12.02.2018 - AZİMLİ SIÇAN, MERMER DELERMİŞ.!
Hilmi GİDER

Hilmi GİDER

EFESSELÇUKtan YAZIYOR

12.02.2018 - AZİMLİ SIÇAN, MERMER DELERMİŞ.!

12 Şubat 2018 - 14:46

Sevgili Dostlar geçen haftayı mevsimsel hastalıkla, dinlenerek geçirmemden dolayı yazımı yazamadım. Bu hafta da notlarımdan ne yazayım neyi yazayım diye konu belirlemeye çalışırken, Şu son Deve güreşlerini bir analiz edeyim dedim. Gerçi geçen hafta gazetemizde arkadaşlarımız klasik haberden öte ayrıntılı bir haber yapmışlar da ben yinede bir araştırma yapmak istedim ve Deve Güreşlerimizi Bölgemizde haber yapan yazılı ve internet medyasını inceledim, yetkililerden ve etkililerden ayrıntı bilgisi almaya çalıştım. 
Gördüğüm, Demek ki istenince oluyormuş ve amaçlayınca yapılabiliyormuş ve bu işi sadece ben veya biz yaparız demek te, boş konuşmaktan öte, “Hint Kumaşı” olduğunun hayaliyle yatıp kalkmakmış. 
İnsan oğlunun çoğunluğu böyledir nedense, 40 yıllık iş hayatımda çok yaşadım. Birini işe alırsınız, yapacağı tüm maddi ve manevi zararları göze alır hatta katlanırsınız, sıfırdan yetiştirirsiniz ve o kişi bir gün size “ben olmazsam sen bir hiç sin” “ben olmazsam bu iş yeri kapanır” der ya.. onun gibi bir şey. 
İnşallah bir gün toplum olarak anlarız makinistler hasta da olsa, hakkın rahmetine de kavuşsa Tirenler hiç durmaz hep yürür. Daha ötesi, Hatırlayıp ve Unutmamamız bir Ata sözü; “Boynuz Kulağı Geçer” 
Hava yağmurlu olacakmış gibi bilgilerin olduğu halde, 136 Devenin katılımıyla gerçekleşen  bu yıl ki Deve güreşlerimize, 17-18 bin misafirin katıldığı, 8500 Bilet satışından, 100.000 Tl.ye yakın bilet hasılatı, 40.000 Tl. Esnaf Tezgah kira geliri, Osman Başterzi’nin 35.000 Tl. AĞA’lık katkısı, 18.000 Tl. Çeşitli sponsorlardan katkı, 12.000 Tl. İzban’ı yapan Unitek firmasının katkısı, Fuat kırıtak’ın (gizli kalmasını isteyecek kadar mütevazi) katkıları ve üstün koşuşturması  ve Belediyemizin Misafirlerin Konaklaması, Deveciler gecesi organizasyonu ve “ödül” halı’lara katkısıyla, Öncelerde köylerde uygulanan “İMECE” usulüyle ortaya çıkan ve çokta güzel olan şölen gibi ve çok çok önemsediğim, düşünen ve gerçekleştirenleri yüreğimle kutladığım, bu şöleni Bilimselleştirip Taçlandıran “2. Uluslararası Selçuk Efes Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Sempozyumu” ile 36. Selçuk Efes Deve güreşleri Festivali. (Sadece  17-18 Bin kişinin katılımından sadece 8500’ünün biletli olması düşündürücü. Acaba Güreşler için tüm Selçuklulara davetiye dağıtıldı da biz mi duymadık.  Yöneticiler bu konuda Geçerli , Mantıklı vede inandırıcı bir açıklama yapmak zorunda.)
Emek veren,  gerek maddi ve gerek manevi katkısı ile destek olan herkese EfesSelçuk’lular olarak Teşekkürler, Teşekkürler, Teşekkürler. 
Yeterlimi HAYIR, Daha bilinçli, Daha coşkulu, Daha katılımcı, Daha sahiplenici, Çok çok güzel olmalı ve olunmalı. Hatta Hatta (Uluslar Arası Efes Festivalimiz “maalesef” sizlere ömür olduğu için) Siyaseti, Siyasetçisiyle, Sivil Toplum ayağını Odalarımızla, Derneklerimizle Deve Güreşlerimize sahip çıkıp, Deveciler Fedarasyonu ile Kültür ve Turizm Bakanlığının hazırlamakta olduğu Tüzük, Yönerge ve Yönetmenliklerde “Unesco” üyeliğimizin ve sahibi olduğumuz “Uluslar Arası” Patentimizi ve hiç bir yerde olmayan muhteşem Güreş Arenamız’ın avantajını  iyi kullanıp Deve Güreşleri konusunda  söz sahibi olmamız için gerekli çalışmaları yaparak mücadelemizi vermemiz gerekir. Örneğin; Benden bir öneri; Deve severler üzerinde “Reklam ve Tanıtım” açısından çok büyük bir ALGI ve ANLAMı olacağından emin olduğum, Deve Güreşlerinin FİNAL’i dedirtebileceğimiz bir tarihte yapılması için şimdiden girişimlerde bulunup yukarıda bahsettiğim “avantajlarımızı” kullanıp ağırlığımızı koymamızdır. 
Benim Umudum bu yıl ki Güreşleri gördükten sonra arttı. Devecilik Kültürü Derneği lokomotifliğinde, Siyasi çıkarları düşünmeyecek  Siyasetçilerimizle, Bana ne demeyen Sivil Toplum Kuruluşlarımızla, Güreşlere bedava giriş için “Davetiye” beklemeyen Yöneticilerimizle, Bürokratlarımızla, Başaracağımıza inanıyorum. Çünki yazımın başlığı Ata sözünde ki gibi; Azimli Sıçan, Mermer Deler.
Anlayanlara da, Anlamayanlara da SELAM olsun. DOSTça ve SEVGİYLE kalın.

 

Bu yazı 777 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum