Bugun...
13.04.2017 - ÖNCE VATAN, ÖNCE VATAN, ÖNCE VATAN…


Hilmi GİDER EFESSELÇUKtan YAZIYOR
hilmigider@hotmail.com
 
 

facebook-paylas
Tarih: 13-04-2017 21:22

        Değerli Dostlar bu hafta “izninizle” ilk kez ilçemiz gündemi harici bir yazı yazmak istiyorum.

      Geçtiğimiz haftanın son günü olan 8-9 Nisan Cumartesi, Pazar ve bu haftamızın ilk günü 10 Nisan Pazartesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde  idim. 1974 Barış harekatından sonra, 1979 da gittiğimde gördüklerimin değişimini ve o günler de göremediğim yerleri görmek amacıyla yaptığım küçük bir kültür gezisi. 
      Değerli Dostlar Kıbrıs’ta çok ama çok şey değişmiş, Alt yapısı çağdaş bir hal alarak değişmiş, üst yapısı görsel bir zenginlikle değişmiş, Gazi Mağusa’yı,  Lefkoşa’ya, Lefkoşa’yı  Girne’ye bağlayan ana artel yollar çift şerit gidiş, çift şerit geliş olarak  değişmiş olmakla beraber, çağdaş ülkelerin vazgeçilmez kuralı olan Trafikte yayaya saygı bile değişmiş. Zira Kıbrıs’ın herhangi bir yolunda yayalara öyle bir saygı vardı ki, bir yaya sadece yaya geçidinden değil, bölünmemiş bir yolda yola çıktığında Trafikteki araç veya araçlar mutlaka ve mutlaka o yayanın karşıdan karşıya geçmesi için dururdu. Şimdi nerdeeee. Kıbrıs’lı olan arkadaşıma sordum, bu mükemmel olan uygarlık nasıl değişti diye, Ada da bulunan büyük üniversitelerin, neredeyse Adanın yarı nüfusunu oluşturan ve dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen 150 bin üniversite öğrencilerinin  bu değişime büyük katkı koyduklarını söyledi. Zira neredeyse en çok erkek olmak üzere her öğrencinin altında son model (Çoğu Rentekar) bir araba var. Ama Ada’nın İngiliz sistemi olan Trafik düzeni; yani Sol’dan gidiş, Sağ’dan geliş sistemi değişmemiş. 1974 Barış harekatından sora Ana Vatan Türkiye’nin Karadeniz, Akdeniz ve Doğu Anadolu ile Güney Doğu Anadolu illerinden Kıbrıs’a göç eden yaklaşık 40 bin vatandaşımızın katkısıyla Ada’nın  yüz yılardır imar yapısı olan Ticari merkezlerdeki 2-3 katlar 10 katlara, Merkez dışındaki konutlar ise 1-2 kattan 5-6 katlara yükselerek tıpkı Türkiyemiz de de olduğu gibi değişmiş ve her geçen gün değişmekte çünkü tıpkı bizde olduğu gibi Kıbrıs’ın her yönü şantiye alanı. Gelirinin neredeyse yüzde 80’i  Turizm ve Üniversite öğrencilerinden sağlayan yavru vatanımızda pahalılık hissedilir bir ölçüde yükselmiş.
        Kıbrıs’ta konuştuğum her 30 yaş altı Kıbrıs’lı, İşsizlikten, Eğlenceden, Gazinolardan, “Kumar’dan” söz ederken, 30 yaş üstü Kıbrıs’lı ise 1974 Barış harekatı öncesi Rumlar ile yaşananlardan ve yaşadıklarından söz ediyorlar. Ada da yaşanan ve Rumların Türklere yaşattıkları Mezalimlikleri, Katliamları anlatmakla bitiremiyorlar. Her birinden, yaşanmış ayrı bir öykü, Ayrı bir zalimlik, Ayrı bir katliam  dinliyorsunuz ve o günleri yaşamış veya yaşananları Babasından, Annesinden veya birinci derecedeki yakınından öğrendiklerini anlatırken hepsinin dilinde Ahhhh  Vatan Ah. Ahhh AnaVatan.
1974 öncesi Kıbrıs’ta yaşanan bu trajediyi bire bir yaşayan Dünya ve Türk Medyası’nda da o günlerde hayli yer alan bir katliamın canlı tanığı 70 yaşındaki Kamil Meriç le tanıştım. Toplu katliamların yapıldığı ve aralarında Eşinin ve en ufağı 1,5 yaşında 5 çocuğunun da katledildiği katliam yerinde dinledik Kamil Meriç’i. Onun da Her sözünün arasına koyduğu Ahhhhh Vatan Ah srzenişini. İnananın dinlemek bile yıpratırken insanı yaşayanlar nasıl yaşamış nasıl dayanmış diye düşünmemek ne mümkün. .
        Yavru Vatan Kıbrıs’ta bu yaşanmışları her adımda dinlerken, Girne’de, Lefkoşa’da, Gazi Mağusa’da ve Kıbrıs’ın bir çok Belde ve Köy’ünde ziyaret ettiğimiz Kıbrıs Türkü ile Vatan için, Vatan uğruna Kıbrıs Barış Harekatına katılıp Şehit olmuş ve dolaysıyla aynı ahreti mekan eylemiş yüzlerce Asker evlatlarımızın yattığı Şehitlikleri gezerken, o günlerde hazır asker ve harekattan 3 ay sonrada Asker olmuş biri olarak harekatın yapıldığı günlerde siyah beyaz televizyonlardan kısık imkanlarla parça parça izlemeye çalıştığım Kıbrıs Barış Harekatını Ahh Vatan Ah diyerek, Vatanı, Vatansızlığı, Vatanı olanın yaşadığı “özgürlük”leri, Vatansız olanların yaşadıkları Esaretleri, İşkenceleri, Katliamları  tekrar  Vatan uğruna Tıpkı Çanakkale de, Sakarya da, İzmir de olduğu gibi Yavru vatan Kıbrıs’ta da Vatanımıza sahip çıkmak için, Kısacası “Önce Vatan” diyerek Vatan uğruna kaybettiğimiz canları hatırladım ve hoş görünüze sığınarak genç okuyucularıma da aktarmak istedim. Onun içindir ki; Bir daha ve hiçbir zaman  Ahhh Vatan Ahhhh dememek için, Düşünmek, Bir daha düşünmek ve Sahip çıkarak, Korumak zorundayız.
      Hava gibi, Önce Vatan. Su gibi, Önce Vatan. Ekmek gibi, Önce Vatan.
Bu güzel vatan da özgürce yaşayarak, Haftaya buluşmak ümit ve dileği ile DOSTça Kalın, Sevgiyle ve Selamla Kalın.Bu yazı 1168 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ1 + 6 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
EFESDOSTTV ARŞİVİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI