25.07.2017 – EFES BİZİM Mİ.? SELÇUKmu, EFESte.? EFESmi,...
Hilmi GİDER

Hilmi GİDER

EFESSELÇUKtan YAZIYOR

25.07.2017 – EFES BİZİM Mİ.? SELÇUKmu, EFESte.? EFESmi, SELÇUKta.?

26 Temmuz 2017 - 08:59

Değerli Dostlar 2 haftadır Ülkemizde bir hafta boyunca gündemi meşkul edip sosyal medyada alay konusu olan “efes’te sünnet düğünü yapıldı iddiası” ile ilgili ulusal basının en çok okunan köşe yazarlarının yazılarını yayınlıyorum. Amacım bu olaya olumlu veya olumsuz politik yanıtlar verenlere siren çalmak ve ben yaptım oldu, ben yaparım olur, benim amirim doğru yapar, benim siyasetim doğrudur, bizi ilgilendirmez, bu konu bizi aşar anlayışına ışık tutmakla beraber en önemlisi ilçemizde görev ve siyaset yapanları, ilçemizin atahtarını elinde tutanları uyandırmak  biraz da kımıldandırarak yazı başlığımın yanıtını almak. 
Bu hafta da İzmir’imizin yetiştirdiği ve inanılmaz bir İzmir sevdalısı olan  Gazeteci, Şair, Tarihçi, Köşe yazarı ve Yazar Yaşar Aksoy’un bu konudaki 29 Haziran 2017 de Sosyal Paylaşım Hesabı  (https://www.facebook.com/yasar.aksoy.31?fref=ts) da paylaştığı yazısını sunuyorum ve diyorum ki; Azcıcık merak edin de bari Yaşar Üstadın sayfasındaki yazısına yapılan yorumları da bir okuyun. 


 Yaşar AKSOY
ANTİKİTE'NİN İFLASI VE ARKEOLOĞBAŞI UHRİ...
 
Antik mirasımız bu topraklarda bizden öce yaşamış olanların bize bıraktığı hazine değerinde bir mirastır. Biz de bunu çocuklarımıza ve torunlarımıza devredeceğiz. Antik miras, ancak ve ancak turizme açık olabilir. Zaten dünya popüler turizmi de ilk planda ülkelerin antik mirası ile ilgilenir. Piramitlerden Efes antik kentine kadar bu böyledir. Antik miras, turizmin dışında asla kişisel, sosyal, siyasi etkinlik ve gösteriler için kullanılamaz. Bazı antik ören yerlerinin konser gibi veya müzikal gösteriler için kullanılması bile kısıtlanmıştır, çünkü müzik bile harabelere negatif yıprandırıcı etki yapar. Efes Antik kenti gibi dünya mirasının önde gelen başyapıtlarından birinde gazetelere yansıyan söz konusu etkinlik son derece yanlıştır, bu tür uygulamalar yaygınlaşırsa, bir gün bakarsınız Efes Antik kentinin dibindeki kutsal Meryem Ana Evi’nin avlusunda bile davullu zurnalı sünnet düğünü olur mu olur!
Bu arada Hürriyet ve Habertürk gazetelerine demeç veren, devletten maaşlı, Yardımcı Doçent ve Arkeologlar Derneği İzmir Şube Başkanı Ahmet Uhri ise, organizasyonların turizm amaçlı ve antik kentin ruhuna uygun olduğunda yapılabileceğini belirterek, "Burada eleştirilecek şey masa giydirmeleri. Abartılı ve rüküş, şark tarzı bir düzenleme. Bunlar düzeltilebilir. Kültür Müdürlüğü bunları kriterle belirleyebilir” dedi.
Yani, sırtını devlete dayamış, turizm şirketlerinin gözdesi, entel gurme Arkeolog Uhri de, Celsius kütüphanesi önünde veya antik bir hazinenin tam ortasında masa düzenlemesi pek muhteşem olursa bir arabesk sünnet düğününe açık çek veriyor, Turizm Bakanlığını destekliyor... İnsan, yufff diyor yuff..
Anlayanlara da Anlamak istemeyenlere de SELAM olsun.
Haftaya yine okunmak umut ve dileği ile DOSTça kalın. 

 

Bu yazı 791 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum