01.04.2018 - EFESSELÇUKlular DEMOKRASİden YANADIR, ÇAĞDAŞTIR.!
Hilmi GİDER

Hilmi GİDER

EFESSELÇUKtan YAZIYOR

01.04.2018 - EFESSELÇUKlular DEMOKRASİden YANADIR, ÇAĞDAŞTIR.!

01 Nisan 2018 - 15:15

Geçtiğimiz hafta Ak Parti Selçuk ilçe kongresi  yapıldı ve ilçemizde kongrenin sona erdiği saate kadar konuşulan tüm spekilasyonları  adeta ters yüz etti. 
Selçuk siyasetini takip eden herkes Ak Parti kongresi öncesi yerel medyada okumuştur, Ak Parti İzmir İl Başkanlığı yayınladığı bir basın açıklamasında özetle dedi ki; “Kongrelerimiz öncesinde gerekli istişareler yapıldı, teşkilatımızın her kademesinin katıldığı temayüller ile Genel Merkez'imiz tarafından bir karara varıldı. Selçuk ilçemizde Sema Yeşilçimen ile yolumuza devam ediyoruz. Kongreye kendisiyle gidiyoruz. Kararımız budur. Bu karara uymak, bunun dışında davranmamak, partiye olan aidiyetin bir gereğidir. Partiye aidiyet hisseden herkes gereğini yapmalıdır” 
Bunun akabinde Aralarında, Ak Partinin kurucu ilçe Başkanı, Eski İlçe Başkanı, mevcut ve eski yönetim kurulu üyelerinden, belediye meclis üyelerinden ve delegelerden bazılarının bulunduğu kalabalık bir grup’ta “toplu halde” yaptıkları basın açıklamasında; “Hiç kimsenin egosu, partimizin geleceğinin belirlenmesinden daha değerli olamaz. Olmamalıdır. Bu nedenle son günlerde dillendirilmeye çalışılan ve doğru olmadığını teyit ettiğimiz yalnızca algı oluşturmaya yönelik bir husus bu açıklama yapmayı bizlere zorunlu kılmıştır. Cuma günü yapacağımız kongrenin çok önem arz ettiği ve herkesin bu bilinçle hareket etmesi gerektiğini özellikle vurgulayarak, bu önemli görevi yerine getireceğine inandığımız Sayın Osman Başterzi’yi 6. Olağan Kongremizde ilçe başkan adayı olarak gösterdiğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz”.dediler.
Ve O, onun için veya şunlar şunun için, şu’nu veya bunları demiş’tiyi bir tarafa bırakarak, Başkanlığı sürece Selçuk’a bir çok hizmeti olan, 30 yıldır Arkadaşım Sema Yeşilçimen’nin ve Yine, 30 yıllık arkadaşım olan, Kişiliği, Esnaflığı ve Önceleri Ak Parti İl yönetim kurulu üyeliğinde, Günümüzde ise İlçemiz ve İzmir BüyükŞehir Belediyesi Meclisi üyeliğinde İlçemize ve ilçemiz insanına sayısız katkıları olmuş Osman Başterzi’nin  yönetim kurullarını oluşturdukları blok listeleriyle yapılan kongre neticesinde; Kongreye katılan 385 Parti delegesinden, 180’i İl Başkanlığının “Kongreye kendisiyle gidiyoruz. Kararımız budur. Bu karara uymak, bunun dışında davranmamak, partiye olan aidiyetin bir gereğidir. Partiye aidiyet hisseden herkes gereğini yapmalıdır” deyip aday gösterdikleri Mevcut ilçe Başkanı Sema Yeşilçimen ve Listesine; 202’si de Osman Başterzi ve Listesine oy vererek İlçe Başkanımız Osman Başterzi’dir demişlerdir. 
Bu sonuç başlı başına Selçukluların Kültürüdür, Cumhuriyet ve Demokrasiye olan bağlılıklarının ıspatı ve Kararlılığıdır.
Osman Başterzi ve Arkadaşlarının bu hareketi Selçuk Ak Parti ve Selçuk Siyaset tarihine bir not düşmedir ve bunu da zaman gösterecektir.  
Bundan sonrası Ak Parti İl Yönetiminin veya Ak Parti Genel Merkezinin İlçemiz için alacağı olumlu veya olumsuz her karar,  uygulayacakları her yöntem ilçemizde girecekleri her seçimde parti büyüklerinin karşılarına “azalmış veya çoğalmış” oy sayısı olarak çıkacak, Selçuk’u ve Selçuk’lunun Cumhuriyet ve Demokrasi bağlılıklarını biraz daha analiz etmelerini gerektirecektir. 
Selçuklu Ak Partililerin bu kararı Öncelikle İl Başkanlarına ve Genel Merkezlerine “Selçuk’a biraz daha hassas bakın” mesajı vermeleriyle, (buna dikkatinizi çekip tarihe not düşüyorum) Kaybeden listede, il delegesi olmak isteyen Belediye Başkanlık gücünü de ellerinin tersiyle iten Ak Parti delegelerinin Belediye Başkanı Dahi Zeynel Bakıcı’nın siyasi hayatına da bir “virgül” koyarak. Selçuk’taki tüm siyasi hesapları hatta dengeleri de şöyöööyle bir karıştırıp bozmalarıdır. 
İlçemiz Ak Partisinin kongre sonuçları her kesimde merak ve heyecanla konuşuluyor ve konuşulacak ta.
Şu günlerde çok enteresan siyasi formüllerde dinliyorum. Örneğin bir dostum sordu; Önümüzdeki Belediye Seçimlerinde, Ak Partinin Adayı; Osman Başterzi, CHPnin Adayı; Filiz Ceritoğlu Sengel, İYİ Partinin Adayı da; H. Vefa Ülgür, MHPnin adayı; Dahi Zeynel Bakıcı Olur mu.? 
Buna Ben şaşırmadım, Adı geçenleri çok iyi tanıdığım halde Olur da diyemedim Olmaz da. Çünkü günümüzde Ülkemiz siyasetinin konjoktürel gerçekleri, ittifak yasası ile yapılacak pazarlıkları ve oluşacak birlikteleri düşündükten ve en önemlisi de ülke siyasetimizde  yaşananları izledikten sonra, olmazların olduğunu, olması gerekenlerin ise olmadığını gördükçe, “Yok canım buda olmaz artık” veya “İşte bu mutlaka olur” deme fikrimiz hatta zikrimiz var mı.? Ülkemizde Siyaset yapmanın, Buz pisti’nin üstünde, Selçuk’ta ise Siyaset yapmanın Gres yağının üstünde yürümek olduğu tecrübelerimden hatırladıktan sonra.! Ve, yine ülkemizde’de ki siyasetinde, Bir gün, Bir Yıl’a, Bir Yıl, Bir güne EŞ olduğunu bilen biri olarak en iyisi bu soruyu okuyucularıma sorayım, Ne dersiniz.? Olur mu.? Olmaz mı.? 
Beni Anlayanlara da, Anlayamayanlara da SELAM.  DOSTça ve SEVGİyle Kalın.

 

Bu yazı 515 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum