24.03.2018 - SARI ÖKÜZ
Ersin DEĞİŞMEZ

Ersin DEĞİŞMEZ

EFESSELÇUKtan YAZIYOR

24.03.2018 - SARI ÖKÜZ

24 Mart 2018 - 11:59

Selçuk belediyesinin maratonun gerçekleştiği 18 mart gününe kadar bir gün destek verip ertesi gün vazgeçtiği sonra karar değiştirip tekrar destek verdiği 3 gün kala hayır yapamayız dediği ve en son Cuma günü tamam destek veriyoruz dediği EFES ULTRA MARATONU yapıldı maratonla ilgili basında ise şöyle bir haber geçti. 
“Selçuk Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Efes Ultra Maratonu’nda dereceye girenler belli oldu. Efes Antik Kenti’nden başlayan 28’i yabancı olmak üzere 1257 sporcunun yer aldığı organizasyonda katılımcılar, üç farklı parkurda mücadele etti. 12 kilometre kadınlarda Tülin Okyay, erkeklerde Kudret Arabacı, 25 kilometre kadınlarda İpek Öztosun, erkeklerde Oktay Fırat, 55 kilometre kadınlarda Sevil Toker, erkeklerde ise Mehmet Soytürk birinciliğe ulaştı.”
Buraya kadar sorun yok katılan ve emek veren herkesi tebrik ediyorum. Bu yarış hakkında kafama takılan soru ise parkurun başlangıç ve bitiş noktaları oldu. Yarış 3 parkurdan oluşmuştu parkurlar Efes alt kapıdan başlayıp sırasıyla Efes alt kapı, Pamucak ve meryemanada sona erdi. Yani yarışa katılan 1257 kişiden kaç tanesi Selçuk merkeze uğradı kaç tanesi bir su alıp bir çay içti Allah bilir. Azda olsa yarışa destek olan Selçuk Belediyesi 3 parkurdan en azından birinin Selçuk ilçe merkezinden bitirilmesini organize etse idi o insanların bir kısmının merkeze uğraması sağlanabilirdi ama yapacak bir şey yok illaki bilmediğimiz bir neden vardır diye kendimi kandırıyorum. 
2. amatör kümeden mücadele eden Çamlıkspor 3. Maçından da galibiyet ile ayrılarak 9 puana ulaştı. 25 Mart Pazar günü saat 13.00 de Selçuk’ta 7 puanlı Torbalı gücü ile karşılaşacak olan Çamlıkspor maçtan galibiyetle ayrılması halinde 1. Amatör lige çıkma yolunda çok büyük avantaj elde edecektir.
Buradan çıkardığımız sonuç ise herhangi bir ligde aynı grupta tek Selçuk takımı mücadele ederse o takımın başarılı oluyor olmasıdır. Eğer gruplara kazara ilçemizden 2 takım girmişse geçmişte yaşadıklarımız gibi o takımların birbirlerine çelme takmaktan başka bir başarıları maalesef olmuyor. 
Ormanın birinde Aslanlar toplanmış. “yahu” demişler, “hesapta kralız, açlıktan öleceğiz birader. Maymuna saldırsak, ağaca kaçıyor; fillere saldırsak, fazla büyük… Ceylanlar hızlı, yetişemiyoruz; kuşa dalsak, uçuyor, eee balık yakalayacak halimiz de yok…
N’aapsak? ” Bir tanesi “en iyisi, öküzlere saldıralım” demiş, “iri yarı görünüyorlar ama ne pençeleri var, ne dişleri diş… Tam dişimize göre!” Olur mu? Olur. Hücum! Ama evdeki hesap çarşıya uymamış; Öküz, öyle yabana atılacak hayvan değilmiş meğer… Organize oluyorlar, topluca savunma yapıyorlar, püskürtüyorlarmış. Aslanlar aç bilaç. N’aapsak, n’aapsak? “tilkiye danışalım” demişler.
Tilki “kolay” demiş, “beni, öküzlerin yaşadığı zengin otlakların prensi yapın, işinizi halledeyim…” Kabul etmişler. Tilki, elinde beyaz bayrakla öküzlere gitmiş, “saygıdeğer öküzler” demiş, “aslında aslanlar uysaldır, sizi de çok seviyorlar…
Ama; Şu aranızdaki sarı öküz var ya, sarı öküz, işte sorun o… Görünce tahrik oluyorlar, canları çekiyor, verin şu sarı öküzü, Kurtulun kardeşim, huzur içinde yaşayın! ” Öküz heyeti düşünmüş taşınmış, “bana dokunmayan yılan bin yaşasın” Mantığıyla, verivermişler sarı öküzü… Aslanlar da afiyetle yemiş.
Bir gün, iki gün …. Tilki gene gelmiş. “bakın gördüğünüz gibi, saldırılar kesildi, mutlu mutlu yaşıyorsunuz” demiş Ve eklemiş:
“ama şu var ya benekli öküz, benekli öküz, O burada olduğu sürece size rahat yüzü yok arkadaş, Canları çekiyor, verin, kurtulun!” Öküz heyeti düşünmüş, “otlağın selameti için” Teslim etmiş benekli öküzü…
Üç gün, dört gün… Tilki gene gelmiş. Kuyruğu uzun olanı… Burnu beyaz olanı… Tombul olanı… Tek tek alıp, gitmiş. Otlak seyrelmiş. Semirmiş aslanlar.
Günlerden bir gün… Artık tilki gelmemiş! Gerek kalmamış çünkü.
Doğrudan aslan gelmiş. “hanginizi istiyorsam, Canım hanginizi çekiyorsa, onu vereceksiniz, Adamı hasta etmeyin” demiş.
Otların arasında tir tir titreyen, tek tük kalmış öküzler, “keşke sarı öküzü vermeseydik” demiş ama iş işten geçmiş.
Kıssadan hisse Biz ki ne zaman aklımızı kullanıp SARI ÖKÜZ ü vermeyiz işte o zaman birlik olup eski günleri yakalarız.  Yoksa sıranın bize geleceği günü bekleriz.
Not: Milli takımımıza İRLANDA maçında başarılar diliyorum.

 

Bu yazı 589 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum