01.2018 - AMAN DİYEYİM

17 Ocak 2018 - 10:08

Her şeyin maddiyata dayandığı bir dönemde amatör futbolun da bundan etkilenmemesi beklenemezdi... Birçok amatör futbolcunun aklında ‘Ne kadar alacağım?’ sorusu var. Anlaşılan parayı tamamen alabilen futbolcu sayısıysa çok az... Amatör futbol piyasası, profesyonel liglerden hiç de farklı olmayan bir ortama sahip... 
Bundan 10 yıl öncesine kadar amatör kümelerde gerçekten de para almadan ya da çok küçük primler karşılığında, yahut sezonluk bir telefona ya da dikiş makinesine oynayan futbolcular vardı. Ancak 80’lerin sonundan 2000’lerin başına kadar Türk futbolundaki kontrolsüz profesyonel takım sayısının artması, sonrasında bu sayının birden aşağı çekilmesi birçok profesyonel futbolcuyu ortada bıraktı. 
Artık amatör sahalarda spor olsun ya da ekmek arası köfteye oynama dönemi bitti. 1. Amatör'de bile futbolcular para talep ederken, Süper Amatör liglerdeki bütçeler Üçüncü Lig'i aratmıyor.
Yeni statülerle 3. Lig’e çıkışın zorlaşması kulüpler arasında rekabeti artırırken, profesyonel futbolcuların yüksek meblağlar karşılığında amatöre dönmesine yol açtı. Gözünü profesyonel lige çeviren birçok kulüp de ciddi yatırımlar yapmaya başladı. Her ne kadar global mali kriz Türk futbolunu da vursa amatör kulüpler arasında bu sezon çok ciddi paralar harcayan takımlar var.
Aslında bu güne kadar bu piyasa artışından en az etkilenen takımlar ilçemizdeki takımlar oldu. 1989-1990 sezonunda ilk kez 3.lige çıkan Efesspor 1999-2000 sezonunda amatör kümeye düşünce yılardır rekabet içinde olduğu Ödemişspor, Tirespor ve Torbalıspor ile BAL ligi kurulana kadar aynı grupta mücadele etti. Bizde Alt yapılarımızdan yetişen oyuncular cep harcılığına oynarken rakiplerimiz yıllarca yüz binlerce lira harcadı. Fakat sahadaki mücadeleye baktığımızda hiçbir zaman onlara ezilmediler.
Son zamanlarda ise ilçemiz de yetişen oyuncularımız para kazanma ve kariyer peşinde olunca daha iyi maddi şartlar sunan gelecekte onlara profesyonel ve daha büyük takımlara sıçrama yaptırabilecek kulüplere gitmeyi haklı olarak tercih ettiler. 
Burada hatayı KULÜPLERİMİZ kendinde aramalı. Şu gün yaşadığımız durumlarda en suçsuz olanlar futbolculardır. İlçemiz takımları bir türlü güçlü yönetimler kurumazken her takım birilerinin takımıymış hep aynı kişilerce yönetilirken ne yeni bir kaynak arayışı oldu nede uzun vadeli plan programlar hazırlandı.
Forması eskiyen, arabası bozulan, kirasını ödeyemeyen, elektiriğini ödeyemen takımlarımız hiçbir çözüm arayışına gitmeden kaynak bulmaya çalışmadan belediyeden istedi.
Selçuk belediyesi ise her takımın ağzına bir parmak bal çalıp gönderdi. Küçük bir örnek verecek olursak geçtiğimiz hafta sonu Efessporun rakibi Narlıdere Belediye Spordu. Narlıdere de bizim gibi kötü giden bir takımken Narlıdere Belediyesi 150 bin tl yi aktarıp yeni transferlerle iyi bir takım oluşturmayı başarmış. Bizim belediye ise 2 bin tl yi on gün geçmesine rağmen bütçe yetersiz diye veremedi. 
Ben bu devre arası koşuşturmalarında şunu anladım ki SELÇUK BELEDİYE sinin verdiği hiçbir söze güvenip bir işe kalkışılmaz.
Dikkat edin sizde yarı yolda kalırsınız. 

 

Bu yazı 675 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum