Bugun...
10.03.2017 - EFESSELÇUKun İŞ BULMA KURUMU.!


Hilmi GİDER EFESSELÇUKtan YAZIYOR
hilmigider@hotmail.com
 
 

facebook-paylas
Tarih: 23-03-2017 20:05

Değerli Dostlar geçen hafta Belediye Meclisimizin Şubat ayı toplantısında Belediye Başkanının, Belediye personelinin ödenemeyen ücretleri için Meclisten istediği “Borçlanma yetkisi” görüşmelerindeki parti sözcülerinin, Belediye Personeli ve Başkanın Borçlanma yetkisi isteme konusundaki  sözlerinin kısa özetlerini aktardım ve köşemin darlığı nedeniyle devamını bu haftaya bıraktığım bu konudaki yazıma bu hafta devam ediyorum. Yarım bırakmam çok ta iyi olmuş, zira önceki yazımda yaptığım bu konuda görüş bildirme çağrıya Efes Selçuklulardan yoğun bir mesaj aldım. Yazarak ve telefonla arayarak görüşlerini bildiren tüm dostlara buradan teşekkür etmek istiyorum.

Öncelikle şunu belirteyim ve hakkını teslim etmeliyim ki Belediyemizin, İşçi, memur, VS. tümü olarak Personel diye adlandırdıklarımızın tartışıldığı meclis oturumun da en net, en akılcı ve en yapıcı yorumu MHP sözcüsü İbrahim Soğutmaz yapıyor. Böyle bir analiz yazıya katkıda bulunanlarla beraber Aynı düşünceyi paylaşıyorum, “Bu böyle gitmez” Gitmemelirdirde.

            AKP Sözcüsü; Hakan Bayraktar; Başkana hitaben “Bu noktada size bir şey sormak istiyorum. Şimdi bu kararı alırken, sadece planınız borçlanma mıydı?  Yani daha farklı şeyler düşünmediniz mi? Satılacak yerlerimiz varsa satalım" sözleri ise hayli ilginç. Yani Belediye işletmelerini özelleştirelim, Malları satalım. Kısacası Ankaradaki Özelleştirme idaresinin bir küçüğünü ilçemizde de kuralım demek istiyor herhalde. Oysa Vatandaş, Seçimden sonra İlçenin mahalleleri olan Belevi, Şirince gibi değerli yerler ile Örneğin; Barutçu mahallesinde ki, 240 dekara varan fıstık çamlarının, Zeytinköy mahallesindeki 40 dekar tarla gibi taşınır veya taşınmazların akıbetlerini başkana sorsaydı diyor. Üstelik Seçim sonrası alınan (personel tablosuna göre) 114 personelin alımında Partinin ve Meclis grubunun hiç bilgisi yokmuydu, Bu personelin alımı sadece Başkanın tasarrufumuydu.

CHP sözcüsü Filiz Ceritoğlu Sengel; “Bu problem daha çok işçi çalıştırıyor olmasıyla alakalı değil" diyor. Sayın Sengel, 30 bin nüfuslu ilçede 583 çalışan fazla değil diyor sa, Vay Torbalı Belediye başkanına,. Zira Torbalı (kesin olmamakla) 950 – 1050 personelle 160 Bin nufuslu ilçeye nasıl hizmet verdiğini merak etmezmisiniz.? Vay Torbalı halkına. Üstelik Seçim öncesi Personel sayısını ikiye katlayan (227 + 258 = 485)  personelin alındığında, CHP Meclis üyesi hatta Grup söcüsü değimliydiniz, yoksa bu personel meselesinden sizinde mi haberiniz yoktu.?

Önceki Başkan H. Vefa Ülgür; Sevgili Vefa senin Personel konusunda yayımladığın “Basın Bildirisi”ne benim bir yorum yapmama gerek kalmıyor. Çünkü, konuştuğum son seçimde de sana oy vermiş seçmenlerin diyor ki; “EfesSelçuklulardan siyaseten ne olmak istedi de verilmedi ki, Es.Kef.Koop.Bşk. yaptı, İl genel Meclisi üyesi yaptı, İlçe Bşk. Yaptı, Selçuk tarihinde en uzun dönem (3) Belediye Başkanı yaptı. Milletvekili adayı olsaydın inan ki her partiden tüm EfesSelçuklu destekçisi olurdu. Kaldı ki tam seçim öncesi seçim yatırımı olarak 258 kişiyi Belediyeye almış şimdi de tam sayfa bildiri yayınlayıp Belediye Başkanına diyor ki “Belediye Başkanı olarak ya kabul edilebilir bir çözüm üretirsin ya da çeker gidersin. Gereği budur” Vefa Bşk. Personel konusunda konuşacak en son kişisin.

 

AKP İlçe Başkanı Sema Yeşilçimen; “Sayın Belediye Başkanı 150 kişiyi çıkarırım dedi. Zinhar çıkaramaz ve çıkartmayız” Sözleriyle tanıdığım Sema Yeşilçimen’i sergilemiş, Bürokrat olarak ta böyleydi, Siyasette de böyle. Anlayamadığım, Strateji, plan, proğram ve hesap tarafı. Zira "2014 Yerel seçim meydanlarında Selçuk Belediyesi'nde hakkı olmayan yük getirecek kadrolaşmaya gitmeyeceğiz dedik. Seçimlere 5 gün kala 1 aylık işçi alınmış. Ben Sayın Başkanıma Selçuk Belediyesi bu yükü kaldıramaz sözleşmesi biten arkadaşların sözleşmelerini yenilemeyin dedim” Diyor da, seçim öncesi alınan işçilerin sözleşmelerinin bitmesini beklemeden, Belediye Başkanı ile aynı gün onlarca kişiyi işe başlatılması gibi nasıl bir yanılgıya düştüğü.  Ama unutulmaması gereken, 2019 yılına kadar Başkan Dahi Zeynel Bakıcı ile çalışacağı ve bu süre içinde Başkan + Başkan olarak EfesSelçuk’a katma değeri olan, EfesSelçuklununda yaşamını (Menderes nehrinin temizlenmesi) ve yaşam kalitesini yüksek olan Hastane, Doğalgaz, Pazar yeri, Oto park gibi hizmetlere imza atmaları gerek.

Belediye Başkanı Dahi Zeynel Bakıcı; "Benim Selçuk'taki idealim; Selçuk'ta siyaset yapma biçimini değiştirmektir" diyor, evet ben dahil çoğu EfesSelçuklu anlıyor ki partiler üstü bir Başkan profili çizmeye çalıştığınızı. ve yine diyorsunuz ki; "Evet baştan beri bir yükümüz var, yaklaşık 150'ye yakın bir işçi fazlalığımız var"

            Sayın başkan, aslında çoook çok fazla personeliniz var, CHP sözcüsüne söylediğimi size de söyleyeyim, Torbalı 160 Bin Nufus, girdi çıktılarla 950-1050 personele sahip, İlçemiz 35 Bin Nufus 583 Personelle çalışıyorsunuz, Yazımın başlığı da bu yüzden "iş bulma kurumu" Pratik hesapla Torbalıdan 5 (Beş) kat fazla işçi istihtam ediyorsunuz, Bu nedenledir ki bir iş başında bir kişi çalışıyor 5-6 kişi oturuyor. (Personeller deşifre olmaması için onlarca fotoğraf olduğu halde yayınlamıyoruz) kaldıki belediye içinde de işi olan vatandaş sayısından fazla personel olduğundan koridorlarda mutlaka bir personelle çarpışmanız mümkün. Peki yine sizin ifade ettiğiniz "fazlalık" sayı olan 150 personeli Siyaset veya Liyakat  değerlenirmesi ile mi çıkarmayı veya azaltmayı düşünüyorsunuz.? Son söz olarak; Bu kadar ayrıntıyı göre göre, bile bile Lütfen elinizi vicdanınıza koyarak EfesSelçukluların konuştuğu ve sorduğu şu soruya kendi kendinize yanıtlayın. "Belediye bir işletme veya bir fabrika olsa ve sahibide siz olsanız, tutum ve davranışlarınız yine aynı olurmuydu.? 

Anlayanlara SELAM, Anlamayanlara Davul çalmaya DEVAM.
Haftaya yine okunmak umut ve dileğiyle DOSTça kalın. Bu yazı 1603 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ5 + 8 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
EFESDOSTTV ARŞİVİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI