Bugun...
16.04.2018 - GÖÇMENLERİMİZİN GÖNLÜNDEN AKIP, DİLİNDEN DÜŞEN ŞİİRLERİMİZ.!


Hilmi GİDER EFESSELÇUKtan YAZIYOR
hilmigider@hotmail.com
 
 

facebook-paylas
Tarih: 16-04-2018 15:10

Yakınlarım ve dostlarım bilirler “Bir sağlık sorunumdan dolayı, cenazeye, nişan ve düğün gibi fazla ‘desibeli yüksek’ gürültülü yerlere gitmediğimi. işte bu yüzden, Torunum, Sevgilim saydığım Ömür Biricik (5) günlerdir söylüyor du “Dedikom şiir dinletimize gelip beni dinleyeceksin demi” diye.. Başıma çivi çakılsa, makkapla oyulsa gidecektim sevgilimi dinlemeye.
Dedikomun, Davetten ziyade “bir yürek emri” verdiği Selçuk (ephesus) Rumeli Göçmenleri Dayanışma Derneğinin “3. Şiirimin Dili” Dinletisi etkinliği için Geçtiğimiz haftya Cumartesi akşamı şiir sever, şair ve şiir dostu, daha önce 2 Şiirimin Dili etkinliğine ‘yorumcu’ olarakta katılan sevgili kardeşim Mehmet Durmuş ile Kent Belleğindeydim. Minik çocuklarımızın kapıda karşılayışları çok anlamlı ve çok güzel di.
 

Belirtmek boynumun borcu 2 saat boyunca öyle keyif aldım  ve mutlu oldum ki..

Bir de; Sinema, Tiyatro bu tür sözel olan sanat etkinliklerinde icra edilen sanat’a, o sanat’ı icra eden sanatçıya biraz ama biraz saygı gösterip telefonlarıyla konuşmak değil, uyarı sesini bile kapatmayı, misafirlikteymiş veya kahvehanedeymiş gibi yanımızdakilerle gösteri, hatta gösteriyle ilgisiz konularda muhabbet etmemeyi, ulu orta konularla konuşmamayı öğrenmiş olsaydık ve öğrenebilsek, harika ötesi bir duygu fırtınası, harika ötesi bir keyifli gece geçirmiş olacaktık. 

Varsın olsun, Dedikomum sunumunu dinlemek her şeyi örttü.
Gecedeki yorumcuları eleştirecek tek bir kişi çıkamaz, eğer çıkarsa da şunu söyleyerek savunurum tüm şiirimin dili yorumcu çocuklarımı ve arkadaşlarımı. “Arkadaş sen bu geceye Sunay Akın’ı mı, Ataol Behramoğlu’nu mu, İnci Asena’yı mı, Gülten Akın’ı mı dinleme pisikolojisiyle geldin.?” Derim.
Fakat Geceyi hazırlayan ve sunanların dışın da büyük, hatta çok büyük bir eksikler var dı.!
Genel Yönetimden kimse beklemiyor zaten de.!
Eyyyyy Bu Çocukların Büyüklerinin Oylarıyla seçilerek bir yerlere gelip, Bizleri Yönetenler; Neredeydiniz? 
Kimse kusura bakmasın Sayıyorum;
Belediyeden hiç kimse yok tu, (“Çiçek göderdik”le savunanazsınız, Çiçek parayla, üstelik cebinizden de değil bu çocuklar sizleri görmek istediler, kaldı ki, Çiçekleriniz Cenazelerde de oluyor)
Meclis Üyelerinden, Sadece CHP vardı. Grup başkan vekili Filiz Ceritoğlu Sengel Eşi ve Çocuğuyla gelip sevindirmiş hatta onurlandırmıştı göçmenleri.  AKPden kimse Yoktu, MHPden yoktu. 
Siyasi Partilerden Vatan Partisi Bşk. Seyfi Talyak Haricinde, hiç bir parti temsilcisi, hatta Bşk.nı Rumeli Göçmeni olan CHP den bile bir temsilci yoktu, “yazık” (Bir kez daha anlaşıldı ki seçime daha zaman var)
Oda, Dernek, Sendika gibi Sivil Toplum Kuruluşlarından, Alevi Kültür Derneği Temsilcisi Hariç, Kimse Yok tu. Bu Derneklerimizi ne için kurulduklarını ve neler yaptıklarını Amaç ve hizmetlerinin neler olduğunu düşündüm; İlçemizde ki bu tür hemşehri Dernekleri Neden böyle geceler düzenleyip kendi kültürlerini de tanıtıp yaşatmadıklarını. Örneğin Karadenizliler Derneği VS.    
Her neyse, Bu kuruluşların neye nasıl baktıklarını biliyorum da, Şaşırdığım, Bir yazım da Selçuklulara “Göçmen Çocuğu” diyecek kadar severek tanıttığım İlçe Emniyet Müdürümüz de yoktu.   
Bu Yetkili ve Etkililer Proğramlarının çok yoğun olduğunu söyleyebilirler, AMA Kendilerini böyle bir toplumsal gecede temsil edecek birini gönderemezmiydiler.? Ben bağışlayın ama, bu çocukların, sanat’a yeni başlayanların ve yol almış sanatçıların veya bu tür toplulukların Siz yöneticilerini en azından etkinliklerinde bari aralarında görüp manevi desteğinizi hissedip, heyecanlanmayı, multive olmayı, azimlenmeyi, gururlanmayı, mutlu olmayı  istemek en tabi hakları olduklarını düşünmekteyim. 

Ben bu Yürekli Rumeli Göçmenlerinin Küçüklerini, Büyüklerini ayağa kalkarak alkışladım ve yine alkışlıyorum, Başta Selçuk (ephesus) Rumeli Göçmenleri Dayanışma Derneği Başkanı; Ali Akyüz’ü, Geceyi hazırlanmasında Kompsep’tinden, sahnesine, sahne akış sıralama düzenine, o çok anlamlı harika şiirlerin seçimine, 3 ile 5 yaşlarından 50 yaşlara kadar olan ‘özgüvenli’ yorumculara yönetmenlik yapan  vefakar Nuriye Çiğdem’i, Gecede bizleri hareketleri ve tavırlarıyla zaman zaman güldüren, Sundukları şiirlerle yoğun bir duygu esintisinin içine sokan, her yorumcuyu ve gecenin hazırlanmasın da emeği geçen, katkı koyanların her birini tek tek buradan Yüreğimle kutluyorum ve tekrar alkışlıyorum.
Her eser güzeldi, her yorumcu harikaydı. Fakat Bir eser vardı ki, Gecenin yorumcularından minik Simge Kurtuluş’un okuduğu Mehmet Akif Ersoy’un Şu günlerde yaşananlara hepimizin sanki bir “haykırış”lı yanıtı olan şiir di;
 Zulmü alkışlayamam, zalîmî asla sevemem;
Gelenîn keyfî îçîn geçmîşe kalkıp sövemem.
Bîrî ecdadıma saldırdımı, hatta boğarım! …
-Boğamazsın kî!
-Hîç olmazsa yanımdan kovarım.
Üçbuçuk soysuzun ardından zağarlık yapamam;
Hele hak namına haksızlığa ölsem tapamam.
Doğduğumdan berîdîr, aşığım îstîklale;
Bana hîç tasmalık etmîş değîl altın lale!
Yumuşak başlı îsem, kîm dedî uysal koyunum?
Kesîlîr belkî, fakat çekmeye gelmez boyunum!
Kanayan bîr yara gördüm mü yanar ta cîğerîm,
Onu dîndîrmek îçîn kamçı yerîm, çîfte yerîm!
Adam aldırmada geç gît! , dîyemem aldırırım.
Çîğnerîm, çîğnenîrîm, hakkı tutar kaldırırım!
Zalîmîn hasmıyım amma severîm mazlumu…
îrtîcâın şu sîzîn lehçede ma’nâsı bu mu? 
Anlayanlara da, Anlamayanlara da ve Her Zaman Olduğu gibi Anlamak İstemeyenlere de SELAM.
DOSTça ve SEVGİyle Kalın. Bu yazı 121 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ6 + 5 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
EFESDOSTTV ARŞİVİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI