24.04.2018 - “KILAVUZU LEYLEK OLANIN GÜN’Ü LAK, LAK İLE...
Hilmi GİDER

Hilmi GİDER

EFESSELÇUKtan YAZIYOR

24.04.2018 - “KILAVUZU LEYLEK OLANIN GÜN’Ü LAK, LAK İLE GEÇER”.!

24 Nisan 2018 - 12:25

Bu yazıyı İnpınar Yaylası Yörük Kültürü Şenliğinin yapıldığı hafta yazmayı planlamıştım fakat,  gündem önceliğinden ne yazık ki bu hafta yazma nasip oldu. 
Öncelikle bu tür kültür zengilliklerimizi (Her yapılanı ve yapılmak isteneni, “orasına, burasına bakılmaksızın” ise.!) desteklediği için ve bu zenginliklerimizden biri olan Yörük kültürünün ilçemiz Yörüklerinin yoğun olduğu Barutçu köyünde ve özellikle böyle bir şenliği doğal mekanı İnpınar Yaylasında gerçekleşmesini sağladığı için Başta Belediye Başkanı Dahi Zeynel Bakıcı olmak üzere Belediye Kültür Müdürlüğü çalışanlarını kutlamak gerek. 
Daha önemli saydığım ise, Bu tür etkinliklerin devamını sağlamaktan güzel olsa da yeni kurgulanan ve uygulanan Şenlik veya Festivallerin İsim ve Fikir babası olan veya olanları bir başka kutlamak gerek olduğunu söyleyebilirim. 
Örneğin; Geçen yıl yapılan “Kantaron” Festivali. kurgulanan ve uygulanan Şenlik veya Festivallerin İsim ve Fikir babası olan veya olanları kutlamak gerek olduğunu söyleyebilirim. 
Örneğin; Geçen yıl yapılan “Kantaron Festivali”. Yine bir önceki yıl yapılan “Leylek Festivali” Ne müthiş bir fikir ne harika bir buluşlar. İsmini bulanı kutluyorum da. Kompseptini hazırlayanı veya hazırlayanları daha öncede eleştirdim, “Gözlerimi kaparım vazifemi yaparım” felsefesi, “Ben yaptım oldu”, mantığı ile yapılan ve yapılanın “Adı ile” Sergilenenin ilgisi bulunmayan bu etkinliklerin 9000 yıllık yerleşim yeri geçmişi olan, Dünyada ünü olan, üstelik bir UNESCO korumasındaki EfesSelçuk’a yakışıp yakışmadığını bir daha sorgulanıp analiz edilmesini öneririm. 
Zira bu tür adına ister Şenlik, İster Festival deyin Adı’na uygun, ve proğramlarının içi dolması ve en önemlisi tanıtımının profesyonelce yapılması gerekir. Örneğin; Kantaron isminin süper harika olduğunu, Sağlıkta tedavide sayılamayacak kadar faydasının bulunduğunu, kantron yağı hakkında onlarca kitap bile yazıldığını bilip te, Kantron festivalini, yapılan kazan kazan “Şevketi Bostan” ile dilim dilim doğranıp dağıtılan Karpuz ile bir yemek festivaline dönüştürmek neyin nesi. Nasıl bir aklın ürünü. 
Tabi bu Festival ve Şenliklerin yapılış amaçları vardır. Kentimizin Kültürünü, Değerlerini tanıtmak ve en önemlisi ekonomisine katkı sağlamak değimlidir. Bunun içinde en önemli koşulu da Tanıtımını tüm araçlar kullanılarak yapılmasıdır. Sadece sosyal medyadan bir fotoğraflı duyuru olmamalıdır. Bu işte de İdeal, amaç ve çaba gerektirir. İlçenin tüm unsurları, Kaymakamlıktan, Meslek odalarına hatta Derneklere kadar koordinalli bir şekilde çalışılmasını gerektirir. Bakın yakın komşumuz Tire’nin yaptığı “Tire 1. Tarımsal ve Yöresel Ürünler Festivali” için  Medya’mıza Tire Belediyesi, Kaymakamlığı, Meslek odaları, Müzik toplulukları bile bu festivalin Tanıtım Buroşürleri ile adeta Tanıtım bombardımanına tutmuşlardır. Çok iyi biliyorum ki Dost Medyaya gönderildiği gibi çevre il ve ilçelerin tüm medyalarına, ve ulaşabilecekleri tüm birimlere göndermişlerdir. Böyle çalışılsa Binler, Yüz Binler Hatta milyon ziyaretçi toplamamız hiçten bile olmaz. İşte Bakın Bayındır Çiçek Festivaline, Alaçatı Ot Festivaline, Urla Enginar Festivaline, Bergama Kermesine, Doğançay Gözleme ve Ayran Festivaline, Orhanlı Şevketi Bostan Şenliğine. Daha sayayım mı.? Yani neymiş, Tanıtım, Tanıtım ve yine Tanıtım. 
(Yeri gelmişken, çok önem verdiğiniz, her fırsatta Ekranlarında ve sayfalarında arz-ı endam ettiğiniz, Bölgesel Medya dan “Gazete-Tv” ne kadar destek “Kıyak” gördüğünüzü, gösterdiğiniz ilginin karşılığını alıp almadığınızı kendi kendinize sorguluyormusunuz.?)  
Ama yinede tanıtımda harikalar yaratıyoruz;  Hani Atalarımızdan kalan bir söz vardır ya, Özr’ü kabahatinden büyük; İnpınar Yaylası Yörük Kültürü Şenliğindeki Tanıtım ve organizasyon başarısızlığından dolayı toplanan bir avuç misafirli Festival alanını Drone denilen alet  ile Gökyüzünden görüntüleyip (sanki kimsenin yapamadıdı vede yapamayacağı matah bir iş yapıyormuş gibi) 
  (İşte bu şenlik bu kadar vasat, gelecek yıl bu şenliğe gelmeyin dercesine) Ulusal, Bölgesel ve Yerel Basına servis ediyoruz. 45 yılını Fotoğrafçılığa, Basın ve Tanıtıma adamış biri olarak, yazık çok yazık diyorum. 
Bu işleri yaparken Ben ve benim gibiler tarafından eleştirileceğinizi, hatta inanıyorum ki “Sabah 08.30, 09, belkide 10 da mesaiye gelen,  Akşam ise 5.30 un gelmesini koridorlarda bekleyenlerin felsefesi” ile bu kentin bizim olduğunu ve yaptığımız veya yapamadıklarımızla çocuklarımıza bırakacağımızı hatta hatta hiç bir şeyi düşünmüyorsanız bile, Bari; Sizlerin işlerinizi kaybetmemeniz için siyasi geleceğini riske atıp size kol katan geren Bşk. Dahi Zeynel Bakıcı’yı düşünün. 
Ve Sevgili Zeynel Hocam; Size de Başkanlığınızın 113 cü gününde makamınızda ki, 4 konuğunuzun söylediklerini hatırlatırım. Danışman, Kadro, Ekip, Dost Gerçeği söylediği gibi, ACIyı da söyler. Geçmiş olsun. 
Anlatabilebildiklerime SELAM. 
DOSTça ve SEVGİyle Kalın.

 

Bu yazı 580 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum