Bugun...
06.01.2017 - ÖNCE KAPIMIZIN ÖNÜ


İbrahim BECER EFESSELÇUKtan YAZIYOR
i.becer@hotmail.com
 
 

facebook-paylas
Tarih: 10-01-2017 18:06

Artık şundan kesinlikle ikna oldum ki, Selçuk'taki siyasi partilerin ciddi bir iletişim zaafiyeti var. Aslında bu konuya girmeden önce iletişim'in tanımını yapmak daha doğru olacak. İletişim, duygu ve düşünceleri sözle veya kitle iletişim araçları vasıtasıyla karşı tarafa aktarma sanatı desek yeter şimdilik. 'Yeter' dememize sebep de şu: Hocası olarak dersini ücretsiz verdiğim bu kursa, kursiyer bulamadığımıza göre demek ki bu ilçede iletişim diye bir sorunumuz yok. Neyse, bu başka bir günün konusu olduğundan sebep uzatmayalım.

                Altı aya yakın bir zamandır yerel konular hakkında yazdığımdan biliyorum, siyasi partiler ya haber üretemiyorlar, ya da daha kötüsü bir habere konu bile olamayacak kadar bir durağanlık içine girmiş durumdalar. Sadece siyasi partilerle de ilgili değil bu söylediğim; sivil toplum örgütleri dediğiniz zaman bir alternatife de atıfta bulunmuş oluyorsunuz ama orda da yaprak kımıldamıyor. Belki de acımasız bir tespittir ama yine de bir tespittir: Siyasi Partiler ve sivil toplum örgütleri angaje oldukları evrensel fikirleri savunmaya o kadar cok kafa yoruyorlar ki, yerel siyaset hakkında politika üretmeye mecalleri kalmıyor.

                Bahsettiğim örgütlerin yerel politika üretememelerinin bir diğer sebebi de, bu konu hakkında konuşmanın bir tenzil-i rütbe anlamına gelmesi kendileri için. Laiklik, insan hakları, darbe vs hakkında konuşmak da bir hünerdir ama politika yaptığınız bu ilçe hakkında konuşacak hiç bir şeyiniz yoksa neden bu ilçenin teşkilatısınız o zaman. Sizin kendinize değer kattığına inandığınız o konular, merkez medya tarafından yüzlerce yıldır çiğnenip çiğnenip tükürülen konulardır değerli büyüklerim. Biz buranın havasını suyunu yazıyorsak,kafamızın bu kadar çalıştığından sebep değildir. Aynı şekilde, biz sadece Selçuk hakkında konuşuyorsak da vizyonumuzun Taş Köprü'yü geçmemesinden de değildir.

                Yoksa, yazarız yazımızı Derindüşünce.org'da, aynı anda seksenbin kişiye ulaşırız ki şıpın işidir bizim için. Bunu ben yaparım ama bu ilçede size politika üretmeniz için oy veren kitlenin izin vereceğini sanmıyorum. Çünkü, Ankara'daki genel merkezler zaten bu işi en üst perdeden hakkıyla yapan merciiler.

                CHP Selçuk teşkilatı belirli süreli bir yayın organı olarak bir bülten çıkarıyor. Anladığım kadarıyla, meramını anlatmak için böyle bir yöntem bulmuş. Geçende elime bir nüshası geçti ve köşe yazarlarının işledikleri konulara bakınca hayal kırıklığına uğradım. Dört köşe yazarının dördü de, ben kendimi bildim bileli bu ilçede ikamet etmelerine rağmen milyon kere işlenmiş konulardan dem vurmuşlar. Kırk yıldır bu ilçede ikamet edeceksin ve bu ilçe hakkında edecek bir laf bulamayacaksın ama Türkiye'nin sorunları hakkında bülbül kesileceksin.

                Kendimden biliyorum kimseye fayda getirmez. Faydası olsa bana olurdu çünkü. Benim ulusal düzeyde iki yüzden fazla makalem vardır ama babamın bir tanesini okuduğunu görmedim ben. Ama babam hergün onlarca yazarın köşesini okur, bir o kadar gazeteyi tarar, yetmez haberleri televizyonda izler ama bir günden bir güne 'sen ne diyorsun bu konuda' diye sormaz. Babam sormayabilir, ben de yazmayabilirim ama siyasi partiler de dahil olmak üzere sivil toplum örgütlerinin, ne yöneticilerinin ne de üyelerinin bu ilçeye bu kadar uzak durmaya hakkı var.

                Hadi bakalım görelim parlak fikirleri...Bu yazı 1423 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ3 + 9 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
EFESDOSTTV ARŞİVİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI