AKADEMİLİ ANTRENÖRLER LAZIM
Ersin DEĞİŞMEZ

Ersin DEĞİŞMEZ

EFESSELÇUKtan YAZIYOR

AKADEMİLİ ANTRENÖRLER LAZIM

01 Haziran 2017 - 11:30

2. Amatör ligde 2 düğüm haftasının ilkini geçen hafta tamamladık. Çamlıkspor kendisini için büyük önem taşıyan maçta Ayrancılar ile deplasmanda 1-1 berabere kalarak şampiyonluk için büyük avantaj yakaladı. Bu maçta uzatma dakikalarında Ayrancıların kazandığı penaltıyı kurtaran ve takımına 1 puan kazandıran kaleci Alicihan BOZKIR’ ı kutluyorum.
Geçen haftaki yazımda dediğim gibi düğümün büyük ihtimalle çözüleceği haftalara geldik.  Bu hafta sonu Çamlık belevi ile karşılaşırken gençlik ise karaburunla selçukta karşılaşacak. Büyük bir sürpriz olmazsa Çamlıkspor bu ligi şampiyon tamamlayıp önümüzdeki sezon ilçemizi 1. Amatör ligde temsil edecektir.
U-16 liginde Selçuk efes spor final maçında 1-0 öne geçmesine rağmen yapılan hatalı oyuncu değişiklileriyle oyundan düşünce uzatma dakikalarında yediği golle rakibine 2-1 mağlup olup İzmir şampiyonluğunu kaçırdı. Bu takımı bu aşamaya getiren Orhan MELER’i kutluyorum. Şimdi diyeceksiniz Orhan Hoca buradan gideli neredeyse 1 sene oluyor ne alaka. Bu takım Orhan Hocanın oluşturduğu bir takım ve onun verdiği eğitimler ve oyun bilgisi ile çocuklar bu aşamaya geldi. Düşünün birde Orhan Hoca burada takımın başında olsaydı neler olurdu.
Biz Selçuk olarak elimizdekinin kıymetini bilemeyenlerin en başındayız sanırım. İlçemizde her spor branşında o kadar çok akademi okumuş bu işin ustası arkadaşlarımız var ki ama bu arkadaşlarımızı bir türlü ilçemizdeki spor çarkının içine sokamıyoruz. Tek tek görüştüğümde hepsinin fikirleri programları var ama bunu bir türlü yerel idarecilere spor kulüblerini yönetenlere anlatamıyorlar. Biz yani Selçuk Efes Spor kulübü başta olmak üzere 4 spor kulübünde futbol branşında kaç tane akademili bu işin ustası arkadaşımız çalışıyor derseniz sanırım şuan için sıfır. Eğer çalışıyorsa da benim bilgim yok çalışıyorsa şimdiden özür dilerim bilgisizliğim için.
Hep Orhan hocayı  örnek vererek yazıyorum ama Orhanın  kendi emekleriyle oluşturduğu alt yapıyla 2013-2016 arası çeşitli kategorilerde İzmir şampiyonu oldu ve o oyuncular şuan A-takım kadrosunun yarısını oluşturuyor. Tesadüf değil tek tek planlı çalışma.
Buradan ilçemizdeki takımlara maddi kaynak ve Malzeme desteği sağlayan Selçuk Belediyesine bir öneride bulunmak istiyorum. Bu desteği sağlarken böyle bir şart koymalı bence. Her takım en azından Selçuklu 4 yıllık akademi mezunu antrenör çalıştırmak zorundadır diye. Eğer çalıştırmıyorsa malzeme ve maddi destek veremeyiz demelidir. İşte o zaman zorla güzellik olacaktır. Bakın bakalım her takımda bir akademili olsa 2 yıl sonra nasıl bir oyuncu profili olacaktır ilçemizde.
Basketbolda bu başladı. Akademi mezunu Harun KUTLU koordinesinde basketbol kurslara yavaş  yavaş oturmaya başladı ve buda ilerisi için umut veriyor. Levent TÜREDİ basketbolda Hüseyin SORUCU voleybolda güzel gidiyor. Bunu birde futbola yansıtabilirsek ilçemiz iki yıl sonra bölgede parmakla gösterilecektir.
Bunun için tesislerimiz hazır sadece akademili bu işi seven hedefleri olan genç arkadaşlarımızı bu sistemin içine çekmeliyiz. Bunun içinde Belediye başkanının her takım Selçuklu akademi mezunu bir antrenör çalıştıracak demesi yetecektir.
Böyle yapılmadığı sürece her takımımız sen ben bizim oğlan şeklinde çalışmaya devam edecek her yıl harcanan binlerce lira çöp olup gidecektir.
Orhan MELER’in ilçemize kattıkları ortada şimdi uzakta tee orada Tuzlada bu işi başarıyla yapıyor. Bizde facebooktan beğenip duruyoruz Tuzlasporun şampiyonluklarını.

 

Bu yazı 656 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum