11.09.2017 - SİHİRLİ ŞİRİNCEde, EFSANE ŞİRİNCEde, NELER...
Hilmi GİDER

Hilmi GİDER

EFESSELÇUKtan YAZIYOR

11.09.2017 - SİHİRLİ ŞİRİNCEde, EFSANE ŞİRİNCEde, NELER OLUYOR, NELER OLACAK.?

11 Eylül 2017 - 10:41

Bir önceki hafta İZBAN ve geçen haftaki HASTANEMİZİN FOTOĞRAFI başlıklı  yazılarıma gönderdikleri, Onlarca teşekkür ve inanılmaz “bilgi” mail’lerinin sahipleri dostlarıma ne kadar teşekkür etsem azdır. Herkesi dinlediğimiz halde ne kadarda bilmediğim varmış. Bilmediklerim tabiki Hastanemiz konusunda. Dinlediklerim ve duyduklarımın çoğunu “abartı”, “dedikodu” olarak değerlendirdiğim için de kendi kendimi sorguluyorum. Bana anlatılanlar deyim yerindeyse “devede kulak” mış. Yani yaşayacağımız günlerde iktidar partisi yöneticilerimize ve muhatabı olan genel yöneticilerimize vede Hastane Başhekimimize soracağımız o kadar soru olacak ki.! Olacak diyorum zira yazdığım yazıdan dolayı (İlçemiz Sağlık Müdürü, Dr. Zilhice İlki Turan haricinde) hiç bir ilgi, hiç bir açıklama yok. Ama unutulan bir şey var, EfesSelçuk “TILSIMLI” bir ilçe. Genelde, Yerelde ve Siyasette görev yapanlara hatırlatmak isterim, Oturduğunuz koltuklarda daha önce oturanların çalışmalarına ve şimdiki durumlarına bir bakın. Eminim ki sizlere çok şey anlatacaktır ve EfesSelçuk’ta çalışma uslübunuza mutlaka katkı koyacaktır. Çünkü her yönetici çalıştığı yerde, çalıştığı alanda hep bir “İZ” bırakmıştır, sizler de bırakacaksınız. 
Hastane ve Sağlık konusunda, her zamanki hassasiyetinin, sorumluluğunun farkındalığını bildiğini  bildiğim, yetkilerinin de ne kadar olduğunu  tahmin ettiğim Dr. Zilhice İlki Turan Kardeşime, konuyla ilgili beni arayarak, yazdıklarımın detayını dinlediğinden dolayı teşekkür ediyorum. 
SİHİRLİ ŞİRİNCE, EFSANE ŞİRİNCE, ENTERASAN ŞİRİNCE
Sevgili Dostlar Şirince, Şirince diyoruz ya, Şirinceyi ve şirinceliyi ben çok iyi tanıyor ve biliyorum. 1976 – 1990 arası mübalasız işimin olmadığı her gecem şirnce’de geçerdi (Yaşayan eski zeytinciler, üzümcüler, şeftaliciler, yenin turizimcileri hepsi bilir) 1990 dan sonra yaşadığım bir kaç durumdan sonra Şirince benim ilgimin dışında AMA  Mehmet Aslantuğ, Seren Serengil, Erol Taş, Hüseyin Peyda gibi ünlülerin oynadığı “Başka olur ağaların düğünü” dizi filmi ile ünlenerek önce Bölgesel, Ulusal ve Uluslar arası medya ile ilişkileri, hatta dostlukları olanların Şirince’ye yerleşmesiyle Şirince Şirinleşip Selçuk’u, MeryemAna’yı hatta Efes’i atlayıp geçerek DÜNYAnın ilgi alanına girdi. O gün bu gündür Şirince Turizmde STAR’lığını korumakta.
Peki; Dünyanın Şirinceye bakışı, ilgisi değiştide Şirincenin Dünyaya bakışı değiştimi, Hiç sanmıyorum. Değişse değişse ekonomiksel ilgisi değişmiştir, Örneğin ekonomi için ne mübahsa onu yapmaktadır. Üstelik Abartarak. Turizm kurallarında, hatta litaretür’ünde olmayanlar şirince de “hak” olarak mevcut.
Sevgili Dostlar, Siz Tarih ve Kültür turizmi dünyasının hangi kentinde “Brandalı” çarşı, çardak dükkanlar gördünüz. Dünya da olmayan, İlçemiz’de de sıkı denetimler sonucu bitirilmiş “hanutçuluk” Belediyemizin O Yakınımızın dükkanının, Bu Tanıdığımızın dükkanının, Şu Partilimizin dükkanının elemanı kayırması ve üstün “Hoşgörü” ile destek vermesi sonucu Şiricede de tam gaz faaliyette. 
Tarih ve Kültür Turizmine yakışmayan bunlara benzer onlarca konu sıralayabilirim. Ama çok önemli saydığım bir konuyuda Şirince için Nutuk çekenlere ve emirlerindeki denetim sorumlularına sormak isterim; Şirince “DESİBEL” uygulamasından muaf mı.?   
Duyumlarım o ki; Şirince de Turizm Kötü, Şirince de İşler iyiye gitmiyor, Şirince de Esnaf Feryatta, Şirince de yaşayan ve konuk olanlar ise “isyanlarda”. Şirince de bir şeyler olmalı, AMAAA Şirincede yinede her kes hayatından memnun gibi.
Hoppalaaaaa hem onlarca sorun hemde memnuniyet nasıl iş bu diyeceksiniz.? 
Evet Evet aynen öyle. Bakın anlatayım; Bu Sorunları duyduğumdan vede dinlediğimden, Şirincenin olumlu ve olumsuzluklarını konuşmak üzere, Önce Şirince Mahallesi Muhtarını Levent Apak’ı Sonra Şirince Türetim Derneği Bşk. Mehmet Kuzu’yu Televizyonumuzdaki proğramıma davet ettim. Muhtar; havalı havalı “Neyi, Hangi birini konuşacağız, konuşmak istemiyorum” diyerek, Dernek Bşk. da; “Şimdi zamanı değil, bize göre konuşmak uygun olmaz” diyerek kabul etmediler. 40 yıldır tanıdığım ve cesur, dobra olduğunu bildiğim Gümüş takı sanatının duayyen ustası Sedat Kantaroğlu’na Proğram tarihinden bir hafta önce teklif götürdüm. Telefonda sesinden hissettiğim Heyecanıyla sarfettiği bir çok sözden sonra kabul, konuşuruz, konuşuruz hilmicim dedi ve ön hazırlık için Perşembe günü Televizyonda görüşmek için randevulaştık . Sevinmiştim. Sosyal medyada görmüşsünüzdür proğram duyurularını hemen başlattım. Perşembe günü geldi aradım, Proğrama katılamayacağını, konuşmasının iyi olmayacağını söyleyince inanın hiç şaşırmadım. Düğünü olacak zamane gelin’in babasına söylediği “Babacığım sen tasalanma ben hem ağlarım hem giderim” misali. Şirince’nin Muhtarının’da, Dernek Bşk.nında  Esnafının’da feryatları beyhude, Bilakis hayatlarından gayet memnunlar. Memnun olmayanlar; Turizm, Şirinceye gelen konuklar, Şirince’nin geleceği ve Gelecekte Turizmcilik yapacak şimdinin çocukları. Yazımın başında da söylediğim gibi Dünyanın Şirince’ye bakışı çok çok değişti fakat Şirincenin Dünyaya bakışı hep aynı. Kural yok, Denetim yok, El yordamı Türk tipi Turizm. Belediye Bşk. Dahi Zeynel Bakıcı’nın “Şirince’yi Kemeraltı çarşısı görünümünden kurtaracağız” Sözü çok ama çok doğru. Hadi Başkan görelim sözünün ne kadar gerçek ve arkasında ne kadar duracağını.
Fakaaaat olası kolaycılığının da takipçisi olacağım.önce büyüklerden küçüklere doğru.
Mübarek Kurban Bayramınız Kutlu, Yaşamınızın her dakikası Bayram Mutluluğu gibi Olsun.
Sevgim’le, Saygım’la DOSTça Kalın.

 

Bu yazı 820 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum