Bugun...
06.04.2017 - BRAVO KORAY YOLCU.!


Hilmi GİDER EFESSELÇUKtan YAZIYOR
hilmigider@hotmail.com
 
 

facebook-paylas
Tarih: 06-04-2017 14:10

İlçemizde kangren haline gelmiş bu otopark sorunu bir yerden patlayacağı belliydi, bu köşeden benim ve İbrahim Becer kardeşimin kösesinden defalarca yazmamıza rağmen sanki gazetecilere “bilinçli olarak” inatla kulak tıkanmasını anlayamıyorum. Bunu günümüzde neredeyse her siyasetçinin hatta çoğu yurtdaşımızın da sık sık dillendirdiği en moda hitabı ile söyleyeyim, Eyyyyy sorumlular; “Gazeteciler yazıyor diye biz iş yapmayız” kompleksine girmenize gerek yok. Bizler yaptıran olmadığımızı ve haddimizi de elhamdülillah bilmekteyiz, sizlerde biz gazetecilerin kentimizde yaşayanların söz, feryad hatta çığlık sesi olduğumuzu ve yazdıklarımızın, Büyük yazar George Orwell’in “Gazetecilik birilerinin yazılmasını istemediği şeyleri yazmaktır. Gerisi halkla ilişkilerdir.” Sözü doğrultusunda “Duyurmak” ve “Tarihe not düşmek” olduğunu lütfen anlayın artık. Zira; Bizim düştüğümüz o not’ları okumuyorsanız, Ağzınızdan çıkanları hatta, Seçim dönemlerinde altına “Çift” imza koyup halkımıza taahhüt olarak dağıttığınız o pahalı renkli kitapçıkları bir açın ve hatırlayın otopark sözünüz, taahhüt sıralamanızın kaçıncı maddesi idi.
 Bu konular da herkes koynuna konuşurken, hatta konuşması gereken ilgililer, bilgililer etraflarına ahkam kesip, üstlerine el ovuşturarak rahatlarının bozulmaması için sus pus iken, Sivil Toplum Kuruluşları içinde en duyarlı vede en “yürekli” Selçuk Ticaret Odası Başkanı sevgili Koray Yolcu çıktı. Eminim ki kamuoyu ile paylaştığı bu talep ve önerilerini, ilçemizi yöneten sorumlularla da  paylaşmıştır, 
Koray Yolcu kardeşime bir EfesSelçuk sevdalısı olarak duyarlılığından dolayı teşekkür ediyor, cesaretinden dolayı da kutluyorum. Sorumlularımıza da; İki ata sözümüzle, “Bırakın samanlıkta yatıp padişah rüyası görmeyi” ve vazgeçin artık, “Ayranımız yokken gümüş mikrofonla nutuklar çekmeyi” önceliklerimize ve önceliklerinize bakın diyerek Sevgili Koray Yolcu’nun kaleme aldığı bu feryad  mektubunun virgülüne bile dokunmadan altına imzamı atıp paylaşarak duyuruyorum.   

OTOPARK ÇİLESİ KENTİMİZE YAKIŞMIYOR 

Dünya miras listesindeki kentimiz Selçuk’ta otopark sorunu her geçen gün biraz daha büyüyor. Yıllardır söylediğimizi yine tekrarlıyorum:

Şehir Merkezinde otopark şart. 
Yer altı ya da yer üstü fark etmez ihtiyacımızı giderecek otopark lazım bu kente. Gün geçtikçe artan araç sayısına karşın otopark alanlarının son derece yetersiz kalması en önemli sorunlarımızdan biri.

Hafta sonları kent merkezinde kurulan Cumartesi pazarı nedeniyle yaşadığımız bu sorun had safhaya çıkıyor. Bundan Selçuk’ta muzdarip olmayan vatandaşımız yoktur zannediyorum. Üstüne üstlük İZBAN çalışmaları nedeniyle kapanan Şirince Yolu… Yeni Şirince yolunu bulmak için sorunu ikiye üçe katlayan kent merkezine gelen araçlar …
Yıllardır kentin içine çekemediğimiz turisti Selçuk’un içinde görmek güzel elbette. Şirince’yi görmek için yola çıkan bu insanlar Selçuk’a bir şekilde uğruyor nihayetinde. Ama trafik keşmekeşinden buna sevinmek zor. 

Zira haftasonu pazara gitmek için çıktığınızda Şahabettin Dede Caddesinin kapanmasıyla Kubilay Caddesi ve periferik caddelerde sağlı sollu park etmiş araçlar nedeniyle yürümek bile neredeyse imkansız hale geliyor. Ve maalesef görülen o ki bu araçlar hep Selçuk plakalı…
Şirince’ye gitmek için yola çıkan ve Selçuk içine yemek, alışveriş için uğramak isteyen turistler ise araçlarını park edecek bir yer bulmak için dönüp duruyor. 
Kentimizdeki bu sorunun çözümü için kısa vadeli bir çözüm ve çalışma ne yazık ki görülmüyor. 

O zaman ne yapmak lazım? 
Şu dönemde en azından Selçuklular olarak yapabileceğimiz bir şey var. Turizm ve ticaretin dar boğaz yaşadığı, esnafın ve tüccarın sıkıntı yaşadığı şu günlerde merkeze bir şekilde yolu düşen turisti rahat ettirmemiz gerek. En basitinden Selçuklular olarak merkeze özellikle Cumartesi ve Pazar günleri arabalarımızla inmeyip esnafımızın iş yapabilmesine imkan sağlamalıyız. Biraz sağduyu, biraz spor hepimize iyi gelecek. 
 Bir başka önerim; Cumartesi ve Pazar günleri Belediyemiz Selçukluları kent merkezine taşımak için bir ring seferi koyabilir, bir veya iki araç sadece hafta sonları toplu olarak hemşerilerimizi pazaryerine taşıyabilir.
Önerilerimden bir diğeri de; caddelerin bir tarafının sarı çizgilerle ayrılarak ücretli parkyeri haline getirilmesi ve buralara Selçuk dışından gelen araçların park etmelerine olanak sağlanmasıdır. 

Bu sorun hem kentimizin hem de Selçuk ticaretinin ortak sorundur. Sorunu çözmek isteyen bütün kurumlara buradan çağrıda bulunuyorum. Sorunu çözmek istiyorsak Belediyemiz, Emniyetimiz ve ilgili STK’larımız ortak bir komisyon kuralım, önerileri masaya yatıralım, acil ve somut bir çözüm bulalım.
Kesin bir gerçek var ki bu otopark çilesi hem Selçuk’a yakışmıyor hem de ticaretin önünü kesiyor. Sevgi ve saygılarımla,

Koray Yolcu 
Selçuk Ticaret Odası 
Yönetim Kurulu Başkanı

Anlayanlara SELAM, Anlamayanlara Davul çalmaya DEVAM 
Haftaya yine okunmak umut ve dileği ile DOSTça kalın.Bu yazı 1576 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ2 + 2 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
EFESDOSTTV ARŞİVİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI