24.03.2018 - BAKKAL AMCALARIMIZI KİM KORUYACAK.?
Hilmi GİDER

Hilmi GİDER

EFESSELÇUKtan YAZIYOR

24.03.2018 - BAKKAL AMCALARIMIZI KİM KORUYACAK.?

24 Mart 2018 - 12:01

Günümüzün ekonomik sıkıntılarından en çok etkilenen esnafı şüphesiz Bakkallar olduğunu söylesem yanlış olmaz herhalde. Çoktandır bu konuyu yazmak istiyordum. Çünkü son yıllarda (özellikle 2017de) İlçemizde açılan Mini, Maksi, Süper, Hiper nasıl adlandırırsanız adlandırın o kadar çok büyük market oldu ki, ve en önemlisi de, ailemizden biri olarak gördüğümüz, Acı ve Mutlu günlerimiz olan Cenazelerimiz ile Düğünlerimizde hep yanımızda olan, 5 yaşındaki çocuğumuz veya torunumuzu gönderip, Annemizin, Babamızın, Ninemizin, Dedemizin,  cebimizde paramızın olup olmadığına bakmazsızın, veresiye defterine bir sayfa açtırabilerek “sigara dahil” alış veriş yapabileceğimizi söylediğimiz Bakkal amcalarımız, Bakkal Abilerimiz kısacası Bakkallarımız o kadar dertli ki, “deyim yerindeyse” bir dokun bin ah işit durumundalar. İşte bu Marketlerin sayısını bakkallara sorduğumda 30dan fazla, Vatandaşa sorduğumda ise takriben 20 küsur olarak belirtiyorlar. Öyle ya, 35 bin nüfuslu bir ilçe olan EfesSelçuk’umuzda kenar mahalleler hariç, merkezimizde neredeyse her sokakta ve hatta bir sokakta 2 tane hatta 3 tane Market olmuş. 
Hal böyle iken nedir bunun asıl sayısı merak ettim ve her işyerinin olduğu gibi marketlerin de açılış ruhsatını veren Belediyemizin ilgili birimine sordum. 2 gün oldu yanıt gelmedi. Net Market sayısını alamadım. Alınmadım, Kırılmadım. Çünkü; Belediye Başkanının bana bizzat söylediği söz aklıma geldi “Her dönem Başkanıyla anılır, Bu dönemde Zeynel Bakıcı dönemi olarak anılacak” Belediyenin bu işlere bakan yetkilisine, İlçemizdeki Büyük Market sayısı nedir sorusunu, sanırırım Başkanlık Makamının harcamalarını veya Meclis Tutanaklarını sorduğumu anladılar ki. Bşk.nın izni olmadan yanıtlayamıyorlar veya “günahlarını da almış olmayayım” işleri çok yoğun dur (bu bilgi işlem çağında bile) fırsat bulamamışlardır.  
Doğrudur zira (daha önceki bir yazımda belirtmiştim) Torbalı Belediyesi 950 personelle 160 Bin kişilik Torbalıya güle oynaya hizmet verirken, Bizim Belediyemiz 550 personelle 36 Bin kişilik ilçemize hizmet vermekte zorlanıyor. Yani işler yetişemiyor. Kahve, Çay içmeye hatta cep telefonlarına bile bakabilme zamanı bulamayan Belediye personelimize (en az yarısını tenzi ediyorum) biraz daha sabır öneriyorum Seçimlere şurada ne kaldı ki...
İlçemizdeki Bakkal Sayısını ise Esnaf Odamızdan öyle hızlı telefonumu kapatmadan aldım. (Kendilerine Teşekkürlemi sunuyorum) Eski Köy yeni Mahallelerimizle birlikte Genelde 105 Bakkalımız, Sadece  İlçe Merkezimizde ise 70 Bakkalımız varmış.
Şu Büyük Marketlerin ilçemizdeki doğuşunu hatırlıyorum da Belediyemizin kurduğu, o zaman sadece Belediye çalışanlarına ucuz alış veriş imkanı sağlamayı hedefleyen “Belediye Tanzim Satış Mağazası”nın, Şimdiki Zabıta Müdürlüğünün olduğu yerde ki oluşumunda bir çok “Tepki” ile karşılaşılmıştı. Hele Hele İlçemizde ilk olarak açılan İzmir BüyükŞehir Belediyesi Başkanı Rahmetli Ahmet Piriştina’nın projesi olan TANSAS mağazasının Belediye mülkü olan ve Kubilay Caddesindeki şimdiki MİGROS’un yerindeki açılması süresinde İlçemizde nasıl gübbürtüler koptuğunu hatırlayanlar, şimdiki durumu gördükçe acaba ne düşünüyorlar.? Kaldı ki  bu eski Marketler konusunda zamanın Belediye Başkanları, Kamil Subaşı ve Bilhassa Tansas’ın kira sözleşmesine ilçemize kazanım sağlayacak maddeleri koyarak üstelik hayli direnen H.Vefa Ülgür’ü anmadan geçmek haksızlık olur. 
Peki; bugün bütün Bakkalların haklı tepki ve öfkesine neden olan ve mantar gibi çoğalan Marketlerin açılış ruhsatlarına imza koyan Belediye Başkanına sorsak diyecek ki, Ticaret Serbest yasalarımızda bir engel yok. Evet doğru yasal engel yok, engelleyebilmek te. Ama 1990lı yıllarda da yasalar aynı idi ve engel yoktu. Ama yerel esnafı düşünme vardı, koruma vardı ve bunun için de Siyasetçilerin ince siyaseti, Becerisi, Üretmesi vardı. Belediye Başkanı şimdiye dek belki hiç merak etmemiştir ama bari benim hatırlatmamdan sonra İlk TANSAS kira sözleşmesini buldurup incelerler de. Bu Marketlerin EfesSelçuk’a ne gibi katkıları olabileceğinin örneklerini görürler, siyaset üretir, becerir, bir duruş gösterir ve günümüz koşullarına uyarlayarak uygularlar. Ama ne yazık ki mensubu olduğu partinin politikalarını uygulamak zorunda olduğundan, Ülkemiz AVMlerle olduğu gibi, İlçemiz de Süper veya Hiper MARKETlerle dolup taşacak. Bakkallarımız ne olacak kimin umurunda.
Belediye Başkanı da Genel veya Yerel Seçimlerde atacağı Nutuk’larda Yaptıkları harika hizmetlerin başına bu büyük marketleri de koyacaktır herhalde. 
Peki; Marketler konusuna Belediye siyasi, felsefi ve ticari olarak böyle bakıyor da, Bakkalların haklarını korumakla yükümlü oldukları için aidat toplayan Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Bakkalımızı koruyalım temalı el ilanı bastırıp dağıtmaktan başka neler yapıyor.? 
Eeeeee onu da sevgili Bakkal amcalarımız gazetecilere değil, geçtiğimiz günlerde yapılan Seçimli Genel Kurulları ile biraz ilgilenip Eski Seçtikleri ile Yeni Seçtikleri ODA yöneticilerine, Biz Bakkallar için Ne yaptınız, Neler yapacaksınız diye OYları ile soracaklardı.
Sevgili Dostlar, bu yazının yazıldığı saatlerde Belediyemizin (18 Mart Çanakkale Şehitleri Anma Günü)nde Çanakkale’de ve Ülkemizde ki uygulananlara uygun dedirtircesine yaptığı bir icraatı ile (ön sayfamızda haberini okuduğunuz) ilçemiz çalkalanmaya başlamıştı. Yazı konumu değiştirmedim zira çalkalanmaya devam edecek gibi.  Suçlamalar, Savunmalar dökülsün, Selçuk halkı da bu konuda bi konuşsun dinleyelim, hele, hele “siyasi göçer gri troller”  içlerini bir boşaltsınlar yazarım. 
Anlayanlara da, Anlamayanlara da, Anlamak İstemeyenlere de SELAM.  DOSTça ve SEVGİyle Kalın.

 

Bu yazı 645 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum