YARIMADA OYUNLARI
Ersin DEĞİŞMEZ

Ersin DEĞİŞMEZ

EFESSELÇUKtan YAZIYOR

YARIMADA OYUNLARI

01 Haziran 2017 - 11:37

Yarımadadaki Urla, Çeşme, Seferihisar, Karaburun, Güzelbahçe ilçeleri ile Alaçatı, Mordoğan ve Ürkmez beldelerinin katılımıyla gerçekleşen ve ilk basit denemeleri 80’li yıllara uzanmakla birlikte, 1992–1993 faaliyet yılından bu yana organize bir biçimde uygulamaya konulan “Yarımada Oyunları” kartopu misali büyük bir çığa dönüşmüş, bütün yarımadayı kapsamına alırken yöre insanının kardeşlik ve dostluk duyguları ile kucaklaşmasına da vesile olmuştur.
 
Bu oluşum; sportif ve kültürel etkinlikler yoluyla yörenin sosyo-ekonomik kalkınmasına katkı sağlamak, gençliğin boş zamanının spor, müzik, tiyatro ve diğer edebi ve sosyal faaliyetlerle değerlendirilmesini temin ve ayrıca, bölge insanının birlik-dayanışma ruhunun geliştirilip, pekiştirilmesini sağlamak amacını taşımaktadır.
 
 
 Tahminlerin üstünde, kısa bir süre zarfında benimsenip gelişen “Yarımada Oyunları” insanlarımızın gönlüne taht kurduğu gibi çevreden de gıpta ve tatlı bir kıskançlıkla izlenir olmuştur.
 
 
 Aslında Bu gelişmeler “Yarımada Oyunları” kabına sığmayarak, yasaklı ve hızlı bir seyir izlemek suretiyle önce İzmir’e mal olacak, giderek bölgenin tarihi ve turistik önemi sayesinde uluslar arası bir üne kavuşacaktır diye düşünülüyordu. Hatta ileriki zamanlarda Yunanistanın egeye kıyısı olan şehirlerinden de katılımlar sağlanarak bu uluslar arası bir düzeye getirilmesi bile düşünülüyordu.
 
 
 Yarımada Oyunları’na katılımcı ilçe ve beldeler; Urla, Çeşme, Güzelbahçe, Karaburun, Narlıdere, Seferihisar, Selçuk, Alaçatı, Gümüldür, Mordoğan, Menderes, Özdere, Balçova ve Ürkmez’di.
 
1993 yılında Urla, 1994’te Seferihisar, 1995’te Çeşme, 1996’da Alaçatı, 1997’de Urla, 1998’de Selçuk, 1999’da Çeşme, 2000’de Özdere, 2001’de Urla, 2002’de Alaçatı, 2003’te Güzelbahçe’de, 2005’te Narlıdere’de, 2006’da Karaburun’da gerçekleştirilen yarımada oyunları 2007 yılında Balçova’da gerçekleştirilmiştir. İlk yıl 3500 kişi katılan Yarımada Oyunları’na katılım her yıl artarak devam etmiştir.
 
Spor ağırlıklı gelişen oyunlar programında Atletizm (kros ve puanlı pist yarışları) Basketbol, Futbol, Masa Tenisi, Satranç, Voleybol, Yüzme dallarında, Küçük, Yıldız. Genç ve Büyükler (Bay-Bayan) kategorilerinde tiyatro, folklor, resim, fotoğraf, şiir, öykü, müzik ve eğlence izlenceleri de geniş yer tutmaktaydı. Ayrıca düzenlenen güzellik yarışması ayrı bir renk katıyordu oyunlara
 
En büyük ilgiyi ve katılımı bizim jenerasyonun lisede olduğu zamanlar yani 1994-2002 arasında gören yarımada oyunları ilçeler arasında büyük hareketlilik getiriyordu. 10 farklı branşta bayan-erkek takımlarıyla yarışmaların düzenlendiği oyunlar için hazırlıklar ilçelerde aylar öncesinden başlayıp takımlar belirlenir ciddi bir şekilde oyunlara hazırlanılırdı.
 
Yıllık faaliyet programı uygulamalarına, eleme, yarı final ve yıl içi ara etkinlikleri olarak Mayıs ayı sonuna kadar planlanan tüm dallarda devam edilmekte, yıl sonu final organizasyonu da Mayıs ayı sonu veya çoğunlukla Haziran ayından daha önce tüm ayrıntıları ile planlandığı üzere dört gün gibi bir zaman dilimi süresince o yılki final merkezinde gerçekleştirilmiştir. 1992 yılından bu güne kadar ki uygulamalardan alınan rakamsal sonuçlar göstermiştir ki final organizasyonuna eylemli olarak katılım 3500 kişinin altına hiçbir zaman düşmemiş, 5000 iştirakçiye de ulaştığı yıllar olmuştur. Uygulamaya konulduğu tarih itibariyle türünün ülkemizdeki ve dünyadaki bilinen ilk ve tek örneğidir. 
 
Yanlış hatırlamıyorsam 1999 çeşme oyunları için takımlarımız bir gün önceden gidip orada otellerde konaklayıp müsabakalara öyle çıkmışlardı. Ne oldu nasıl olduysa yarımada oyunları sanırım yavaş yavaş eski enerjisini kaybetti 2008 yılından sonrada yapılmamaya başladı.
 
Aslında şehirlere hareket getirmesi acısından çok önemli olan bu spor turizminin tekrar canlanması için bir şeyler yapılamaz mı diye düşünüyorum. Festival düzenlemek için can atan Belediyemiz bu şekilde yarımdaki öğrencileri ilçemize çekebilir. 1500-2000 öğrencinin 10 gün boyunca ilçemize gelip gitmesi illaki bir hareket getirecektir diye düşünüyorum.
 
Bu yarımada oyunları mart-nisan aylarında düzenlense sezon başlamadan ilçemize bir can suyu gelse hiçte fena olmaz diye düşündüm ama olmayacağını da biliyorum.
 
-2.amatör ligde durumlar değişmedi kalan 4 maçta da pek değişecek gibide gözükmüyor. Çok büyük sürpriz olmazsa Maalesef Ayrancılar ligi şampiyon tamamlayıp 1. Amatör lige yükselecek Gençlikspor ise 2. Tamamlayıp play-off ta şansını deneyecek.
 
-İlçemizde Selçuk Belevi Gençlerbirliği takımımız bayanlar futbol ligine başvurusunu yaptı ve ilçemizden ilk kez bir bayan takımı resmi liglere katılacak. Belevisporu kutluyorum.
 
1982-1995 yılları arasında minik, yıldız, genç ve A Milli Hentbol Takımımızda iki yüz kez forma giyen hocamız bir dönemde Nijerya da yapılan dünya şampiyonasında milli takım kaptanlığı da yapmıştı. Evet bunları yapan aslında çok uzağımızda değil yanı başımızda her zaman gördüğümüz NESLİHAN TOPER hocamız hentbol branşında böyle bir değer ilçemizde varken futboldan başımızı kaldırıp bir türlü diğer branşlara bakmadığımızdan böyle değerlerden de faydalanamıyoruz.
 
Pencereden görünen gökyüzüne inat
Uzaklarda görünen güzel günlere inat   Takılır düşüncelerim   Takılır düşüncelerim   Takılır takılır 

 

Bu yazı 931 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum