Bugun...
03.03.2017 - EFESSELÇUKun EN BÜYÜK İŞVERENİ.!


Hilmi GİDER EFESSELÇUKtan YAZIYOR
hilmigider@hotmail.com
 
 

facebook-paylas
Tarih: 03-03-2017 07:56

Geçtiğimiz hafta çok konuşulan Belediyemizin Şubat ayı Meclis toplantılarını Yazmak bu haftaya nasipmiş, Nedeni de EfesSelçuğumuzun gündemi de, Ülkemiz gündemi gibi. Neredeyse her gün değişiyor olması. Ülkemizdeki gündem izlenen politikalar’dan dolayı bilinçli değiştirilirken, İlçemizdeki gündem ise kontrol edilemediğinden kendiliğinden değişiyor. Kontrol edilemiyor diyorum çünkü, Belediye Başkanı ve meclis grupları doğal olarak farklı siyasi ve gelecek amaçlarını hesaplayarak hareket ediyor. Bu hesapların başında ve doğal olarak her partiyi ilgilendiren 2019 yerel seçimleri geliyor. 
Şubat ayı Meclis toplantısına damgasını vuran İŞÇİ ücretlerinin ödenebilmesi için Belediye Başkanının Meclisten Borçlanma yetkisi istemesine dair  yapılan konuşmaları izlediyseniz veya ilçe basınından takip ettiyseniz, eminim ki başınız dönmüştür. Her parti grup sözcüsü vur abalıya misali Belediye Başkanına yüklenmişler. Belediye Başkanı da her zaman ama her zaman, 3 yıllık icraatı boyunca olduğu gibi hep savunma da. Sanki “Bağımsız” seçilen Başkan gibi. Peki bu durum da kim haklı?, kim haksız? Aşağıda özetlerini sunacağım SÖZlerden sonra  değerlendirin bakalım. 
Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel BAKICI; "Benim Selçuk'taki idealim; Selçuk'ta siyaset yapma biçimini değiştirmektir. Bir belediye başkanı geldi, ondan önceki belediye başkanının yaptıklarını yıktı, ondan önceki belediye başkanının aldığı işçiyi çıkardı. Bunların olmamasını istiyorum artık. 150'ye yakın bir işçi fazlalığımız var. Bu 150'ye yakın işçimiz ile ilgili ilk düşüncem bu arkadaşlarımızı ikna ederek bir tarafa yerleştirerek çözebilirsek ne ala".
CHP Sözcüsü Filiz CERİTOĞLU SENGEL; "Bu durumun her zaman söylediğimiz gibi Belediyenin ekonomik öngörüsüzlüğünden kaynaklandığını buradan bir kez daha ifade etmek istiyorum"”30 bin nüfusa sahip bir ilçede bunun üstesinden kalkmaya çalışıyoruz. Ancak biz bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Bu problem daha çok işçi çalıştırıyor olmasıyla alakalı değil"” Peki sonra ne olacak? Diyelim ki meclis size borçlanma yetkisini verdi. Daha sonra bizden ne zaman borçlanma yetkisi isteyecek siniz? Bu borçlanmayı yine bu sebepten dolayı mı isteyecek siniz?"
AKP Adına konuşan Hakan BAYRAKLI;"Rakamları verdiniz ama tek sorunun işçiler olduğuna inanmıyoruz. Çünkü tek sorun işçiler değil. Burada işçiler üzerinden gitmeyelim"”"Bu seçimi CHP de kazansaydı, MHP'de kazansaydı o işçileri barındıramazdı. Ancak siz Sayın Başkan kendi inisiyatifinizi kullandınız ve kimseyi işten çıkarmadınız". "Bu noktada size bir şey sormak istiyorum. Şimdi bu kararı alırken, sadece planınız borçlanma mıydı?  Yani daha farklı şeyler düşünmediniz mi?" "Yani tek çözüm borçlanma değil, sadece borçlanma ile bir şey çözemeyiz ki. Örnek olarak emeklilerin çalıştırılması, Satılacak yerlerimiz varsa satalım" 
MHPli İbrahim SOĞUTMAZ; "Hiçbir konuşmamız dikkate alınmadı ve bugün gelinen noktada sıkıntı var. Şimdi siz diyorsunuz ki, 'ben işçi çıkarmak istemiyorum' kimse işçi çıkarmak istemez. Ama bir de şu var. Aldığımız sorumluluk, hukuk altında gerçekler var. Siz iyi olacaksınız, biz kötü mü olacağız. Siz işçi babası olma taraftarısınız ama meclis üyeleri sanki size karşı cephe almış gibi". "Şu da bir gerçek. Buraya marka değerler gelse, bu insanlar burada lütfen değil, gidip başka yerlerde başka maaşlar alsalar Selçuk'un önü açılsa artık" "bu durum bu şekilde gidemez".  
AKP İlçe Başkanı Sema YEŞİLÇİMEN; "Sayın Başkanıma Selçuk Belediyesi bu yükü kaldıramaz sözleşmesi biten arkadaşların sözleşmelerini yenilemeyin dedim. Sayın Başkan ben herkesi kucaklayacağım dedi. Hiç kimseyi çıkarmadı. Yani Sayın Başkan zoru tercih etti. Kendisini bu konuda takdir ediyorum. O kendisinin belediyecilik anlayışıdır. Eğer siz bir insana senin iş akdin bir aylık ya da ben seninle görev süresince çalışacağım diyorsanız sözünün arkasında kapı gibi duracaksınız". "Meclis toplantısında Sayın Belediye Başkanı 150 kişiyi çıkarırım dedi. Zinhar çıkaramaz ve çıkartmayız. Sayın Zeynel Bakıcı o arkadaşlarla yol ayrımına değil yola birlikte yürümeyi tercih etmiştir. Ben sizlerle beraber çalışacağım, çıkarmayacağım dediğinde Ak Partili Belediye Başkanı olarak söylemiştir. Bu teşkilat; bir Ak Partilinin verdiği sözden caymasına izin vermez. Bu teşkilat doğru veya yanlış aldığı kararın sonuna kadar arkasındadır"
Önceki Belediye Başkanı H. Vefa ÜLGÜR; "Belediye Başkanlık makamları şikayet makamları değildir. Çözüm üretme makamlarıdır. Türkiye’de ve yerelde iktidar olan bir partinin Belediye Başkanı olarak ya kabul edilebilir bir çözüm üretirsin ya da çeker gidersin. Gereği budur".
Gelin Şimdi de 2013 ten günümüze personel durumuna bir bakalım. 
2013 yılın da Belediyemizin 99 Memur, 4 Sözleşmeli Personel, 124 İşçi olmak üzere Toplam 227 Çalışanı varmış.
2014 (30 Mart Öncesi) 101 Memur, 4 Sözleşmeli Personel, 122 İşçi, 258 Hizmet Alımı Toplam 485 Çalışanı olmuş.
2014 (Seçim Sonrası) Mahkeme Kararı ile 3, Belevi Belediyesinden Nakil olan 7 Memur ile 106 Memur, Yine Mahkeme Kararı olan 1 Sözleşmeli Personel ile 8 Sözleşmeli Personel, 132 İşçi, Belevi Belediyesinden Nakil olan 14 Hizmet Alımı ile 322 Hizmet Alımı Toplam 568 Çalışanı olmuş. 
2015 yılında 109 Memur, 9 Sözleşmeli Personel, 129 İşçi, 352 Hizmet Alımı Toplam 599 Çalışanı olmuş.
2016 yılında ise 106 Memur, 11 Sözleşmeli Personel, 126 İşçi, 340 Hizmet Alımı Toplam 583 Çalışan ile yoluna devam etmiş ve bu gün de devam etmekte..
Tablo bu Sevgili Dostlar, şimdi değerlendirmek te yorumlamak ta sizin. Benim yorumum mu.? Bana ayrılan bu köşem doldu, Yorumlarınızı benimle paylaşınız ki haftaya, Bu Resmi Çalışan Tablosu ile politikacılarımızın söylevlerini beraberce yorumlayalım.
Haftaya yine Okunmak Umudu ve Dileği ile DOSTça Kalın.

 Bu yazı 571 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ2 + 1 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
EFESDOSTTV ARŞİVİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI