20.05.2018 - OSMAN BAŞTERZİ’YE İLK GOL.!
Hilmi GİDER

Hilmi GİDER

EFESSELÇUKtan YAZIYOR

20.05.2018 - OSMAN BAŞTERZİ’YE İLK GOL.!

20 Mayıs 2018 - 13:02

Yazı başlığıma baktığınızda şaşırmış olabilirsiniz. Osman Başterzi mi, Ne gol’ü, Nere de, Ne zaman, Kim, Nasıl diyebilirsiniz.
Anlatayım sevgili Dostlar. 
İlçemiz siyasetiyle ilgilenenler ayrıntılarını bilir de, ilgilenmeyenler de yüzeysel olsa bile duyduklarından bilirler. Geçtiğimiz 23 Mart’ta yapılan AKP Selçuk kongrensinde iki aday yarışmıştı. Bir’i o günün mevcut İlçe Başkanı Sema Yeşilçimen bir’i ise, Aralarında eski ilçe başkanları, Belediye Meclis üyeleri ve delegelerin de bulunduğu yaklaşık 40 kişinin "Teşkilat Sema Hanım’ı değil bizi istiyor Hiç kimsenin egosu, partimizin geleceğinin belirlenmesinden daha değerli olamaz. Olmamalıdır. Bu nedenle son günlerde dillendirilmeye çalışılan ve doğru olmadığını teyit ettiğimiz yalnızca algı oluşturmaya yönelik bir hususu, bu açıklama yapmayı bizlere zorunlu kılmıştır. Kısaca ve özetle şunu belirtmek isteriz ki; hiç kimse Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın adını kullanarak “rol çalma” gayretinde olmasın. Bizler buna asla izin vermeyeceğiz” söyleviyle oldukça sert bir basın bildirisi yayınlayarak Delegelerin isteği üzerine aday olduğunu açıklayan Osman Başterzi idi.
Osman Başterzi 23 Mart 2018 Cuma günü yapılan kongrede de oy kullanan 385 deleden 202 sinin oyunu alarak ilçe başkanlığı koltuğuna oturmuştu. İlçe Başkanı olmuştu olmasına ama, aradan 2 gün geçti ki 25 Mart Pazartesi günü Bölge basınında son dakika haberiyle Osman Başterzi’nin, İl Başkanı Aydın Şengül’e istifasını verdiği duyuruluyordu. O günden, İzmir İl Kongre öncesi İl Başkanı Aydın Şengül’ün; Osman Başterzi’yi kastederek “İlçe Başkanımız görevinin başında, çalışmalarını sürdürüyor. Selçuk’ta seçilen kongre delegelerinin İl kongresinde oy atmaması söz konusu değil, Selçuk İl kongresinde yerini alacak” demecine kadar Osman Başterzi ve yönetim kurulu arkadaşları her gün görevden alınma endişesiyle (Görüştüklerimden biliyorum) “deyim yerindeyse” “siyaset dikenlerinin üstünde yaşadılar”  
Hal böyleyken 28 Nisan Cumartesi günü yapılan AKP İl kongresine tek aday olarak giren Aydın Şengül ve Yönetim listesi kongre delegelerinden eksizsiz oy alarak onaylandı ve kongre heyecanıyla ayakta alkışlandı. İl Başkanı Aydın Şengül’ü ve Yönetimine oy verip ayakta alkışlıyanlar arasında Osman Başterzi de vardı. Bu alkışlama Çok doğal görünse de işin tradejik yanı İl Başkanı Aydın Şengül, Selçuk’ta Osman Başterzi’nin karşısında kongreyi kaybeden Sema Yeşilçimen’i yönetimine alarak, yani ödüllendirerek, Rütbelendirerek hem Osman Başterzi’ye hemde Sema Yeşilçimen karşıtı olan Selçuk delegelerine Alkışlattı. Ve, Ve Sema Yeşilçimen’i İlçemizin sınır komşusu olan Torbalı’dan sorumlu yaptı. (Ben Selçuk’tan Sorumlu olarak görevlendirilip Osman Başterzi ve Yönetiminin üstüne “Gözlemci”, “Denetleyici”, Yönlendirici kısacası Osman Başterzi ve Yönetiminin “Enselerine Nefes” olacak adeta “Başkanları” yapılacağını bekliyordum) Kim bilir, bu seçim de olmaz sa, Yerel Seçimde olmayacağını kim garanti edebilir ki. Oluuuuur Olur, Bu gidişle Bal gibi de olur. 
Bir de “Elçiye zeval olmaz” ya, AKPliler yazmamı istediler; Artık Belediye ve AKPliler üzerinde kimin sözü geçecek, Yani; Osman Başterzi’nin mi, Sema Yeşilçimen’nin mi sözünü dinlerler.?
Bunun ve diğer konuları değerlendirilmesi tabi ki Osman Başterzi’ye ve İl kongresinde oy kullanan ve Alkışlayan ilçemiz delegelerinin bileceği bir konudur. 
Fakat Kendilerine sorsak, “ANAP döneminde bile görülmeyen böyle bir yaptırım için ne diyorsunuz diye” Meşhur kelimeleri ile yanıt vereceklerini biliyorum “Biz de Usül ve Teamül böyle” Eyvallah. Selçuk’a Selçuk’luya hayırlı ve uğurlu olsun.
Böyle bir konu CHPnin her hangi bir İl’de veya ilçe’de gerçekleşse (ki gerçekleşmez, zira İlçe’de, İl’de, Genel Merkez’de herkes bilir) o yönetim inanıyorum ki anında istifa eder. Sadece CHPde mi.? Hayır, Hatırlatayım; MHP de geçen yıl da yaşanan gelişmelerden dolayı, İlçemizdeki İlçe Başkanı Levent Görür’ün görevden alınma olayını ve sonrası aylarca yönetim oluşturulamamasının nedenini bir analiz edin. (Eminim sizde Helal olsun be Levent ve ekibine diyeceksiniz) 
Osman Başterzi’nin ve destekleyenlerinin Pirinç’e koşarken bulgurdan ve İlçemizde ki Kongreyi kazananın Sema Yeşilçimen olduğu ve bu olayın Osman Başterzi’nin yediği TEK GOL olmayacağı, daha çoook GOLler yiyeceği “Perşembenin gelişinin, Çarşambadan belli olduğu” kadar net olduğunu sadece ben mi düşünüyorum diyeceksiniz...
Bu olaya bir de tam ters açıdan bakarsak ta,  Sema Yeşilçimen’e yapılanın çalışmalarından dolayı büyük bir VEFA örneğini görüyoruz. Konunun EKSİsinden örnek gösterdiğim CHP, ARTIsı olan VEFA konusunda ne kadar vefa’lı.? Partisi için yıllarca çoluk çocuğunu ihmal etmek zorunda kalan kaç Partilisine, Üyesine hatta Yöneticisine bunun Yüzde Bir’ini vefa göstermiştir.
CHPde o vefa’yı yaşayan veya bilen hatta duyan, eli kalem tutan bir CHPli varsa yazsın, hem bu köşede yayınlıyayım,hem de özür dileyeyim) 
Olaya siyasi gözlükle bakmaya gerek yok. Çıplak gözle bakılsa bile (Yaşadığımız güzel kent herkesin birbirini akraba derecesinde tanıdığı ve sevdiği küçük bir ilçe) en azından AKP İlçe kongresinde Yıllanmış İlçe Başkanı Sema Yeşilçimen’e karşı durma cesaretini gösterip, Osman Başterzi ve listesine oy vermiş 202 delegenin bunu nasıl değerlendireceği merak konusu olmayacakmıdır.? Öyle bir olacaktır ki, Benim dilimin tesbihi olan ve her zaman söylediğim “BURASI SELÇUK” Bu ilçeye dikkat, Ne Ankara’dan Bakıldığı gibidir, Ne de İzmir’den bakıldığı gibi. “Selçuk’a nasıl bakılırsa, Bakan veya Bakanlara Selçuk’lu da öyle Bakar”  Kaldı ki buna benzer en ufak siyasi dayatmacaların sonucu İlçemizin siyasi tarihinde defalarca görülmüştür. 
Hatırlamayanlar ve Söylediklerime inanmayanlar, Biraz sabredin Allah aşkına, şurada ne kaldı ki, 24 Haziran akşamı AKPnin seçim sonuç rakamlarını alın, bir de eski seçim sonuç rakamlarını yan yana koyun ve bakın AKPnin Selçuk’taki son durumunu. AMA lütfen bu seçimde bari, seçim sonuçlarının suçunu “Yumuşak karın” Belediye Başkanı Dahi Zeynel Bakıcı’ya ve üst’lerden gelen her yaptırıma olur diyen “cici” İlçe Başkanı Osman Başterzi’ye yüklemeyin. 
Ve ne olursunuz beni bir kez olsun yazdığım ilçe siyaseti yazılarımdan dolayı mahçup edin.
Anlayanlara da, Anlamayanlara da, Anlamak İstemeyenlere de SELAM. DOSTça ve SEVGİyle Kalın.    

 

Bu yazı 910 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum