15.03.2018 - EFESSELÇUK SİYASETİNDE YEREL SEÇİM TAŞLARI...
Hilmi GİDER

Hilmi GİDER

EFESSELÇUKtan YAZIYOR

15.03.2018 - EFESSELÇUK SİYASETİNDE YEREL SEÇİM TAŞLARI DÖŞENİRKEN.! -SON-

15 Mart 2018 - 13:17

Sevgili Dostlar “EfesSelçuk siyasetinde yerel seçim taşları döşenirken”  mini yazı dizisinin sonuncusu olan bu hafta da İlçemiz Cumhuriyet Halk Partisi hakkındaki  ilçemizden hatta İzmirden kulağıma gelenleri, şimdiye dek olanları ve bundan sonra olabilecekleri, spekilasyon ‘senaryoları’ Aktarmaya ve yorumlamaya çalışacağım sizlere. 
Öncelikle şunu belirteyim ki, bu yazının yazıldığı saatlerde CHP tüzük kurultayı sona ermiş, Genel hayali ve yerel hayali kuranların merakla bekledikleri tüzük değişiklikleri yapılmış, Kimileri Ohhhh, Kimileri Tühhhhh çektikleri sosyal medyaya gerek kendilerince gerekse taraftarlarınca yansıtılmaya başlanmıştı.   
Gördüğüm ve izlediğim kadarıyla değişikliklerin çoğunluğu üst yöneticilerin çıkarlarını korurcasına, Parti uğruna gecesini gündüzle karıştıranlara, iktidar özlemiyle partiye günlerini, aylarını ve hatta yıllarını harcıyanlara hiç bir şey yok. Nereden mi anlıyoruz? 
İstanbul il Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun Basına yansıyan  “Tüzüğe ‘evet’ demedim! Ben bu tüzüğe Can Baba'nın gözüyle bakıyorum “Bize tüzük değil büzük lazım” sözlerinden ve Genel Başkan yandımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan’ın Kurultay Hakkında yaptığı Basın toplantsındaki; “adayların seçmen yoklaması, önseçim, aday yoklaması, merkez yoklaması yöntemlerinden herhangi biriyle yapılabileceğini ya da birkaçının birlikte uygulanabileceğini belirterek, buna PM’nin karar vereceğini” söylemesinden Yani; yeni Tüzük’te de normal üyelere bir şey yok, Örneğin; Tüzüğün değişeceği umut edilen, Üyeliği tanımlayan 4.cü, Genel Başkanın görev süresinin 2 seçim başarısızlığı ile biteceğini öngören 19.cu, Seçim şeklini (Blok veya Çarşaf liste) belirleyen 42.ci, Adayların belirlenme yöntemleri ile ilgili 52.ci maddeler aynı hamam aynı tas. Sadece söylemler, ifadeler değişiyor. “deyim yerindeyse” bu güne kadar  ‘Arap Hasan” dı, bundan sonra ‘Kara Hasan’ veya daha modern bir sözlükle ‘Siyah Hasan’ deniliyor. Çoğunlukla son karar eskide olduğu gibi (Hatta benim anladığım kadarıyla daha güçlü)  yine ANKARAda. Bak Bana, Bakayım Sana, Baktıysan Bana elbette Bakacağım Sana. 
Anladığım; CHPde de siyaset, Sosyal Demokrat siyasetin ana ilkesi olan Halka Hizmet Nöbetinden ziyade, eskiden olduğu gibi, Bir ömür gördüğümüz siyasetçiler örneği adeta Bir MESLEK, Bir İŞ kolu olmaya devan edecek. (Koltuğu kapanlar “ömürlük”, Koltuğa bakanlar “ölümlük” Tepede hal böyle olunca İller de de, İlçeler de de böyle oluyor mu? olmuyor mu? 
İster yukarıdan aşağıya, İster aşağıdan yukarıya bakın; 
O günkü gazeteleri bir karıştırın ve hatırlayın İlçemiz kongresi öncesi delege seçimlerini, kongre gününü ve kongre sonrasını,
Hatırlayın İzmir İl Kongresi öncesini, Kongre gününü ve Kongre Sonrasını, 
Ve yine Hatırlayın Ankara’daki Genel Kongreyi (Kurultayı) Taktikler aynı, Uygulamalar aynı ve sonuçlar da aynı değil mi.? Ben bir fark görmedim, görebilen varsa buyurun köşem sizin, yazın anlatın farkı ben ve benim gibiler de bilgilensin, anlayan kadar ‘aydın’lansın.?
 Kısacası Benim izlediğim ve gördüğüm CHP, göçmenlerimizin şivesel sözleriyle “Aynı Beyaaa”
Gelelim İlçemiz CHPnin vizyonuna, planına, yerel seçimler yolunda şimdiye dek döşenmiş ve seçime kadar döşenecek taşlara…  (CHP hakkında daha çooook ayrıntılı yazılar yazacağız da) 
Bu  gün için; İlçemizde CHPli olsun veya diğer partilerden olsun kimsenin göz kapatamayacağı, Kulak tıkayamayacağı neredeyse herkesin hem fikir olduğu, bir H. Vefa Ülgür faktörü hatta gerçeği var. Siyasetten anlayan olsun, anlamayan olsun herkes görüyor ki H.Vefa Ülgür (Belediye Başkanı Dahi Zeynel Bakıcı’nın “kendisine verdiği desteğe” her gün kulaklarını çınlatarak Teşekkür edip) CHPnin delege seçimlerinden başlayarak kendi yolunun “Taşlarını” ince, hassas hatta milimetrik hesaplarla döşüyor ve düşünüyorum ki, aynı hassasiyet ve taktiklerle döşemeye devam edip, Her ne kadar son ilçe kongresinde yaptığı konuşmada “Size buradan söz veriyorum, mutlaka ve mutlaka,  1 - Yerel yönetimin bütün temsilcileri, üyelerin katılımıyla ön seçimle belirlenecek.  2 – Üyelerle müsaade edilmezse genel merkez tarafından delegelerle yapılacak bir ön seçim önerilirse, delegelerle yapılacak. Hayır, buna da izin verilmezse, çünkü geçmişte biz bunu yaşadık. Danışma kurulunun üyeleriyle bir Belediye Başkanı adayı belirlemezse genel merkez, sonuna kadar genel merkeze karşı politika yürüteceğimden, sonuna kadar yerel seçimlerde o politikaların karşısında duracağımdan en ufak bir kuşkunuz olmasın” dese de, (Yeni Tüzük gösteriyor ki) Ülgür’ün büyük bir olasılıkla,  Gözü ve Kulağı önce, İlçemizden sorumlu CHP İl yönetim kurulu üyesinde, sonra Genç İl Başkanında, daha sonra da Genel Başkan yardımcılarının birinde ve nihayet Parti Meclisindeki Dostlarında olacak.  
Peki diyeceksiniz ki CHP de tek aday H.Vefa Ülgür mü.? Hayıııııııır. 
H.Vefa Ülgür’ün 2014 seçimlerinde Parti içinde 6 rakibi vardı ama, tecrübesi ve ilişkilerinden dolayı hepsini geçti, ADAY oldu. Bu seçimde ise “Eğer Belediye Başkanlığı adaylığının merkez ataması yöntemiyle olursa” (Kendisinden adaylık konusunda şimdiye dek tek bir söz duymamama rağmen “Şeyh uçmaz, Müritleri uçurur” özdeyişindeki gibi, Selçukluların konuştuğu ve gerek ilçe Belediyemiz meclisindeki, gerek BüyükŞehir Belediye meclisindeki performansı ve siyasi ilişkileri, CHPnin İl ve İlçemizdeki etkinliklerinden yansıyan fotoğraflardaki görüntüleri ile ve aday olabileceğinin konuşulmasına ışık tutan ilçemizdeki Başkanlığını yürüttüğü bir kadın derneğinin çalışmalarının rüzgarı ile kadınlarca yelkenleri doldurulan Filiz Ceritoğlu Sengel olabilir. Ve benim kulağıma (Harbi CHPli olduğundan sevdiğim) bir arkadaşımın “izle” diyerek fısıldadığı 2 “uzlaşı” adayı daha olabilir. 
Fakat, Fakat. Eğer Ak Parti (Seçimler zamanında olacak açıklaması yapmasına rağmen) Genel Seçimler ile Cumhurbaşkanlığı seçimlerini erkene alıp 2018de, yerel seçimler zamanında 2019da yapılırsa, veya CHPde bir ittifak oluşumuna girerse, bu yazdıklarım yer ile yeksan tüm planlar değişip o günün koşullarına göre şekillenir. 
Hatta, Hatta; Hayırrr olmaz, olamaz diyenler “ABDALlığıma versin” Selçuk ve benzeri küçük ilçelerin Belediyeleri, Bütün Şehir Yasasına eklenecek bir Madde ile BüyükŞehir’e bağlanırsa.! BELEVİ (Beldemiz, Köyümüz, Mahallemiz) Gibi bir daha Belediye Başkanlığı Seçimini bile görmemiz hayal ile düş olur.  
Çünkü; bu mini yazı dizimin her bir yazısında söylediğimi yine tekrarlıyorum. Türkiye’de ki siyaset, Bir gün, Bir Yıl’a, Bir Yıl, Bir gün’e EŞ. Neler oldu, Neler oluyor ve kim bilir daha Neler olacak. 
Yaşayıp göreceğiz. 
Anlayanlara da, Anlamayanlara da, Anlamak İstemeyenlere de SELAM.  DOSTça ve SEVGİyle Kalın.

 

Bu yazı 642 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum