07.03.2018 - EFESSELÇUK SİYASETİNDE YEREL SEÇİM TAŞLARI...
Hilmi GİDER

Hilmi GİDER

EFESSELÇUKtan YAZIYOR

07.03.2018 - EFESSELÇUK SİYASETİNDE YEREL SEÇİM TAŞLARI DÖŞENİRKEN.! -3-

07 Mart 2018 - 12:50

Sevgili Dostlar geçtiğimiz 2 haftada yazmaya çalıştığım, “EfesSelçuk siyasetinde yerel seçim taşları döşenirken”  mini yazı dizisinde, İYİ Parti, Milliyetçi Hareket Partisi ve Ak Partiyi yazmıştım. Bu hafta da Cumhuriyet Halk Partisi izlenimlerimi ve CHP hakkındaki  ilçemizdeki hatta İzmirden kulağıma gelen konuşulanları olası veya olabilecek ‘senaryoları’ yazacaktım, Fakat; Geçen hafta yazımı yazdıktan saatler sonra Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisinin beraberce hazırladıkları ve adına “Cumhur İttifakı” koydukları yasal düzenlemenin tüm detayları açıklandı vede Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunuldu.
İşte bu yüzden hoşgörünüze sığınarak CHPyi gelecek haftaya bırakarak, bu hafta bu önemli gelişmeden sonra doğan yep yeni durumu değerlendirip birkaç tespitte bulunmak istiyorum. Denilebilinir ki ittifak sadece Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri için, yerel seçimlerle ne alakası olur. Ben öyle tahmin ediyorum ki, bu ittifak anlaşması, zaman ve süreç içinde olgunlaşıp diğer partilerce de, şimdiye dek ülkemizde iktidar partisinin diğer tüm konularda ki uygulamaları gibi kanıksanacak ve  kabul görüp diğer partilerce de uygulanmak veya karşısına önlem alabilmek için çalışmalar yapılmaya başlanacaktır.
Zira; Farkındamısınız? Siyayasi gündem dakikalar içerisinde değişiyor. 
Açıklanan “Cumhur İttifakı” yasa maddelerini okudum, hazırlanan 26 maddelik düzenlemenin yarısından fazlasını anlayamadım veya anladığım kadarıyla da “bu kadar da olmaz” diyerek şaşırdım. Bunun üzerine siyasetine ve Siyasi Hukuk bilgisine güvendiğim Bir kaç eski siyasetçi ile de yorumlamaya çalıştık, yine anlamakta zorlandık. Zira yasal düzenlemeyi nasıl okursak okuyalım tek bir sonuç çıkıyor. (Mevcut iktidarın avantajı, Avantajları ve dolaysıyla şu anda ittifak’ta olan Ak Parti ve MHPnin, seçimlere diğer partilerden çok çok önde avantajlı başlamaları ve her partiden çok çok fazla kazanımları, hatta tek amaç, kazanmak, kazanmak, kazanmak) Beni doğrulayan en çarpıcı ve net yanıt da MHP Afyonkarahisar Milletvekili ve İttifak komisyonu üyesi Mehmet Parsak’ın ittifak konusunda Basına verdiği demeçte “Çünkü biz Türk milletiyiz, Türk vatanında Türk devletini idare ediyoruz. Bizim kendimize özgü koşullarımız var, buna dair de ihtiyaçlarımızı gözettik” sözleri idi.   
Düzenlemeyi bir kez’de ilçemizdeki Deneyimli bir hukukçuya da yorumlattım aşağı yukarı aynı yorumlarla karşılaştım ve karar verdim izmir’e gidip, yıllarca, gerek yerel, gerek genel seçimlerde il ve ilçe seçim kurullarında görev yapmış duayen denilebilinecek Avukat bir dostum ile Hukuk’un üst makamlardan emekli olmuş  bir dostum ile bu konuyu görüşmeye karar verdim. Görüştüm ve saatlerce dinledim, bilgilendim. Çıkardığımız sonuç Seçimler, Kurgular, Amaçlar ve Hayaller sil baştan. Şimdiye dek olanları, oluşumları, hedefleri hatta hatta siyasette yola çıkmak isteyenlerin düş’leri “abiyane tabirle” hepsi de yerle yeksan. Hepsi de POFFF. Her şeyi unutun, Bu ittifak yasası ile siyasi harita on yıllarca alışageldiğimizden çok farklı uygulamalarla yeniden çiziliyor. Alışmadığımız, Bilmediğimiz hatta hayal bile edemeyeceğimiz bir seçim ortamı yaşayacağız gibi. 
Bu İttifaka karşı alınacak önlemler veya ittifaka karşı oluşacak ittifaklar, Uzlaşmalar, Uzlaşılmaz olanlar, Olmazlar, Olurlar, Belkiler, Düşünürüzler, Görüşmeler, Konuşmalar, Anlaşılır olanlar ve nihayet Üzerinde anlaşılan konular veya kişiler. Yani kısacası demem o ki, Şu andaki hiç bir siyasetçinin girdiği veya gireceği, oturduğu vede oturmayı hayal ettiği koltuk görülemiyecek derecede FULÜ. Öyle ya; Hangi parti Seçime veya Seçimlere nasıl girecek, Tek başına mı, bir başka parti veya Partiler ile ittifak ederek mi seçime girecek, Seçimde adayını veya adaylarını nasıl belirleyecek hiç belli değil. 
Eeeee ben her zaman Büyüklerimizin o muhteşem olan “Türkiye’de ki siyaset, Bir gün, Bir Yıl’a, Bir Yıl, Bir gün’e EŞ” Söz’ünü, Düşünürüm de, Söylerim de, Yazarım da, Beğenen beğenir, Beyenmeyen beyenmez. Yazdığım için bana, hatta bu sözü söyleyen büyüklerimize bıyık altından gülenler, Bıyığı olmayıp diş gıcırdatanlar hadi buyurun sahne de meydan da sizin. Bu durumun farkında olmayan siyaset severlere, siyaset yapmak için heveslenenlere ve tabiki de günümüzde siyaset yapanlara, hem eski”miş” bir Siyasetçi olarak, hemde bir Gazeteci olarak, bir hatırlatma yapabilirmiyim.?  Bu ittifak yasası ile yürürlüğe girecek ve yapılacak seçim ve seçimler için DAVULun hala omuzunuzda olduğunu (İl yönetimlerinde veya Parti Genel Merkez Yönetimlerinde “Torpil” doslarınızın olduğundan) düşünebilir hatta övünebilirsiniz, Amaaaa Seçimin başlama düdüğüne kadar DAVULun ince çıbığı belki İzmir’de olabilir, Fakat esas büyük TOKMAK şimdiye kadar olmadığı ölçüde ANKARA’da.
Anlayanlara da, Anlamayanlara da, Anlamak İstemeyenlere de SELAM.  DOSTça ve de SEVGİyle Kalın.

 

Bu yazı 836 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum