25.07.2018 - BUNLARI YAZMAZSAM KAHROLURUM, ÇÜNKÜ; BEN BİR...
Hilmi GİDER

Hilmi GİDER

EFESSELÇUKtan YAZIYOR

25.07.2018 - BUNLARI YAZMAZSAM KAHROLURUM, ÇÜNKÜ; BEN BİR ÇİVİYİM.!

26 Temmuz 2018 - 16:35

Amacım kendi siyasi serüvenimi yazmak değil, Fakat CHPde 46 yılda yaşadığım seçimleri ve bugünü mukayesesini yazmazsam verdiklerimin faturasını ödeyemem. 
CHPnin 1973 yılından bu güne yapılan seçimlerde bire bir yaşayarak tanık olduğum ve aldığı oyların bir dökümanını hatırlattıktan  sonra CHPlilerin ve CHPye oy verenlerin 24 Haziran seçimlerindeki yaşadıkları hüsranın (hatta tranvanın) süpriz olmadığını, herkesin CHPnin tepeyöneticilerinden hiç bir şey beklememesini  söyleyerek nedenlerine değinmek istedim.  
Doğduğum, büyüdüğüm Bayındır’da,Babam Demokrat Partili sonrada Adalet Partili idi. (Fakat hiç Doğruyol ve Anavatan Partili olmadı) 1972 yılında Ana, Baba ayrı has kardeşim gibi olan (Haziran 2015 seimlerinde CHP Milletvekili aday adayı da olan) Mustafa Kara’nın refaransı ile (o zamanlar üye olmak için referans imza gerekiyordu)üye olmuştum CHPye. Rahmetli Mehmet Otuzbir İlçe Başkanımız dı. CHP üyeliğimde Gençlik kolları ile başlayan çok çeşitli yönetim görevlerinde bulundum  ve bu serüvenim 1999’a kadar sürdü. Bu tarihten sonra 2 yıl Genç Parti macerası yaşadıktan sonra günümüze kadar hep CHPye oy verdim. 
Zaten yaptığım meslekten dolayı üye kalamazdım, kalmayı istesem durdurmazlardı. Eleştirisel yazımlarımdan dolayı disipline verilerek çoktaaaaan partiden atılırdım. Zira partideherkez muazzam demokrasiden söz etsede Biat kültürü SAĞ partilerde %de 100diyorlarsa ve diyorsanız, Bilin ki CHPde de %60-70 tır.Bakın Bülent Tezcan  "Abdullah Gül'ü aday gösterseydik kimsenin sesi çıkmazdı" sözüyle beni yalanlayıp % 100 diyor.
İşte 1973 ile 2018 arası CHPnin Genel Seçim Karnesi;
Yıl 1973 Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Bülent ECEVİT Aldığı Oy;  % 33.29
Yıl 1977 Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Bülent ECEVİT Aldığı Oy;  % 41.38
Yıl 1983 80 darbesi sonrası Halkçı Parti Genel Başkan Necdet CALP Aldığı Oy;  % 30.46
Yıl 1987 Sosyaldemokrat Halkçı Parti Genel Başkan Erdal İNÖNÜ Aldığı Oy;  % 30.46 – Bülen ECEVİTin Genel Başkanlığındaki Demokratik Sol Partisi; % 8,52
Yıl 1991 Sosyaldemokrat Halkçı Parti Genel Başkan Erdal İNÖNÜ Aldığı Oy;  % 20,75 – Bülen ECEVİTin Genel Başkanlığındaki Demokratik Sol Partisi; % 10.74
Yıl 1995 Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Deniz BAYKAL Aldığı Oy;  % 10.70 – Bülen ECEVİTin Genel Başkanlığındaki Demokratik Sol Partisi; % 14,64
Yıl 1999 Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Deniz BAYKAL Aldığı Oy;  % 8.70 – Bülen ECEVİTin Genel Başkanlığındaki Demokratik Sol Partisi; % 22.18
Yıl 2002 Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Deniz BAYKAL Aldığı Oy;  % 19.38 – Bülen ECEVİTin Genel Başkanlığındaki Demokratik Sol Partisi; % 1.21
Yıl 2007 Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Deniz BAYKAL  Aldığı Oy;  % 20.87
Yıl 2011 Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Kemal KILIÇDAROĞLU  Aldığı Oy;  % 25,98
Yıl 2015 (7 Haziran) Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Kemal KILIÇDAROĞLU  Aldığı Oy;  % 24.95
Yıl 2015 (1 Kasım) Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Kemal KILIÇDAROĞLU  Aldığı Oy;  % 25,31
Yıl 2018 (24 Haziran) Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Kemal KILIÇDAROĞLU  Aldığı Oy;  % 22,64
Yıl 2014 Cumhurbaşkanlığı (CHP+MHP) Genel Başkan Kemal KILIÇDAROĞLU  Alınan Oy;  % 38,44
Yıl 2016 Anayasa Referandumu CHP Genel Başkan Kemal KILIÇDAROĞLU  Alınan Oy;  % 48,59

Bu tablonun büyük Nedeni de Atatürk’çüyüm deyip Atatürk gibi düşünmeyen, İDEALİSTliğin olmadığından dolayı Hep KOLTUK KAVGALARI vebir zamanlar da Koltuk kavgalarının doğurduğu bölünmüşlükler, parçalanmışlıklar, (Örneğin; 1994 te İstanbul Belediye Başkanlığının kaybedildiği gibi) CHP de felakete dönüşen DELEGE sistemi (Seç Beni, Seçeyim veya Koruyayım Seni) Aşırı bencillikler, Seçmene tepeden bakmalar, Popilist davranış, ilişkiler ve politikalar, Hayalcilikler, Tutarsızlıklar ve daha birçok sayılabilir nedenlerden dolayı doğan Beceriksizliklerin seçim sonuçlarına yansımaları.
Örneğin; Bunları yazdığımdan dolayı CHPnin büyük çoğunluğu her eleştiride bulunan kişiye attığı çamur gibi (Değişmeyen) günümüzde de yapılan şimdide bana yapılacak ‘Parti değiştirdi’ suçlamaları veya Cumhurbaşkanı adayı M.İncenin ünlü bir gazetecimize yaptığı gibi miting alanında yuhalatması. Yani hiç değişen bir şey yok. “Amiyane tabirle” 40 yıllık Kara Hasanlar şimdilerde Siyah Hasanlar. 
Değerli dostlarım bakın size 1977 seçimlerinden kısa bir anımı aktarayım. 
Seçimin yapıldığı günün akşamı seçim sonuçları radyolardan ve sayılı kahvehanelerde bulunan SiyahBeyaz Televizyonlardan izliyoruz, ve verilen haberlede ve Parti Genel Merkezinden gelen telefon bilgilerine göre CHPnin seçimi kazndığı yönümde. Biz iki arkadaş, Günümüzde Şirincede gümüş ustalığı ve satıcılığı yapan Sedat Kantaroğlu ile Kazanma sevinç ve mutluluğumuzu Selçukta yaşamaktan yetinmeyip, Torbalıya gittik. Torbalı Belediye meydanı mahşeri kalabalık Davullar, Zurnalar, İnce Sazlar halk sokaklarda her saat başı verilen seçim sonuç haberleri ve CHP ilçe yetkililerinin kalabalığa aktardıkları bilgilerle meydan coştukça coşuyor. Bizde o kalabalığın içinde tanıdıklarımıza eşlik ediyoruz. Hatırladığım kadarıyla saat 23 suları son sonuçlar açıklanıyor ve CHPnin yine Muhalefette kaldığı aşağı yukarı kesinleşiyor.
Lütfen hayal edin bizlerin ve o büyük topluluğun vede tüm CHPlilerin ruh halini. 
Peki 2018 24 Haziran akşamı; Partinin en yetkilileri, Medya ve iletişimden sorumlu Gn.Bşk.Yrd. Tuncay Özkan, Parti sözcüsü Bülent Tezcan ve (Hüsran olan) Bilişim Merkezinin sorumlu Gn.Bşk.Yrd. Onursal Adıgüzel Televizyonlara üstelik kendilerini kıdıkladıkları besbelli pür neşe içinde çıkıp, Seçimin ikinci tura Kaldığını,takriben iki saat sonra da, suratlarının kap kara olarak ve “deyim yerindeyse” suratlarından düşenin bin parça değil toz şeker olmuş bir görüntü ile Seçimin kaybedildiğini açıklamaları ile tüm CHPlilerin durumları ve ruh halleri 41 yıl öncesinde ve diğer her seçimde bizim yaşadığımızdan farkı ne ki.? 
Kaldı ki; 1977 Seçimlerinde, bir sonraki seçimlerde kazanırız umudu vardı. Artık var olduğunu düşünüyormusunuz.? Geçin efendim geçin, yaldızlı laflarla peynir gemilerin yürümediğini 40 yıldır bir’e bir yaşadık. Çıkın artık Atatürk’ümüzün arkasından, Söz etmeyin artık Kuvvayi Milliye ruhundan.Bana göre koca CHP örgütü 60 kişilik Parti Meclisi üyelerinin seçilmesi için çalışıyor, diğer Milletvekilleri, üyeler, seçmen umurlarında değil 60 kişinin. Kanıtı da, incelediğinizde göreceksiniz 60 kişinin 60’ıda ya 1. sıralarda yada 2. Sıralarda. Partinin en çalışkan Milletvekilleri; Haluk Pekşen, Eren Erdem, Hüsnü Bozkurt, Barış Yarkadaşgibi isimleri liste dışında bırak Rahmetliler  Necmettin Erbakan’n asansözle toplantılarına katıldığı, Bülent Ecevit’in birkaç korumasının kollarına girerek taşıdığı son günlerini hatırlatan Deniz Baykal’ı liste başı yap ve CHP seçmenine de vefa diye yuttur. Ama binlerce sandığa sorumlu görevlendireme, Bilişimden sorumlu Gn.Bşk.Yrd. Onursal Adıgüzel’in bizzat açıkladığı “Tutanaksız  4 Bin Sandık” için sus pus ol, Eski Milletvekili Barış Yarkadaşın iddiası olan “50 Bin sandıktan veri alınamadı” yı, Eski Parti Meclisi üyesi ve Eski Bilişim Başkanı olan Erdal Aksünger’in “ 24 Haziran gecesi Cumhurbaşkanı adayımız Muharrem İnce’ye Seçim Sonuçları iletilmemiştir, adamcağız donup kaldı, Aksini ıspat etsinler” e kulak tıka, Yerel seçimlerle birlikte 9 seçimi kaybet, Ama hala çeşitli entirikalar ile (bu günlerde kurultay şartlarının yazılı olduğu Kurultay Yönetmeliğini saklamak gibi) yüce Atatür’ük ve yüce arkadaşlarının koltuğunu bırakmamakta ısrar et. 
Ben ve Benim gibi Milyonların Sormak hakkı değil mi? Siyaset MESLEK Mİ, Nöbetleşe HİZMET Mİ.?
Ecevit gibi mi, Erbakan gibi mi, Baykal gibi mi olmak istiyorsunuz. Yönetecek olanlar DEMOKRAT olmuyorsa ve doğal olarak Partide DEMOKRASİ olmayınca, Ülke için DEMOKRASİ Söylevleri GÜLÜNÇ olmuyor mu.? 
Kendi adıma; CHPde Siyaset yapmayı MESLEK haline getirenler bu Ülkeyi düşünüp emeklilerini isterlerse, İlk başta Tüm üyelerin partinin her kademe seçiminde oy kullanmasının sağlanabilmesi için Delege sistemi kalkarsa,kısacası Parti Tüzüğü Dünya Sol ve Sosyal Demokrat partilerin Tüzükleri gibi çağdaşlaştırılırsa,yani parti sözcülerinin sık sık kullandıkları “Muasır Medeniyetler seviyesine ulaşmak önce Partide ve siyasetinde gerçekleştirirlerse”İnatla ve Mücadele ile CHPye yineÜYE de olacağım, OY da vereceğim. Gerçekleşmediği sürece Genel Başkan ve yönetimi, Ha, Kara Hasan ileHasanlar olmuş, Ha, Siyah Hasan ileHasanlar olmuş ne farkeder. Hele Hele son seçimde yaşananlarla Benim gibi düşünen milyonlar  Sandığa bile götürülmeye ikna edilemiyecektir. Zira; son seçimin önemli sloganı olan, “BİR ÇİVİ”önemli sayılmıyorsa ve o çivi ÜLKEyi  kurtaracak sayılmıyorsa, İnat ve Bencilliklerinizle Yürekten Atatürk’çü CHPlileri KAHRETMEYİN.  Hayalleriniz’le, Umutlarınız’la, İdealleriniz’le % 10 veya 20 lerlehem çalın, hem oynayın. Çünkü; Ben BİR çiviyim.
Anlayanlara SELAM, Anlamayanlara HELAL olsun. 
Şimdiye dek olduğu gibi DOSTça ve SEVGİyle Kalın.   

Bu yazı 508 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum