Bugun...
29.04.2017 - EFESSELÇUKta DEMOKRASİ.!


Hilmi GİDER EFESSELÇUKtan YAZIYOR
hilmigider@hotmail.com
 
 

facebook-paylas
Tarih: 29-04-2017 15:58

Değerli Dostlar Anayasa Referandum oylamasının HAYIR ve EVETçiler üzerindeki şaşkınlığı henüz bitmemişken, konuyu yorumlayan sade vatandaşımız harici, Amiyane tabirle “Attıklarında mangal da kül bırakmayan, genel ve yerel siyasetçilerimize, politikacılarımıza düşünmeleri için kısa bir hatırlatma not’u; Ülkemizin 3 Mayıs 1999 da kurulan ve 3.5 yıl süren, Bülent Ecevit’in Başbakan, Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz’ın Başbakan yardımcılıklarını yapan 57. Hükümeti, Muhalefette olan Tansu Çiller (DYP) ve Recai Kutan (FP) ile Demokrasi tarihimizde çok az görülen bir uzlaşıyla A. Necdet Sezer’i Cumhurbaşkanlığına seçmemişlermiydi.? Aynı koalisyon hükümeti 82 Anayasasının en çok maddesinide (80’e yakın) uzlaşarak değiştirmemişmiydi. Pekiiiiii, değiştirdikleri anayasa maddelerinin içine Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanununda olan % 10 luk seçim barajını % 3’e, % 2’ye hatta SIFIRlasalardı, 80 milyon vatandaşımızla birlikte bu günleri yaşarmıydık.? 
Uzlaşmaktan, Birleşmekten hala kaçacakmıyız, Korkacakmıyız.? 
Geçen hafta Cuma gecesi efesdosttv’deki EfesSelçuk’u konuşalım proğramımda konuğum Kent Konseyi Başkanı Atay Tozlu idi. Kent Konseyi Başkanlığına seçilişinin 6 ayında kent konseyinin çalışmalarını yaptıklarını, yapacaklarını ve her zaman olduğu gibi EfesSelçuk’u konuştuk. 
Dinlediklerimden içimi açıtan birkaç konuyu aktarmak isterim.
 Kent konseyinin son seçiminde görülen heyecan, hareketlilik ve katılım demek ki o gün içinmiş. Bana göre kent konseyi seçimlerinde her STK (sivil toplum kuruluşu) temsilcisi siyasi refleksini göstermiş. Zira son yapılan genel kurula 90 küsur STK dan yeterli katılımcı sayısı bulunamadığından genel kurul yapılamamış, İkincisinde ise, katılım sayısı aranmayan yani kaç olursa olsun da 22 katılım olmuş.  Sizce bu düşündürücü değil mi.? Asıl düşünmesi gerekenler de  genel kurula katılmayan STK temsilcileri olmamalı mı.? Yazık hem de ne yazık, çağdaşlığı, ilericiliği ve demokrasisi ile öğünülen EfesSelçuk fotoğrafı ne yazık ki bu. Peki bu STK larını sorgulamıyalım mı. Nedir Ne değildir, faaliyet alanları ne, kimleri, nasıl temsil ederler. Başkanları kim, Yönetimleri kimlerden oluşur.? Acaba Başkanlarının amaçları sadece ilçemiz protokolünde yazılmak mı, Örneğin; Deveciler gecesi gibi bol yiyecek ve içeceğin olduğu gecelere, Toplantılara protokol gereği davetli olmak mı.?  kısacası Bunlar “Kartvizit Başkanları” mı.?
Bir başka konu da; Kent konseyi başkanının gerektiğinde her gün görüşebileceği Belediye Başkanı şöyle dursun, Başkan yardımcıları ile bile görüşememesi. Bana göre doğal çünkü tüm Başkan yardımcıları bürokrat, Siyasi sorumlulukları yok, Oy dertleri yok, Alacakları puan ve verecekleri hesap sadece Başkana olduğu için Kent konseyi başkanı da kim miş derler, Demek ki vatandaşlarımızdan sürekli duyduklarım doğru imiş. Kent konseyi başkanını tanımayanlar, sade vatandaşı tanırlar mı.?
Merak ettiğim ise; Bir vatandaş ile görüşmek için “hamili kart yakınımdır” Referanssını Belediye Başkanından mı, Parti Başkanından mı bekledikleri. 
Kent Konseyinin 6 aylık çalışmalarından çıkan netice ise başlı başına bir “harika”, İlçenin kronikleşmiş onlarca sorunu varken kent konseyinin 6 ayda ürettikleri; Migros önü ilan panosunun kullanımı, Çalışan Bayanlara çocuk emzirme odası talebi, Belediyeden  yazlık düğün salonu talebi, Damacana Sularının ucuzlatılması talebi, Zeytinköy’ün foseptik sorununun halledilmesini Belediyeden isteme talebi, Sultaniye Mahallesindeki RESlerin görüşülmesi talebi, Selçuk adının Efes olarak değiştirimesinin görüşülmesi talebi ve Daha önceki Kent konseyi yönetiminin hazırlayıp Belediye meclisine sunduğu 30 önemli konudan olan İsa Bey Mahallesinin trafik giriş sorunu ile Engelli vatandaşlarımızın “engelsiz” yol taleplerin önerilmesi.  
Bu talepleri gördükten sonra Kent konseyi yürütme kuruluna sormayalım mı; Arkadaşlar Allah aşkına hiç bir şey üretemiyorsanız, bari sizden önceki yürütme kurulunun hazırladıkları Raporları, Önerileri inceleyin ve Belediye meclisindeki akıbetlerini takip edin yeter. Bu performansınızla yapacağınız başka iş gerekmez zaten. 
Önceki Kent konseyi yürütme kurulunu bu köşede çok eleştirmiştim, Özür dilemem mi gerek.  EfesSelçuk’un ve EfesSelçuk’lunun ihtiyacı olarak ürettikleriniz. Mizahi örnekle anlatmam gerekse; Evin annesinin “ Çocuklar bu akşam sofraya koyacağımız ekmeğimiz de, yemeğimiz de  yok, Şimdi ne içersiniz; Çay, Kahve, Meşrubat, Şarap, Rakı, Viski” demesine benzemiyor mu.? Bu ilçede Hastane, Otopark, Pazaryeri başta olmak üzere nice acil yapılması gerekenler sizlerin bireysel, arzuhal ve yüksek tercihi istekleriniz olmayabilir de, EfesSelçuklunun bunlara önerdiklerinizden çok çok daha fazla ihtiyacı olduğunu duymanızı ve biraz düşünmenizi istedim. 
Bir sorumda Belediye Başkanı ve Belediye Meclis üyelerine; Kent konseyinin kurulduğundan günümüze sundukları önerilerden kaçını önemseyip meclisten geçirip yürürlüğe koydunuz ve hayata geçirdiniz.?  Yoksa Kent Konseyini Renkli, Süslü bir “Demokrasi Vitrini” olarak mı görüyorsunuz.? 
Her zaman olduğu gibi vereceğiniz yanıtlar, sorumlu gazetecilik ilkemizle köşemi ve beni sevindireceğini tekrarlıyor “Sükut ikrardan gelir” sözünü hatırlatıyorum.Biliyorsanız zaten mesele yok. 
Anlayanlara HELAL, Anlamayanlara da SELAM olsun
Haftaya okunmak umut ve dileği ile DOSTça Kalın

 Bu yazı 1028 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ5 + 2 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
EFESDOSTTV ARŞİVİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI