Bugun...
01.10.2016 - Değil mi ki Gazetecisin...


İbrahim BECER EFESSELÇUKtan YAZIYOR
i.becer@hotmail.com
 
 

facebook-paylas
Tarih: 01-10-2016 12:44

'İnsan bülbül gibi şakıyamaz, dinlenmeyince susar' diyor Cemil Meriç. Bir müddettir yerel konular hakkında yazınca, ister istemez insanın aklına bu cümlesi geliyor üstadın. Motorsikletlerin bu ilçede resmen terör estirdiğinden tutun da, dutlu yola kadar gördüğüm eksikleri yazdım değişen bir şey yok. bu işin muhatabı olması gereken herkes dut yemiş bülbül gibi bu ilçede. 
İnsanın bir aklı şöyle diyor: Ne gerek var yazıp çizmeye; sen söylesen de değişen bir şey olmuyor zaten. Bir hedef kitle belirle ve onları mutlu edecek genel siyaset hakkında yaz, olsun bitsin. 
Bu yol, genel olarak uygulanan bir yoldur ama bu şekilde de objektif olamıyorsunuz. Şu ana kadar Allah'ın kulu bunca yazıya rağmen olumlu olumsuz dönüş yapmadı. Çünkü bizim bürokrasimizde 'işi sahiplenmek' olayı yoktur. Bizde bir şekilde bürokrasiye kapağı atıp körelmek olayı esastır. Yeterlilik, vasıf sahibi olmak falan hak getiredir bu sektörde. Herkes bir koltuk, bulamadığı yerde de bir köşe bulur ve ölümüne o köşeyi korur ölümüne. Ha, bu arada ortada yapılması gereken işe ne olur derseniz; iş ortada piç gibi kalır, çünkü sahibi yoktur.
Gezdiğim yerlerde çok başarılı bir uygulama görüyorum bu günlerde: what's up uygulaması. Akıllı telefonlarında bu uygulamaya sahip olan vatandaşlar, gördükleri sorunun fotoğrafını çekip ilgili birimlere gönderiyorlar ve iş sıraya alınarak anında dönüş oluyor. Çalışmaya, vatandaşın derdine derman olmaya niyetli kamu kurum ve kuruluşları için çok başarılı olması mukadder bir uygulama ama dediğim gibi, aslolan niyettir.
Bana gelince; öyle ya da böyle bu ilçe için, hem alaylısı hem de okullusu olduğum bu gazetecilik işini yapmaya devam edeceğim. Eskiden olduğu gibi, gazeteciler günü vs. gibi hiçbir davete, toplantıya katılmayacağım. Meslektaşlarıma da tavsiyem budur. Sizi dinlemeyen, adam yerine koymayan bir yapının davetine katılmayın, seslerini duyurmayın, iki parça kuru pastayla limonata için değimez bu taklalar. Gelin protesto edin, her gazetecinin içinde olması gereken o anarşist ruhunuzun ırzına geçilmesine müsaade etmeyin arkadaşlar. Daha çok okunmanın yolu bir yere yaslanmaktan değil, varolan yaşınıza kadar kendinize yaptığınız yatırımdan geçer. Yaslandığınız yıkılırsa yeni bir dayanak mı arayacaksınız kendinize. 
Ne dedik en başında: 'insan bülbül gibi şakıyamaz, dinlenmeyince susar'.

 Bu yazı 748 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ3 + 5 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
EFESDOSTTV ARŞİVİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI