24.05.2017 - İ Z S U U U U U U.!
Hilmi GİDER

Hilmi GİDER

EFESSELÇUKtan YAZIYOR

24.05.2017 - İ Z S U U U U U U.!

27 Mayıs 2017 - 12:47

Yazı başlığını okuyan “birileri” diyecektir, ne bağırıyorsun yahu.
Bunu söyleyen en tepedeki bile olsa giysin o takım elbisesinin üstüne izsu yeleğini,  Cumhuriyet ve Atatürk mahallesinin sokaklarında bir dolaşsın bakalım. Mahalle halkından duyacakları Feryadı figan çığlıkları ile yetkili ve sorumlulara edecekleri dualar buram buram “Ter” olup, sokak ve caddelerdeki Toz ve Çamur üzerine yapışıp, ya yürüme güçlüğü çekerler yada makam otolarına oturamayacak hale gelirler. Gerçi o sokaklara makam otoları ile giremiyecekleri aşikar da, zira, ya bir sorumsuzca açık bırakılan çukura saplanırlar ya da makam araçları ilçemizden çıktıktan sonra her tarafından “acayip” sesler çıkararak oto tamir ve bakım servisleri olan kademelerin yolunu tutarlar. 

Cuma günkü kısa yazımdan sonra izsu’nun bana aktarılan onlarca harika çalışmalarını bir kez de kendim göreyim dedim ve Pazar günü Elektrikli Bisikletimle Cumhuriyet Mahallesi ile Atatürk Mahallesini (İsa bey Camii çevresi dahil)  sokak sokak gezdim. Aman Allahım, Memleket deyim yerindeyse değil, tam anlamıyla “Köstebek yuvası” , öbek öbek toprak yığını, öbek öbek kadırım taş’ı yığını. Mahalle sakinlerinin ve Esnafların Feryatları, Figanları boş’a değilmiş. Pazartesi günü ise Mahallelerinin bu sorununu dinlemek için Muhtarlarının yanına gittim biri hariç hepsini  dinledim.
Dinledim fakat ne yazık,  gördüm ki onlarda bölünmüş kimisi feryad edip bir şeyler çabalarken kimileri saçını tarıyor. Hatırladım 1995li yılları, üzüldüm. Oysa o yıllarda Dost Radyo’yu muhtarlık bürolarının yanında yeni kurmuştum ve 4 mahalle muhtarı “siyasi görüş ve duruşları ayrı olduğu halde” ilçe çıkarına her konuya beraberce var güçleriyle çaba gösteriyorlar yumruklarını vurdukları yerden mutlak netice alıyorlardı. Şimdi ise (eski köy, yeni mah. Muh.dahil) bazıları mahallelelerinin sorunlarını veya mutluluklarını anlatmaları için davet ettiğim Televizyon proğramıma çıkmaya bile duyarsız hatta “aciz”ler. (Yalanım, Yanlışım var mı Muhtar Niyazi Baba.?)   

İzmir Büyükşehir Belediyesinin İzsu genel müdürlüğünden söz etmişken Fen işleri dairesinin ilçemize bıraktığı eserlerden de bahsetmek olmaz.
 Bir örnek; Yer Kobuleti caddesi, yani  Şirince yeni yolu açıldıktan sonra ilçenin en işlek caddesi. Bu caddade oturanlar en ufak bir yağmur yağdığında sokağa çıkmaları mümkün değil. Nedeni ise asfaltlama, proje mühendisleri, yapım müdürleri ve ustaları  bu caddede yaşayanlara, ya kafalarınca “ceza” vermişler, ya “kafa” bulmak istemişler, yada işin ehli olmadıklarından dolayı piyasada çalışamıyacaklarını bildiklerinden siyasi torpilleriyle İzmir Büyükşehir Belediyesine kapağı atmışlar. Çünkü caddenin su tahliye akıntı meyil’ini tren yolu tarafına vereceklerine evlerin çıkış kapılarının önüne vermişler.
(Bu yazıdan sonra ilgilenme lutfunda bulunacak sorumlular; (çünkü Kocaoğlu başkanın başarılı basın danışmanı Reşat Yörük bu yazıyı Genel sekreter Buğra Gökçek’in masasına bırakacağından eminim). Fen İşleri Müdürlüğünün gelen evrak dosyasında olduğunu sandığım. 23.09.2016 tarihli belgelerden, yaptıkları “Güleriz ağlanacak halimize” eserlerinin fotoğraflarını göreceklerdir)
Şimdi ben Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz kocaoğlu’na Hz. Ali’nin “Fırat'ın kıyısında bir koyun kaybolsa, sorumlusu benim" Sözünden yola çıkarak, Büyükşehirin sorumluk alanlarından Başkan olarak siz sorumlusunuz. EfesSelçuk halkı da böyle bilir. Kaldı ki size olan güvenini ve sevgisini de her seçimde çok NET biçimde göstermiştir. Çalışan’ı, Usta’yı, Şef’i, Müdür’ü, Genel müdür’ü, Daire Başkanı’nı tanımaz, bilmez diyerek soruyorum. Koca Başkan; Ne olacak EfesSelçuklunun hali, Ne zaman bitecek bu İZSU ”işkencesi”.?
EfesSelçuk’lu da bilir ki cefa’sız sefa olmayacağını. Amaaaa; Her şeyin de bir usulü, bir proğramı, bir yöntemi olduğunu. Yapacaklarınız için, Bir sokak’ı veya bir kaç sokak olarak bir bölgeyi yapın kapatın ve sonra diğer sokak’ı veya bölgeyi  açın. Nerde görülmüş bir ilçenin 3 mahallesini delik deşik etmek ve haftalarca düzeltmemek. Koca Başkan Bu yazı  EfesSelçuklunun çığlığı. Biraz “insaf”, Biraz “saygı”

Buradan Büyükşehir Belediyesi Başkanının EfesSelçukluya kulaklarını tıkamış temsicilerine, kontrolörlerine, daha önemlisi Partidaşlarına, Dostlarına, Elçilerine, hatta her platformda kendisi ile (Başkanla) çok yakın ilişkilerinin olduğunu kasıla kasıla anlatan Kankalarına da bir hatırlatma, Bu konuya duyarsızlığınız ve suskunluğunuz “Belediyeyi bize vermediniz OH olsun” diye mi algılansın . Son olarak ta; Ünlü söz’de olduğu gibi; Sezar’ın hakkını da Sezar’a vermem gerek. Eğer Belediye Başkanı şu anda H. Vefa Ülgür olsaydı, Adım gibi eminim ki “Esip Gürlemesinden” İZSUnun bu hoyratça sergilediği sorumsuzluklarının bu kadarı yaşanmaz dı. (Hadi canım sende diyenler; PTT olayını araştırsın veya anımsasın)

Anlayanlara SELAM, Anlamayanlara ne diyeyim, HELAAL olsun
Haftaya yine Okunmak dilek ve umudu ile DOSTça kalın.

Bu yazı 815 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum