13.12.2017 - BASINCILARA, POLİTİKACILARA, BASIN DUYURUSU.!
Hilmi GİDER

Hilmi GİDER

EFESSELÇUKtan YAZIYOR

13.12.2017 - BASINCILARA, POLİTİKACILARA, BASIN DUYURUSU.!

14 Aralık 2017 - 11:21

Sevgili Dostlar yukarıdaki yazı başlığımı geçen hafta koymuştum ve yazımda ilçemizde kronik haline gelmiş “Basın Açıklamalarını” yazacaktım fakat mevsimsel hastalık olan “grip”ten bir tokat yedim ki, üç gün ayağa kalkamadım ve başlığını koyduğum yazımı da yazamadım ve bu yüzden ki geçen haftaki sayımızda köşem boş tu.
Ben “Basın açıklaması” “Basın Bildirisi” “Basın Duyurusu” gibi adlandırılarak yayınlanması istenilen metinleri ve isteyenlari 2. Kez köşeme taşımayı planlarken, hafta içi CHP Selçuk İlçe Başkanı Hasan Uysal da Turizimcilikten, Siyasetçilikten daha uzmanlık alanı olduğunu düşündüğü ve İlçemizde bulunan 2 Basılı Gazete, 6 İnternet Haber Sitesi ilgililerine yani kendi düşüncesiyle ilçemizdeki “Basın Mensuplarına” “Ders” verir rolünde bir metin hazırlayıp, yöneticisinin, CHP eski Gençlik Kolu Başkanın, sitesinde yayınlatmış. (Başka hiç bir Haber Sitesin de ve Gazetede yok) Yayınlatmış diyorum zira metnin başlığı aynen şöyle “CHP İlçe Başkanı Hasan Uysal Basın Açıklaması Yayınladı” 
Ben bu “Basın Açıklamalarını” 10.02.2017 de de yazmıştım. Demek ki anlatamamışım.
 Şimdi bir kez daha önce BASINCI arkadaşlarıma soruyorum. Her Basın Açıklaması HABERmidir.?
Toplumun tüm katmanlarını ilgilendirmeyen, Belirli bir kesim için yapılan açıklamalar; Duyuru, Bildiri hatta Mektup değilmidir? Bunu yapanlarda Metnin başına “Basın” ibaresi koyarak kendilerince yazdıklarını yayınlamamız için bizlere dayatanlar olduğunu düşünmüyormusunuz?  Bu tür Metinlerin yayınlanacağı yerler de “Bülten”ler olmamalımıdır? Kaldı ki, Basın da Bazı Haberler bile okuyucuyu aldatmaması, yanıltmaması için “Reklam Haber” notuyla yayınlanır. Haaaa Dost Medya hiç Basın açıklaması yayımlamadı mı. Elbette yayınladı. Yayınladıklarımız da ilçemizi ve ilçedaşlarımızın yaşamlarını ilgilendirenlerdi. Örneğin; Kaymakamlık, Belediye Bşk.lığı,  Sel, Debrem, Hastalık, Elektrik ve su kesintisi gibi “ACİL” notuyla gönderilen her Açıklama, Duyuru’yu  (adına ne derseniz deyin) yayınlamak görevindeyiz hatta mecburiyetindeyiz. 
Şimdi gelelim, kendini İletişim Fakültesi Medya ve Gazetecilik hocalarımızdan biri sanıp bizlere ders vermeye çalışan CHP ilçe Başkanı Hasan Uysal’ın Adressiz Mektubuna ve “Basın Açıklaması” adı ile kendinden sürekli söz ettirmeye çalışan Politikacılara; 
Sn. Hasan Uysal, Bilesin ki;
- Mektubuna adres yazsaydın yanıtım böyle olmaz dı.
- Söylermisin, İlçe Başkanı olduğundan bu güne kaç kez Basın’la bir araya geldin.
- Mektubunda Demişsin ki; “Gazeteci, bir haberin yayımlanması veya yayımlanmaması karşılığında maddi veya manevi çıkar peşinde koşmamalıdır”  Evet çok doğru. Koşanlara YUH olsun. Maddi ve Manevi çıkar sunup, benim her isteğimi yapacaksın diyerek, yandaş basın yaratmak isteyenlere de YUH YUH olsun mu? 
- Siyaset Halkın Mutlu yaşaması için yapılan bir gönüllü görevdir, Sen Selçuk Halkı için Siyaseten Neler değil NE yaptın?
 Şimdi Ben soruyorum, Kentimizde Partinizin yönetiminde olan BiyükŞehir Belediyesinin Alt yapı çalışmalarında halkımıza yaşattığı Zulum’den dolayı NE tepki verdin?
Defalarca bu köşeden sormama rağmen, İzban gidiş dönüş fiatları ile (açılışta yaşananlardan dolayı öc alırcasına) Selçuk Halkı ile alay eden BüyükŞehir Belediyesine veya Parti İl Başkanlığına NE gibi girişimlerde bulundun? 
Mektubunda “Projelerden” bahsetmişsin, Arkadaşlar Selçuk için Projelerimiz var diyerek davet ettin de gelmedik mi? Kaldı ki; Asil göreviniz olan MUHALEFETİ bile yapmadığınızdan, sizin görevinizi BİZler yapıyoruz. 
Televizyonumuzun yayına başladığı günler de ve sonrasında “EfesSelçuk’u Konuşalım” proğramına kaç kez davet ettiğim halde neden gelmediğinizi, hatta Belediye Meclis üyelerinizin bile katılmasını engellediğinizi , Dost Medya eskiden olduğu gibi Efes Dost Gazetenin ikinci çıkışında da İlçemizdeki Her siyasi parti başkanına (Vatan Partisi dahil) olduğu gibi CHP olarak sizlere de “ Her Partiye bir köşe açmak istiyoruz, Her hafta köşenizde Kendi parti proğramlarınıza göre “Selçuk’u yazın, yorumlayın teklifi götürdüğümüzde nasıl bir olumsuz yanıt verdiğinizi de mektubunuza yazsaydın ya.
Son mektubuna bu ve benzer Selçuk’un ve Selçuklunun yaşamsal konularında neler yaptıklarınızı yazsaydın ve yazı başlığı olarak ta ister Basın Bildirisi, ister Basın Açıklaması Hatta Hatta İLAN bile yazsaydın Dost Medya hiç bir kriter tanımadan Yayınlardı. 
- İlçemizde ki, Ak Parti ve MHPnin, hatta Ticaret Odası, Esnaf Odası, Ziraat Odası gibi sivil toplum Kuruluşlarının bile “Basın Açıklaması”, “Basın Bildirisi” “Basına Duyuru” gibi yöntemleri kullandığını hiç gördünüz mü? Açıklayacaklarını, Ya Basın Toplantısı düzenleyip Basın mensuplarının sorularını göze alarak davet ederler veya Açıklamak ve Duyurmak istediklerini HABERleştirip Basına Servis ederler.  (Bu olgunluklarından ve cesaretlerinden dolayı kendilerine buradan bir kez daha Teşekkürlerimi sunuyorum) Dahası Kurum ve Kuruluşların, Neden Basın Merkezi, Basın Bürosu kurduklarını hiç mi hiç merak etmediniz? 
- Sn. Hasan Uysal; Basın, Bu ilçe halkından 8.622 oy almış Belediye Başkanını, 8.607 oy almış Eski Belediye Başkanı ve hatta ilçe Kaymakamlarını eleştiyorsa, 1000 küsur üyesi bulunan Selçuk CHPnin 135 delegesinden 73’ünün oyunu alarak Başkan olan Hasan Uysal’ı da “deyim yerindeyse” bal gibi eleştirir. Kaldı ki Basın, Turizimci Hasan’ı eleştirmiyor, Siyasetçi Hasanı ve yönetim şeklini eleştiriyor. Basının karşısına çıkmaktan çekiniyorsan ve Eleştirilere Katlanamıyorsan ne işin var siyasette.
- İste bu yüzden zatıhalinizin bizlere Gazeteciliğin ahlaki ve mesleki dersi vermek Haddi de Hakkı da yok. Cüreti de değil.
Velhasılı Sn. Uysal oturduğun koltuğun ilk genel sahibi Mustafa Kemal Atatürk’ün iki sözü;
 “Matbuat hiçbir sebeple tahakküm ve nüfuza tabi tutulamaz.” (1923)
“Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır.” (1929)
İle George Orwellbir sözünü hatırlatmak isterim. “Gazetecilik birilerinin yazılmasını istemediği şeyleri yazmaktır. Gerisi Halkla İlişkilerdir”
Sen İşini doğru yap, Biz işimizi bildiğimiz gibi yapalım. Ödülümüzü de, Cezamızı da Okuyucularımız versin.  
Sen ve Senin gibilere de benim sözüm  “Basın ile Konuşamayanlar, Basını eleştirmek şöyle dursun, Basın’ı Konuşamazlar.”
Hele Hele Sen hiç konuşamazsın. Çünkü Sen Genel Merkezinizin ve Genel Başkanınızın Basın ile ilgili Talimatlarını bile çiğniyen “Belgeli” BASINdan KAÇANSIN.
Televizyonumuzun “EfesSelçuk’u Konuşalım” Proğramında İlçemiz Selçuk’u Ak Parti adına Bşk.nı Sema Yeşilçimen ile, MHP adına eski Bşk. Levent Görür ile, Vatan Partisi Bşk.nı Seyfi Talyak ile Konuştuk. ısrarlı davetlerime rağmen CHP adına kimseyle konuşamadık. CHP yönetiminde ve hatta Meclis Grubu içinde Selçuk’u konuşacak biri yok mu allah aşkına. Sn. Uysal; Çağrımı ve Davetimi bir kez daha vede son defa tüm selçuklular önünde yineliyorum. Sen veya görevlendireceğin bir yönetim kurulu üyeniz veya bir Belediye Meclis üyeniz ile gelin Selçuk’u, Selçukluyu, Selçuk CHPyi ve projelerinizi Konuşalım. 
Anlayanlara da, Anlamak istemeyenlere de SELAM olsun.
Haftaya da Okunmak Umut ve Dileği ile DOSTça Kalın. 

 

Bu yazı 649 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum