Bugun...
10.06.2017 - YAPILAN GÜZELLİKLER de VAR. DAHA FAZLASI da OLMALI.!


Hilmi GİDER EFESSELÇUKtan YAZIYOR
hilmigider@hotmail.com
 
 

facebook-paylas
Tarih: 10-06-2017 12:45

Geçen haftaki yazımı okuyanlar bilir. Bu mübarek günlerde güzelliklerimizden bahsetmek ve bizim bahsetmemiz için de ilçemizi Yönetenlerin ve kadrolarının da bu düşüncemize zemin olacak hoşgörü anlayışları ile sergileyecekleri ve segiletecekleri  güzellikler olmalı. İşte bu çabayla ilçemize yakışan icraat ve etkinlikleri de hep beraber görmeye de başladık. 
Dikkat ettiyseniz Ramazan ayı yaklaşırken EfesSelçuk’umuzda güzel şeyler olmaya başladı. Bir kaçını hatırlatayım isterseniz. 
1976 yılında EfesSelçuk’a geldiğimde ilk tanıştığım ve o yıllarda Türkiyede çok sesli müziğin ilklerden biri olan ve Namık Şimşek solistliğindeki “Orkestra Grup Değişim”in mimarlarından, bölgemizin en iyi bas gitarcısı,  uzun yıllar gönül ve çalışma dostluğu yaşadığım rahmetli Bülent Zeki Tokay’ın oğlu İzzet (İzo) Tokay’ın yarattığı Efes Bandosu’nun Müziklediği Efes antik kenti celsus kütüphanesinde sergilenen,  otoriterlerin bile alkışladığı EfesSelçuk’luya yaşattıkları gurur ile muhteşem “Göklerde Konuşulan Aşk” Müzikali.
Atatürkçü Düşünce Derneğinin katkı koyduğu,  vefakar Fatma Kılınç hocamızın şef’liğindeki Efes Sanat Topluluğu’nun “Yeşilçam Şarkıları” Konseri, Şaabettin Sarıdede Halk Eğitim Merkezinin organize ettiği, İlçemizin değer müzik hocası  Yahya Murat Ukap’ın  şefliğindeki ve profosyonellerin bile hayranlıkla izleyecekleri ,Yaşlısından, Gencine,  Emeklisinden, Çalışanına  (Memur, Esnaf, Sanatkar, Çifçi) EfesSelçuklu olan onlarca sanat sevdalısı, yürekli Dostlarımızın sundukları harkulade “Halkın Sesi Türkülerimiz”  Konserleri,
Dahi Zeynel Bakıcı Başkan’nın (Hiçbir şey yapmadı diyenlere) Eserlerim diyebileceği, Başta Erol Namdar. Bu Yetenekli, becerikli ve deyim yerindeyse boyundan büyük bir buğday tanesini inanılmaz azimli mücadelesi ile (mücadele diyorum zira nelerle karşılaştığını hissediyorum) bin bir güçlükle yuvasına taşıyan karınca misali yetiştirdiği küçük ve büyük yaşlardaki oyuncularla sahneye koyduğu oyunlarını saymaya kalksam yazımın yarısını kapsar.
Murat Gezer kardeşimizin yılmadan, didinerek üretiklerine eklediği ve can dostu olarak tanımlayabileceğim Gökhan Çetinçelik ile sundukları “müzik ve insan” Murat Gezer’in ustalığını ıspatı “Türkülerle Yol Eyledik” ile “Bir Bağlama Bin Türkü”  geceleri, inançları ile sabırlarını zorlayarak gençlerimize ve meraklılarına verdikleri enstuman kursları.
Bu arada İlçemizin neredeyse şanşı olan ve 5-6 enstümanı profosyonelce icra etme yeteneğine sahip Kamber Karameşe kardeşimizin Büyüklerin yanında mini minnacık yavrularımıza usanmadan, sıkılmadan, sabırla verdiği kurslarla yetiştirdikleri ve yetiştirdiklerinden oluşan Belediye Çocuk korosunun harika konseri. 
Ve tabi ki çok isabetli bir karar ile uygulamayla konulan, İlçemizin neredeyse her mahallesinde kurulan İftar sofraları. (Kararı verenlere, Sponsor olanlara, Uygulamada Emeği olanlara Teşekkürler. Allah Razı olsun) Zira bu uygulamayı çok isabetli bulmamın zeminini oluşturan Medyamızın her yayın platformuna gönül sponsorluğu ile severek, koşarak  katkıda bulunup Dost Medya’ya büyük güç katan sevgili İbrahim Becer kardeşimin geçen haftaki gazetemizde yayınlanan ve internet gazetemizin
(http://www.efesdostgazete.com/yazarlar/ibrahim-becer/31-05-2017-iftar-cadirina-hayir/10118/) adresinde yayında olan “İftar çadırına hayır” başlıklı köşe yazısı. Herkesin Okumanızı ısrarla tavsiye ediyorum. 
İşte böyle sevgili Dostlar ve ilçemi yönetenler. Hep böyle olsak, iyilikleri ve güzellikleri kararlılıkla yapsak bizler de her hafta sizleri yaptığımız haberler ve yazdığımız satırlarla ayakta alkışlasak. 
EfesSelçuklu olarak Çok şey mi istiyoruz. Hayır Hayır çok şey istemiyoruz AZ bile AZ bile istiyoruz. Çünkü öyle bir kentte yaşıyoruz ki; EfesSelçuk’lu bir genç dostumuzun derlediği ve her Televizyon proğramımda bıkmadan usanmadan ve büyük haz duyarak heyecanla okuduğum şu dizeler nasıl bir kentte  yaşadığımızı fark ettirip, neden çok sert eleştirisel olduğumu ve neden çok ama çok çalışıp çok şeyler yapmamız gerektiğini çok net anlatacağını sanıyorum.  
Burası EFESSELÇUK
Burası 9 Bin Yıldır İnsanların Huzur İçinde Yaşadıkları Bir Kent,
Burası M.S. 150 Yıllarında, Nufusu En Kalabalık Dünyanın 2. Kenti, 
Burası Hititler’in, Lidyalılar’ın İzlerini Taşıyan Bir İyon Kenti,
Burası Heraklitos’un Memleketi,
Burası Roma’nın, Asya Eyaletinin Merkezi,
Burası Aydınoğulları’nın BaşKenti,
Burası Osmanlı’nın Demirağlarla Ördüğü Yer,
Burası Büyük İskender’in Tanrılara Dua Ettiği Yer,
Burası Üç Dilin Kök Saldığı, Kadının Tanrıçalaştığı Topraklar, 
Burası Kibele’den, Artemis’e, Hz. Meryem’e  (orijinal ismini yaz)
Gücün, Anneliğin ve Güzelliğin Yaşandığı Kent.
                                                             İşte Burası yaşadığımız EFESSELÇUK
Anlayanlara da, Anlayamayanlara da SELAM
Haftaya yine okunmak umut ve dileği ile DOSTça kalın.

 Bu yazı 800 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ5 + 9 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
EFESDOSTTV ARŞİVİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI