Bugun...
03.02.2017 - DEVEleri GÜREŞTİRENLER...


Hilmi GİDER EFESSELÇUKtan YAZIYOR
hilmigider@hotmail.com
 
 

facebook-paylas
Tarih: 10-02-2017 06:07

35 yıldır geleneksel olarak yapılan Selçuk Efes Deve Güreşleri Festivalinin son hüsran halini yaşadıktan sonra bütün EfesSelçuklu gibi ve EfesSelçuklular adına, Neden leri, Nasıl larını sesli düşündüğümden geçen hafta yıllarca bu festivali başarıyla yapmış Efes Kültür ve Turizm vakfını ve dolayısı ile Başkanını yazmıştım.

Bu gün de Selçuk Efes Deve Güreşleri Festivalini 3 yıldır yapmaya çalışan Selçuk Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Derneğine ve Bu Derneğin kurulmasını sanki kendi istemiş gibi "imaj" sergileyen Festivalin Ana sponsoru konumundaki Belediye Başkanı Dahi Zeynel Bakıcıya bir çift sözüm olacak.

Gözlemlerimden ve duyumlarımdan öğrendiğim kadarıyla Selçuk Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Derneği olarak ilk olan çok güzel  bir Devecilik Sempozyumu düzenlediniz burada kutlamayı hak ettiniz, Fakat Sempozyum ciddiyetine yakışan güreş organizasyonu yapıyormusunuz, yaptınız mı kendi kendinizi sorguladığınızı düşünmüyorum.

Bu sorgulamayı yapmış olsaydınız; 2014 yılında yaptığınız festivalin geçmiş festivallerin Rüzgarının etkisiyle başarılı olduğunuzu,  2015 te Hava muhalefetinden yapılmayan festivalden dersler çıkarmanız gerektiğini, Bilimin, Realitenin Siyasetten üstün kabul edip, deve güreşlerinin olmazsa olmazı (Davul Zurnasız) Eğlencenin olmadığı yerde deve güreşlerini sempozyum görünümüne (havasında) yapacağınızı, Aldığınız "Eğlencesiz" Kararınızın sadece Davulcu ve Zurnacıya oluğunu Altın Havan töreninde Playback yaparak, anlayan veya anlamayanları bile  tüm bedenleri ile güldürdüğünü, Hele, hele Eğlencenin dibe vuruğu deveciler Tanışma gecenizi, Sadece devecilerin, deve güreşi düzenleyenlerin ve "Kartvizit" dernekçilerinin kendilerini tatmin etmesi için yaptığınızı söyleyen Deve Güreşi meraklıları, EfesSelçuk halkı ve ben Abartımı yapmış, dahası yalan söylemiş mi oluyoruz.  Eğer böyle düşünüyorsanız soruyorum; 35 Deve Güreşi Festivalimizin davulsuz, zurnasız (eğlencesiz) yapılması kararınıza gerekçe gösterdiğiniz "Ülkemizdeki yaşanan Terör, Şehitlerimiz ve Gazilerimiz" düşüncenizi Devecilerle Tanışma gecesine taşımayıp, kararı aldığınız oda da mı bıraktınız.?  Güreşlerin yapılacağı gün ise; Ülkemizin Meteorolojisi öyle isabetli tahminler yapıyor ki, doğruluk payı % 95 lerin altına hiç düşmüyor. Üstelik bu veriler teknolojimizin ulaştığı nokta ile sokaktaki vatandaşımızın cep telefonuna bile düşüyor. 15 ocak pazar günü hava tahminini herkes biliyorken % 5 risk ile Deve güreşlerini yapmak "Yöneticiliğin" hangi kıriterinde olduğunu açıklamak zorundasınız, eğer açıklayamıyorsanız, Lütfen Deveciliğin bilim tarafını "senpozyum" gibi işleri sizler yapın, ŞOV ve Organizasyon işlerini bırakın bilenler "Profosyöneller" yapsın.

Ve Sn. Başkan Dahi Zeynel Bakıcı hocam; Sevgi kazanacak sloganı ile geldin 3 yılını dolduruyorsun, Devecilerin arasına bile o sevgi fidelerini ekemediğinden iki çiçek bahçesini birleştiremedin.
              Çok iyi biliyorum ki diyeceksin; Ama hocam Devecilerimiz çok "İnatçı" O zaman neşteri vurup demen gerek "Arkadaşlar bu ne bir siyaset meselesi, nede bir kişi veya kişilerin tatmin meselesi nede BENim meselem, bu EfesSelçuk'un 35 yıldır geleneksel Onur'u ve Gurur'u hiç kimse kusura bakmasın herkes yoluna bu organizyonu çok eskilerde olduğu gibi Belediye bürokrat ve çalışanlarıyla ben yapacağım" Danışman gerekiyorsa, Yaşayan deve güreşi Tarihi, Eski Belediyeci Fethi Uslu.
Fazla detaylarla uğraşmak istemiyorsan, o zaman Efes Kültür ve Turizm vakfının Başkanının İlçe Kaymakamı, 2. Başkanının İlçe Belediye Başkanının ve yönetiminin o günlerdeki vakıf senedinde yazılı kriterlerde olduğu "eski haline dönüştürüp"   Deve Güreşi Festivallerimizi Efes Selçuk'umuza yakışır bir şekilde yapmanızdır. Tahmin ediliyor ve bende biliyorum ki, Siz ve İlçe başkanı Sema kardeşimin Hükümetimiz neznine ayrı bir yeri var. Bundan dolayı da deve güreşlerini kültür bakanlığı himayesinde (1995 lerde taslağı hazırlanan) PLAY-OFF sistemine dönüştürecek ve FİNALlerin EFESte yapılmasını öngören bir yönetmelik hazırlamak için girişime bulunmanız ve bu konuda çaba gösterip EfesSelçuk'a "bari" BİR eser bırakmanızı Öneriyor hatta EfesSelçuklular olarak istiyorum.

Sn. Başkan Dahi Zeynel Bakıcı hocam; Bu yıl ki deve güreşlerindeki ZARAR miktarını sormasam EfesSelçukluya kötülük yapmış olurum. Hocam Belediyemiz bütçesinin Çalışanlarının ücretlerini ödeyemezken 35. deve güreşleri festivalinin Belediye bütçesine verdiği zarar miktarı ne kadar.?

Deve Güreşleri ile ilgili yazdığım iki yazının da taraftarlarının yapacağı açıklamalara, köşemin her zaman açık olduğunu tekrar belirtiyorum. 

Eh Anlayanlara SELAM, Anlamayanlara Anlatmaya DEVAM.
Haftaya yine Okunmak umut ve dileği ile DOSTça Kalın.Bu yazı 1126 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ9 + 4 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
EFESDOSTTV ARŞİVİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI