Bugun...
06.01.2017 - KIYAMET ŞİRİNCEye GELMEZMİŞte, ŞİRİNCE KIYAMETe GİDERSE.?


Hilmi GİDER EFESSELÇUKtan YAZIYOR
hilmigider@hotmail.com
 
 

facebook-paylas
Tarih: 10-01-2017 18:05

        Geçen yıldı, “Kıyamet’in” uğramadığı yer olarak yerel, bölgesel, ulusal ve dünya medyasında haftalarca haber olan ve bu yüzden bütün dünya’nın  gözünü çevirdiği Şirince Köyümüz, geçen hafta içinde meydana gelen bir yangın ile yine dikkatleri üzerine çekti. Bu kez dünya basını şirince’nin güzelliğini ve sihrini değil de şirince deki yangından ve yangın dolaysıyla ortaya çıkan ihmallerden, sorumsuzluklardan kısacası ilgisizlikten bahseder oldu. Yangın dolaysıyla çıkan haberleri okumuşsunuzdur, Şirince de yaşayan halk şikayetçi, Şirince deki Esnaf şikayetçi, Şirince Muhtarı Şikayetçi, Selçuk Belediye Başkanı bile şikayetçi. Nedir şikayet konusu, Yolların darlığından itfaiye araçlarının sokaklara giremeyişi, sokaklarda yeterince yangın vanasının bulunmayışı, şikayet edilen neresi veya kim, İzmir BüyükŞehir Belediyesi, İzmir BüyükŞehir Belediyesi İtfaiye daire Başkanlığı Dolaysıyla İzmir BüyükŞehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu.

       Şikayet edenler hiçte haksız değiller, çünkü Can Pazarı ve mal canın yongası, vede burası Dünyanın “Kıyamet’in bile uğramayacağı diye söz edilen ve siyasi yönüyle de Selçuk köyleri içinde İzmir BüyükŞehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na en çok oy’un çıktığı Şirince. Buna rağmen Kocoğlu dünyaca tanınmış bu köyümüze neden yeterince ilgi göstermediği ilginç değilmi. Ben yinede söz konusu şikayetlerden Başkan Kocaoğlu nun yeterince bilgisi olduğunu düşünmek istemiyorum. Sadece iletişimin olmadığını düşünüyorum. Zira Dünyaca ünlü Şirince’nin Muhtarının konuyla ilgili makamlara ulaşamadığını düşünsemde, İzmir BüyükŞehir Belediye Meclisinin Selçuklu üyelerinin bu konularda yeterince çabası olmadığını sanıyorum. Gerekli çabayı gösterselerdi Şirince Muhtarı nın, “Şirince halkı yangından dolayı malesef  ilgilenmediğim gerekçesiyle beni suçlamaktadır. Fakat işin aslı buradan büyük gelir elde eden Selçuk Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Selçuk Kaymakamlığının duyarsız davranmasından dolayıdır. Yıllar önce hep beraber yangın vanalarının yerleri tespit etmiştik. Defalarca itiraz etmemize ve basında da çıkmasına rağmen ayrıca uyarmamıza rağmen yangın vanaları güzel Şirince'mizde yapılmadı. Eğer bu yangın Şirince'de Merkezde bir yerde ve gece olsaydı Allah korusun tüm köy yanabilirdi. Ben tekrar yetkilileri uyarıyorum burada olabilecek yangın köyümüzü yok edebilir."diyebilir mi.? Yangından sonra Belediye Başkanı Dahi Zeynel Bakıcının "İZSU’nun burada bir an önce yangın vanalarını her sokağa yerleştirmesi gerekiyor. Araçlar giremiyor. Yollar dar" sözlerindeki şikayetini siyaseten söylediğinin düşünülmesinin haklılık payı yok mu.?  Peki BüyükŞehir Meclis üyesi olan Belediye başkanı ve Ak partili Üye böyle dişünüyor diyelim de. BüyükŞehir Belediyesinin CHPli Meclis üyeleri ne yapıyorlar diye düşünmeyelim mi.? Bu konuda ne kadar çaba gösterdiklerini, hatta şikayetlerdeki yapılması istenilen yangın vanaları işinin sonucunu  Şirince Köyü halkının bilme ve görme hakkının olduğunu düşünmezler mi.?

Sözüm başta İzmir BüyükŞehir Belediye Başkanına olmak üzere, İlçe Belediye Başkanına ve bilhassa BüyükŞehir Meclisinin CHPli üyelerine ve tabiî ki Başkan Kocaoğluyla aralarının çok iyi olduğunu her fırsatta haklı övüncüyle dillendiren İzmir ve Selçuk Zıraat odası Başkanı İbrahim Erdallı’ya.

Yıllar önce Bülbül dağında (MeryemAna) meydana gelen yangını ve Söndürülmesinde görev yapan yangın söndürme helikopterlerinin MeryemAna bögesini neden ve nasıl koruduğunu uzmanlardan veya tanıklarından bir dinleyin ve Dünyanın göz bebeği olan Şirince de böyle bir facianın (Allah korusun) yaşanması halinde öncelikle Şirincelilere, Selçuklulara, ve Dünya kamuoyuna neler söyleyebileceğinizi bir düşünün. Basını “inatla” dinlemeyebilirsiniz (Zaten bizlerde bizi dinlemeniz için değil görevimiz olan Tarihe NOT düşmek için yazıyoruz) AMA; Şirince Turizmi için 30 yıldır Şirince de Emeğini göz nuruna dönüştüren Sedat Kantaroğlu’nun 2 yıldır kasaplık meydanında yangın vanası bozuk 50 defa ilgililere ben söyledim ilgilenen olmadı yandıktan sonra bağırmanın faydası yok her taraf plastik bunu görende yok, olay böyle evler yanınca ortaya çıkıyor şirince üzerinden vergi, kira alanlar lütfen biraz para harcasınlar” çığlığını duyun vede dinleyin.

Anlayanlara SELAM, Anlamayanlara DAVUL çalmaya DEVAM
Haftaya yine Okunmak Umudu ve Dileğiyle DOSTça Kalın.Bu yazı 1595 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ6 + 6 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
EFESDOSTTV ARŞİVİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI