23.10.2017 – CHP aynı CHP Mİ.?
Hilmi GİDER

Hilmi GİDER

EFESSELÇUKtan YAZIYOR

23.10.2017 – CHP aynı CHP Mİ.?

24 Ekim 2017 - 11:10

Sevgili Dostlar, Geçen hafta 18 yıllık bir istifa belgemi yayımladım. (Bahsetmediğim bir konu daha var. Partimden istifa etmeden çok önce de Selçuk Belediyesi Kuruluşundan o güne kadar 2.si olan yürütmekte olduğum Meclis Üyeliğinden istifa etmiştim) 
Demişsinizdir veya demiş olanlar mutlaka vardır, Eee ne olmuş yani. Senin CHP üyesi olmadığını zaten biliyorduk. Senin Selçuk CHP hakkında söz söylemen, hatta hatta eleştirilerde bulunman Haddin mi, Hakkın mı.? Bu belgenin önemi ve enteresanlığı ne.? (Allahtan günümüz klavye “TROL”lerine benzeyen ‘sen ne ayaksın’2sen kimsin yaaa’’sen kimsin deee’ VS. Hilmi Gider diye bir yorum duymadım ve görmedim) Belki Demiş olanlar da vardır. İşte anlatacaklarım Selçuk’taki CHPyi bilmeyenlere, sloğan siyasetçilerine ve onlara alkış tutanlara. 
Gelin sizi 1992 ye götüreyim ve 37 yıl önce 12 Eylül darbesiyle kapatılıp lider ve yöneticilerinin zincirbozan’a sürülüp, Halk oylamasıyla 1992 yılında tekrar faaliyetine başlayan Benim de içinde bulunduğum CHPnin, CHPlilerin Selçuk’taki kuruluş serüveni ile CHP Terbiyesi görmüş, Atatürk ve CHP felsefesine inanmışların ilçemize yaptıklarını, kattıklarını, yaşları 37 den ufaklara anlatayım, yaşı 37 den büyüklere de hatırlatarak Gazeteciliğimizin asli görevinin Tarihe NOT düşme olduğu yerine getireyim. 
1989 yerel seçimlerinde ki propaganda kampayasında da etkin görev üstlendiğim ve mevcut ANAP iktidarından iktidarı kazandığımız Selçuk Belediyesinin yönetiminde “CHP olmadığı için, CHPnin devamı olduğunu düşündüğüm, önce SODEP şimdide SHPliyim (Sosyal Demokrat Halkçı Parti)” diyen Belediye Başkanı Kamil SUBAŞI ve Aynı söylevi dillendiren Fakat SHP – CHP Birleşme günlerinde CHP kapansın SHP çatısı altında birleşelin konuşmalarını dillendiren, çoğunluk grubu SHPli Meclis üyeleri var.
Yıl 1992, Bir gün, İş yeri telefonumdan, Belediye Başkanı özel kalem müdüresi, Şimdinin AK Parti ilçe Başkanı, Sevgili Sema Yeşilçimen tarafından arandım ve Belediye Başkanı ve 1977 yılından beri “ABİ” gibi gördüğüm Kamil Subaşı’nın beni makamına çağırdığını iletmesiyle, İlçemizdeki CHPnin 1980 sonrası ikinci kez kuruluşu başlamış oldu. Bir hafta gibi bir zaman geçmişti ki, Oto garajı üstündeki Şimdinin Efes Tiyatro salonunun yanında bir oda da kurucu yönetim kurulu üyelerimizle toplandık. Başta 17 kişilik yönetim kurulu üyelerimiz den daha heyecanlı ve ateşli olan, Her zaman Rahmet ve minnetle andığım, benim üstümde de çok büyük siyasi emeği olan CHP aşığı, CHP sevdalısı hatta CHP tutuklusu Vedat SENGEL, Belediye Başkanı Kamil SUBAŞI, Şimdilerde aramızda olmayan ve Nurlar içinde yatmalarına dua ettiğim, Rahmetli Muammer TAŞKINÇAY, Rahmetli Ali YAVAŞ,  Rahmetli Gültekin ÇETİNTÜRK, Rahmetli İsmet CAN ve Şu sıralar CHP yönetim kurulu üyesi olan Hamdi CANDEMİR, Benim gibi parti içinde yaşananlardan rahatsızlık duyup siyasetten uzaklaştıklarını düşündüğüm, Hasan KARAHAN, Cemal ÇELİKEL, Muhammet YILMAZ, Ufuk EYİDİL, Demir Ali KARATÜFEK, Ali Rıza BÖLÜK, Kerim KEÇİCİ, Memiş ÇERÇİOĞLU, Kemal DİNDAR, Mustafa İLHAN ve Rıdvan TABAK. 
O gece hemen yönetim kurulu görev bölümü yaptık. Parti yönetmeliklerinin henüz çıkmadığından Sadece İlçe Başkanı’nı ve İlçe Sekreterini belirledik İlçe Başkanı Rıdvan TABAK, İlçe Sekreteri Hilmi GİDER (CHPnin o yıllardaki Tüzük’ü gereği İlçe Sekreterlik makamı, Genel Sekreter’inde olduğu gibi Partinin ikinci ve etkili makamı idi) İzmir İl Başkanımız da Saygı değer mükemmel ve dürüst mücadele adamı Erol GÜNGÖR idi. 
Önümüzde Rahmetli Vedat SENGEL  ve 17 yönetim kurulu üyesi var gücümüzle üye kayıt çalışmalarına başladık. Bu kuruluş serüveninde yaşadığımız engellemeleri, karalamaları kısaca zorlukları ve tabiki de yaşadığımız güzellikleri ve mutlulukları da ve neleri nasıl yaptıklarımızın ayrıntısına girmeyeceğim, zira arşivimde biriktirdiğim dünün ve bu günlerin notlarını ömrüm olursa bir kitapta toplayacağım. 
1989 – 1994 arası Kamil Subaşı Başkanlığındaki Belediye Meclisinin ne kadar zor koşullar altında, (İnatlaşmalar, Engellemeler) çalıştığını bilsek te, İlçemize kazandırılmış bir çok proje’nin, Eser’in ve uygulamanın hayata geçmesi ve bir çoğunun günümüzde de hala yaşıyor olması CHP ruhunun ve CHP idailisliği nin bir gerçeğidir.
Peki 1989 – 1999 dönemlerinde, Parti Üyesi, Parti Yönetcisi ve Belediye Meclis Üyesi 0larak dünyada eşi, benzeri zor bulunabilinecek İlçemiz Selçuk’a Hizmet edenlerin içinde olma, bulunma ve çalışma onurunu ve grurunu taşıdığım işler nelerdi biliyormusunuz veya hatırlıyormusunuz.? 
1 – Şimdilerde neredeyse tüm Selçukluların sloganı olan “EfesSelçukta Yaşamak Bir Ayrıcalıktır” Sözünün “Alnında yazılı”olduğu Rahmetli Eftal Doğru Başkanın Temelini atıp başlattığı Yusuf Boravalı Belediye Binası.
2 – O yıllarda Sosyal Belediyeciliğin öncülüğünü yapan Huzur Evi ve Aş Evi.
3 – İlçemiz Turizminde devrim niteliğinde olan, eski Kuşadası yolu, Zigburg Cad. ve Namık Kemal Cad.sinin Trafiğe kapatılıp yaya geçidi ilan edilmesi.
4 – O günün koşullarında monern sayılacak Pembe Düğün Salonu
 5 – Efes Sanayi çarşısın da ki Belediye ye ait 35 Adet Dükkan   
6 – Geçen yıla kadar hizmetini sürdüren Sebze, Meyve Hal’i ve Soğuk hava deposu
7 – O yıllarda Gençlerimize ve Çocuklarımıza “Eğitmenleri dahil Parasız hizmet veren Yüzme Havuzu” ve Gününün koşullarında çok modern olan Aile Restorantı.
8 – Menderes nehri kıyısında Devlet Su İşlerinden kullanım yetkisi alınıp içine 10.000 adet Kavak, 3.000 Adet Ceviz’in dikilip Belediye ye, dolaysıyla Selçuk’a kazandırılması
9 – Efes Spor’a Tesis yapılıp, Efes Spor’un 3. Lig’ de oynamasının sağlanması 
10 – Belediye Spor Basketbol takımının desteklenmesiyle 2. Lig te oynamasının sağlanması
11 – İlçemizde Belediye Spor bünyesinde Minikler ve Gençler Basket ve Voleybol Takımlarının kurulması.
12 – İlçemizin Tamamının alt yapı Tesisinin değiştirilmesi (asbesli boru eleştirilerinden hatırlayacaksınız)
13 – İlçemiz sokaklarının afsal olanlarla birlikte tamamının sökülerek parke taş döşenmesi
14 – Meryem Ana yolu üzerindeki 50 dönümlük Tarlanın Belediyemize kazandırılması
15 – Şimdiki Kent Konseyi Binasının Belediyemize kazandırılması.
16 – Türkiyede ilk, Belediye bünyesinde Kreş ve Gündüz Bakımevi’nin açılması.
17 – 6 – 7 Bin kitabı olan İsmail Aka Kütüphanesinin kurulması
18 – Türkiyede ilk, Belediye tarafından İlçe Şehitliğinin kurulması
19 – Hala Hizmet gören Altında dükkanları olan 2000 kişilik Küçük Anfi Tiyatronun yapılması
20 – Selçukluların “Kuğulu Park” olarak söyledikleri, Başöğretmen Cemal Özkaynak Parkının yapılması.
21 – İlçemizin 5 Mahallesine  15 adet Park yapılması ve düzenlenmesi
22 – 14 Mayıs Mahallesine Minaresiyle Cami yapılması
23 – İzmir yolu üzerindeki Tariş binasının istimlak edilerek Araçlar Bakımevi’in kurulması ve bir bölümünün İtfaiye Teşkilatının kullanılmasına tahsis edilmesi.
24 – Cumartesi günleri, Pazar hizmeti olarak İlçemizin 5 mahallesine de Bedava şehir içi otobüs konulması. (Otobüs’üde dönemin Ankara Bel. Bşk. Murat Karayalçın hibe etmişti)
25 – O günlerde ki içme su’yu sıkıntısını (damacana suyu diye bir sektör yok) gidermek için 6 adet su kuyusu açılıp 2 adet su deposunun hizmete sokulması.
26 – Eski Kuşadası yolu,Uğur Mumcu Heykeli ile birlikte Uğur Mumcu Sevgi yolunun açılması.
27 – Şaabettin Caddesinin düzenlenerek ilçemize bir Bulvar kazandırılması.
28 – Zafer Mahallesindeki Çamlık, düzenlenerek mahalle sakinlerinin hizmetine Park ve Kafeterya olarak sunulması.
29 – Kent Belleği binasının yıkımdan kurtarılıp, koruma altına alınarak Kültür Bakanlığından Kent Belleği olarak kullanılması için müracaat edilmesi.
30 – Şimdiki Karpuza’nın bulunduğu alanın DDY dan Belediyeye alınması ve Tesisinin Başlanması.
31 – Belediyenin Pamucakta olan ve Santes adıyla özel sektör kirasında iken Tesislerin Halk Plajı olarak (Dün’ün fiat uygulamasıyla değil, Bugünün ise hiç mi hiç değil) Selçukluların hizmetine sunulması.
32 – Belediye Binasının 5. Katında nezih bir Belediye Restorantı açılması.
33 – İstasyon ile Şimdiki Karpuza arasında butik hediyelik eşya dükkanlarından oluşan çarşının kurulması.
34 – Dutlu yolun düzenlenerek yürüyüş yolu olarak düzenlenmesi
35 – Yapıldığı günlerde ‘acımasızca’ eleştirilen, bu günlerde ise başta CHPlilerin ve Atasına bağlı Selçukluların 26 Ağustos Büyük Zaferin Başlama saatini  Kutladığımız İstasyon Meydanındaki Kurtuluş yolu Anıtının yapılması.
36 – Zamanın Konak Belediye Başkanı Ahmet Sarışının ortak katkılarıyla Şirince’nin sokaklarının düzenlenmesi
37 – Selçukluların ‘Gece Kondu’ diye adlandırdığı Cumhuriyet Mahallesinin oluşumundaki yapı kooperatiflerinin kurulmasını teşvik edip öncülük edilmesi. 
38 – Meryem Ana Evinin ve Çevresinin düzenlemesi.
39 – Efes Antik kenti tel örgüyle çevrilip koruma altına alınması.
40 – Şimdiki Balıkhane ve Merkez Mahalle Muhtarlarımızın bulunduğu ‘Ödüllü’ Binanın yapımı.
41 – Şimdi adı “SEGAŞ” olan, o günlerde İlçemizdeki Ekmek fiatlarını dengelemek amacıyla Ekmek Fabrikası’nın yapılması.
42 – Oto Garaj üstündeki ve İzmir ilçe Belediyelerinin içinde ilk olan Efes Tiyatro Salonu.
43 - Kardeş Şehir Projesinin çalıştırılması ve Genişletilmesi.
44 – Bu kardeş Şehirlere her yıl en az 20 Selçuklu öğrenci evladımızın ve başlarında 2 öğretmeninin karşılıklı ziyaretlerinin finansörlüğünün sağlanması. 
45 – 1989 – 1999 arası 10 yılda 1000 fakir çocuğun sünnetinin yapılması.
46 – Yine bu yıllar içinde 8 Eylül Kurtuluş şenliklerinde en az 100 çift fakir gencimizin çeyizi düzülerek Düğünlerini yapıp evlenmelerinin sağlanması.
47 – Türkiyede Beldiyelerinde ki ilklerden olan Fakirlerimize Ambulans hizmeti vermek ve Cenaze Hizmetleri sağlamak.
48 – Konumu ve Yıkılma Nedenleri Selçuklularca hala tartışılan Efes Sanayi sitesinin yanındaki o günlerde ulaşım sektörünün çok modern olarak nitelendirdikleri Oto Garajın yapılması.
49 - İlçemiz Şehit Evlatlarının ve Belediye Başkanlarının isimlerini unutulmamaları için sokaklara ve Tesislere vermek.
Daha devam edeyim mi.? Arşivimden bir çırpıda sıraladıklarım bunlar. Kim ne derse desin, Kim neyi ve hangi uslüple söylerse söylesin. (Sözler insanın yürek Rotgenidir)  Bu Eserlerin ve uygulamaların altında imzası ve katkısı olanlar bu ilçe ve siyaseti vede siyasileri hakkında konuşurlar ve konuşmayada devam edeceklerdir. 
Anlayanlara da, Anlamayanlara da hatta Anlamak istemeyenlere de SELAM olsun.
Haftaya CHPnin Bu günlerini Okumanız Umut ve Dileği ile DOSTça Kalın. 

 

Bu yazı 873 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum