25.07.2017 - MÜJDE!!!! BİSKLET TURU KUŞADASINDA
Ersin DEĞİŞMEZ

Ersin DEĞİŞMEZ

EFESSELÇUKtan YAZIYOR

25.07.2017 - MÜJDE!!!! BİSKLET TURU KUŞADASINDA

26 Temmuz 2017 - 08:50

Dünya Bisiklet Birliği (UCI) takviminde 2. HC kategorisinde yer alan ve 8 etaptan oluşan 52. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nda (TUR) her biri en az 5 en fazla 8 sporcudan oluşan 11 profesyonel takım, yaklaşık 88 sporcu mücadele etmişti.
Bünyelerinde farklı ülkelerden sporcuları barındıran takımlar arasında tescil edildikleri ülkelere göre İtalya'dan 3, Polonya'dan 2, Belçika, İspanya, Fransa, İsviçre, Brezilya ve ev sahibi ülke takımı olarak Türkiye adına yarışacak birer takım TUR 2016'da mücadele etti. 11 ekip arasında 2 profesyonel takım, 8 profesyonel kıta takımı ve 1 kıta takımı yer alıyordu. 
Profesyonel takımlar: Lampre-Merida (İtalya), Lotto Soudal (Belçika) 
Profesyonel kıta takımları: Caja Rural-Seguros RGA (İspanya), Southeast-Venezuela, Nippo-Vini Fantini (İtalya), Delko Marseille Provence KTM (Fransa), Team Roth (İsviçre), Funvic Soul Cycles-Carrefour (Brezilya), Verva Activejet Pro Cycling Team, CCC Sprandi Polkowice (Polonya) 
Kıta takımları: Torku Şekerspor (Türkiye) 
Belediyemiz ilçemizin tanıtımı için binlerce lira harcayıp İzmir’de ve bölgede yayın yapan gazete ve Tv lerde haberler yayınlatıyor. Bunlara sene boyunca ne kadar bütçe ayrıldığı ne kadar ödeme yapıldığı Selçuk belediyesinin ilgili birimlerine sorulduğunda sanırım bilgi alınabilecektir ben pek önemsemedim. Neden önemsemediğime gelince 2008’den bu yana Eurosport ve TRT ekranlarından yapılan naklen yayınlarla 153 ülkeye ulaştırılan organizasyonun görüntüleri, istatistiklere göre geçen yıl günde 16 milyon eve girmeyi başarırken bunu parayla yapmak için ne ilçemizin bütçesi yeter nede İzmir BŞB nin bütçesi yeter.
Bu en kolay nasıl yapılır derseniz tabiî ki sporla yapılır. İlçemiz için biz Selçuklular kılımızı kıpırdatmazken bisiklet turunu düzenleyenler ilçemizi 2013 yılında 49. Bisiklet turuna etap olarak ilave etmişti. 4 yıl üst üste İlçemizde gerçekleşen bu turu da her şeyi kaptırdığımız gibi bu sene Kuşadası’na kaptırdık. 
Bisiklet turunun bitişinin Selçuk’tan alınıp Kuşadası’na verilmesinin nedenini federasyona sorduğumuzda bize masumca verecekleri cevap 3-4 turda bir etap değiştiriyoruz sizinde sıranız gelmişti olacaktır. Ama bazı etaplar var hiç değişmiyor ve özellikle Meryemana ve Efes gibi önemli bir değerleri barındıran UNESCO ya kabul edilmiş ilçemizin bu etaptan çıkarılmasının başka bir sebebi olmalıdır diye düşünürken internette biraz gezinti yaptım ve bazı olumsuz yorumlara rastladım. Mesela organizasyonu düzenleyenlerin ilçemize geldiğinde kendilerine pek yardımcı olunmadığı bu işlere vakıf muhatap bulamadıklarından parkur oluştururken çeşitli zorluklarla karışlaştıklarından bahsettiklerini gördüm. Selçuk Belediyesinden yeterli desteği alamadıklarını yazmışlar şaşırdım.
Bir çok etapta yapılan bu bisiklet turunun kendi ilçelerinde veya illerinde olması için bir sürü kişi araya sokan milletvekillerini devreye sokanlar varken biz elimizdeki biz yemedik siz yiyin diyerek altın tepside verdik. 153 ülkede gösterilen EUROSPORT gibi uluslar arası bir spor kanalında yayınlanan TRT’ de gün boyu gösterilen MARMARİS-SELÇUK etabı artık MARMARİS-KUŞADASI olacaktır.  
Sanırım elimizdekileri başkalarına özellikle Kuşadası’na kaptırmakta üstümüze yoktur. Sorun bakalım Turistlere hadi Turisti geçtim Selçuklu olmayan bir Türk’e sorun Meryemana ve Efes nerede diye eminim 10 kişiden 8 i Kuşadası diyecektir. 
Gerçi EFES’ i tanıtsak ne olur. 4 kişilik bir aile gelse kelle başı 40 tlden 160 tl girişe para verecek yandım Allah diyip su içmek isteyecek ona da 5 tl ödeyip 5 para etmez hediyelikleri 60-70 tl ye alacak ve gözü yaşlı bir şekilde bir daha ilçemize gelmeye tövbe edecek. 
Olsa da artık güzel şeyleri yazsak ümidiyle haftaya görüşmek üzere…

 

Bu yazı 938 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum