28.02.2018 - EFESSELÇUK SİYASETİNDE SEÇİM TAŞLARI...
Hilmi GİDER

Hilmi GİDER

EFESSELÇUKtan YAZIYOR

28.02.2018 - EFESSELÇUK SİYASETİNDE SEÇİM TAŞLARI DÖŞENİRKEN.! -2-

28 Şubat 2018 - 12:18

Sevgili Dostlar geçen hafta İYİ Parti ve Milliyetçi Hareket Partisinin olası yerel seçime hazırlık
ve halk arasında konuşulan “olabilir” senaryolarını aktarmam ile başladığım mini yazı disisine bu hafta da AK Partinin yukarıda aktarmaya çalıştığım kriterler içinde fotoğrafını yansıtmaya çalışacağım. 
Ak Parti bugün itibariyle görüntüsü tam bir kapalı kutu. İlçemizde de kongresini henüz yapmadı. Bunun içindir ki Ak Parti Üzerinde Spekilasyonlar hayli fazla. Öncelikle Ak Partinin önümüzdeki seçimleri yönetecek İlçe başkanı kim olacak,  yönetim kurulu üyeleri kimlerden oluşacak belli değil. Bu belirsizlik sürerken her siyasetle ilgilenenin bildiği, ilgilenmeyenlerin ise duyduğu gibi geçen hafta içinde Ak Partinin İl Başkanı Bülent Delican görevden alınıp yerine eski milletvekillerinden Aydın Şengül’ün atandı. Bu değişim ve yeni il başkanının ilçemize bakış açısı, kimi Ak Partiliye göre hiçbir şeyin değişmeyerek “akan suyun normal olarak mecrasına ulaşacağı”, kimi Ak Partiliye göre de İlçemizde Ak Partide bazı şeylerin mutlak değişeceği iddiaları. Bunu da kanıtlayan en belirgin örnek; Ak Parti Belediye Meclisi üyesi ve Belediye Başkanı vekili Osman Başterzi’nin, “Yeni İl Başkanı Akın Şengül dava arkadaşım” çıkışıydı. Öyle ya… ‘Havada bulut yok bu ne yağmurdur’ sorusunu akıllara getirmiyor mu.? Osman Başterzi’nin bu çıkışı beli ki Belediye Başkanlığı adaylık yolunun taşlarını döşemesinin Selçuk Ak Parti camiasına ve geçtiğimiz haftalarda İzmir merkezli bir internet Televizyonunda adaylığını açıklayan mevcut Belediye Başkanı Dahi Zeynel Bakıcı’ya “Ooop, Ooop Belediye Başkanı adaylığında bende varım” “şimdi ise destekli vede güçlü varım” mesajı değil mi?. 
Osman Başterzi haksız da değil; Çünkü Belediye Başkanı Dahi Zeynel Bakıcı Belediye Başkanlığı koltuğuna oturduğu ilk günden itibaren tutunduğu hal ve tavırla uyguladığı yöntemler,  İlk önceleri “Ne olur, Ne olmaz” deyip, deyim yerindeyse “Eşeğimi sağlam kazığa bağlayayım” formülü ile Selçuk’un tüm seçmenine “Partiler üstü Başkan” portresi çizmek için, Türk siyasi tarihimize en fazla seçmen ile tokalaşıp, en fazla seçmen öpen siyasetçisi Hasan Celal Güzel’i bile geçmesi idi. Bunda da haklılık payı çoktu, Nedeni de; Neredeyse sağır sultanın bile bildiği parti yönetimi ile olan anlaşamamazlıkları. Öyle ki ilçe Başkanı ve hatta Meclis üyeleri ile olan dialogları yerel Basını aşıp Bölgesel Basında bile yer almış olmasıydı. Ve sanırım, kendisi hakkında İl Başkanlığına hatta Ak Parti Genel Merkezine sayfa sayfa, dosya, dosya şikayetin ve çalışma raporlarının gönderildiğini düşünüyor olabileceği idi galiba ve tabiki kucağında bulduğu işçi ve personel çokluğu, buna ilaveten partisince direkte edilen yeni personel almalarından doğan ekonomik kriz den dolayı iş ve hizmet üretememesi idi.  Madalyonun diğer yüzüne bakıldığında da bu şikayetleri ve raporları gönderenlerde haksız da değildi. Bunun da kanıtını yaklaşık 2 yıldır bu köşeyi okuyanlar ve komşumuz Torbalının 2014 ile Gününüzde geldiği noktaya bakıp Selçuk ile değerlendirdiklerinde bulacaklardır. 
İşte bu yüzden, dikkat ederseniz son bir, bir buçuk yıldır Dahi Zeynel Bakıcı, Siyasi üstlerine (“patronlarına”) kendini göstermek, gözlerine girmek ve Adaylık vizesi alabilmek için (Selçukluların adını adreslerini bilmedikleri, okumadığı ve izlemediği) Bölge Basın ve Televizyonlarında görünebilmek ve sunucu veya muhabirlerin “çanak” sorularını birifing havasında  yanıtlamak için var gücünle dahası can siperhane uğraşmaktadır.  Bunun da kanıtı, 2016 mart ayında Efes Dost Tv.nin ilk yayına başlaması dolaysıyla katıldığı ve proğramın da adı olan EfesSelçuk’u Konuşalım’da Selçukluların merak ettiklerini sorduğum için galiba bir daha katılmaya tövbe etmiş olmalı ki.  Çok kereler kendisine yapmış olduğum Efes Dost Tv.de EfesSelçuk’u Konuşalım davetime yanıt dahi vermemesidir. 
Fakat; Zeynel Başkanın büyük bir hakkınıda teslim etmem gerek, İnsani yönüne, Dürüstlüğüne, Olaylara yaklaşımına, Halk’a karşı ilişkisine söylenebilecek söz değil, kelime bile olamaz. Bu yönüyle Selçukluların yaşamına çok şey kazandırmıştır. Ama iyi kişi olmak iyi yönetici olmak anlamına gelmediğinden Belediye Başkanlığında kendisinden beklenen performansı gösterememiştir. Zaman zaman olan karşılaşmalarımızın birinde kendi yüzüne karşı söylediğim “Hocam Selçuk Kaybediyor” sözümü ilk kez yazıma da katarak “Hocam Manevi olarak Selçukluya çok şeyler kazandırdın ama SELÇUK çok şey kaybetti” diyorum.  Zira Kanıt çok. 
Belediyenin resmi internet sitesinin ( http://www.selcuk.bel.tr/icerik/244/4540/projelerimiz.aspx )  adresli sayfasında HİZMETLERİMİZ  diye sunulanların içinde kaç tanesi Merkezi Hükümetin hizmeti, Kaç tanesi Büyükşehir Belediyesinin hizmeti ve kaç tanesinin Vefa Uygur döneminin olduğu geriye kalan kaç tane Selçuk Belediyesinin (yani Dahi Zeynel Bakıcı Dönemi) nin hizmeti, daha önemlisi kaç tane “dişe tırnağa dokunan” hizmet olduğu, incelendiğinde anlaşılacaktır. Örnek mi? Merkezi Hükümetin ilçemize olan yatırım ve hizmetleri sahiplenilecekse kimse kusura bakmasın siyasi etik olarak hepsinin sahibinin İlçe Başkanı Sema Yeşilçimen olduğunun benim bildiğim kadar herkesçe bilinmesi gerekir.  
Kısacası yapılacak yerel seçimlerde Ak Partide şimdilik görülen, duyulan ve bilinen İKİ Belediye Başkanı adayı var ve bu yazının yazıldığı tarih ve saat itibariyle bu anlattığım olumsuzluklara rağmen en şanlı olanı yine Dahi Zeynel Bakıcı. Ama günler süprizlere çok gebe. Yeni oluşan veya oluşacak konjoktürlerde Osman Başterzi’nin ağırlığı her geçen gün arttığını görmemek Dahi Zeynel Bakıcı’nın karanlıkta ıslık çalması olacaktır. Kaldı ki üçüncü bir adayın çıkması benim için sürpriz olmayacak. 
Bir de 26 maddelik yasa teklifiyle açıklanan AKP – MHP ve galiba BBPnin de katılacağı “Cumhur İttifakı”nın maddelerini iyi yorumlayabilenler anlayacaklar ki bu ittifak Yerel Seçimlerde de uygulanabilinecektir. İttifakla doğabilecek bir ittifak’ın olabilecek MHP adayı konusunu geçen hafta yazmıştım. Aynı şekilde  Ak Parti cephesinde de “ittifak”ta üzerinde uzlaşabilinir (Üçüncü süprizden başka) dördüncü “sürpriz” bir aday çıkarılması halinde hiç kimse şaşırmasın. 
Peki, Ak Partide İlçe başkanlığı konusu ne olur diyorsanız? 
Mevcut İlçe Başkanı Sema Yeşilçimen Biiiiir derim. Ak Partiye büyük emek vermiş, şimdilerde “armut piş, ağzıma düş” felsefesi ile ama deyim yerindeyse “saman altından su yürüterek”  görev bekliyen bir sakingüç var İkiiiiiiiii derim. Kulaklara fısıldanan Belediye Meclis üyelerinden birine Üüüüüç derim.
Kimsenin aklına gelmediğini tahmin ettiğim, Resmi görevi Belediye Basın bürosu sorumlusu olup, Namı, Belediye Başkanı nı “Makyajlıyan” Basın Danışmanı, Ama “doğruya doğru” Belediyede her işin çözümcüsü, Dahi Zeynel Bakıcı’nın adaylık sürecinden beri sağ kolu olan Mehmet Durmuş emekliğin tadını çıkarıyor daaaaa, çıkarmaya devam edecek mi.? Dööööört  olabilir mi? Olur da, Olmaz da, Olamaz da.  Şu saatte bu kardeşim için Dööööört  diyebilmem için Dahi Zeynel Bakıcıya sormam lazım. Dahi Zeynel Bakıcı da bilindiği üzere bu günlerde “Selçuk’un hak ettiği hizmetlere kavuşabilmesi için” adeta çırpınırcasına, gece gündüz gazeteler, televizyonlar, temel atma ve açılış törenleri ve toplantılarla çalışıyor, yani çok çok yoğun. Benden önce Başkanımızı kim görürse lütfen bu konuyu bi sorsun. 
Değerli Dostlar geçen hafta ki yazımda dedim, yine diyorum; Türkiye’de ki siyaset, Bir gün, Bir Yıl’a, Bir Yıl, Bir güne EŞ ve Rahmerli bir siyasi büyüğümün siyasette olduğum dönemlerde bana söylediği “Türkiyede siyaset Buz’un üstünde yürümek, Selçuk’ta siyaset ise Gres yağının üstünde yürümek”  olduğunu bilmeyen sözleriyle ahkam kesmemeli. Hep ihtiyatlı kelimeler kurmalı.  Kaldı ki Ak Parti ile MHPnin Bir Buçuk yıl önceki durumlarını  iyi hatırlayıp, bu günkü durumuna bakıp ona göre değerlendirmeli. Eğer Yerel Seçimler zamanında yapılırsa 12,5 ay var, Siyaset köprüsünün altından ne kadar SU geçecek ve bu geçen suyun içinden neler neler sürüklenecek kim tahmin edebilir. Bu dönem siyasi gelişmeler o kadar çok, o kadar karmaşık ve o kadar hızlı ki.
EfesSelçuk Siyasetinde CHPnin  Seçim için döşenen veya döşenilebilecek taşlarını haftaya yazmaya devam edeceğim. 
Anlayanlara da, Anlamak İstemeyenlere de SELAM.  DOSTça ve SEVGİyle Kalın.

 

Bu yazı 1004 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum