Bugun...
06.12.2017 - Randevu Alamadım


İbrahim BECER EFESSELÇUKtan YAZIYOR
i.becer@hotmail.com
 
 

facebook-paylas
Tarih: 14-12-2017 11:11

Yıllarca bu ilçe için yazdıktan sonra nasuh tövbesi ettim ve yazmayı bıraktığımı sanmıştım ama olmadı. Hala bu işle iştigal edenleri tenzih ederim, bana göre 'yazıyla bir şeylerin düzelmesini beklemek' pek de akılcı değil ama olmuyor işte. 
TRT Kent Radyo'da Tarım Politikaları konusunda uzman iki profosörün moderatörlüğünde bir programa davet edildim. Bir çiftçi çocuğu ve yazar olarak sorunlarımızı konuşacağız. Konumuzun ana başlığı da: Çiftçi ve Tüccar ilişkileri. Tüccar kılıklı heriflerin üreticileri dolandırması, paralarını vermemesi gibi konular vaka-i adiyeden de olsa, istedim ki ilçemin derdini anlatayım.
Konuya vakıfım amma bir de Ziraat Odasına sual edelim, ekleyecek sözü var mı diye düşündüm. Bizzat gittim odaya Başkan yok. Telefonunu aldım, kendisini aradım 'tamam' dedi, cevap yok. Ertesi gün bir daha aradım, bahçeden gelmiş, o beni arayacakmış. Aracı koyduk, yine olmadı. Özetle, Bu ilçenin Ziraat konusundaki otorite sayılacak isminden bir randevu alamadım. Kendisine Aleyna Tilki, bana da Kenan Erçetingöz muamelesi çeken Başkan o kadar yoğun ki, ayaküstü on dakikasını bile ayıramıyor. Tütün tarlalarında doğan, meyve bahçelerinde büyüyen benim için hiç de sorun değil. Dedim ya, konuya zaten hakimim de benim merakım, belki bir istatistik verir üzerineydi. Zaten bu saatten sonra da benim için, bu ilçenin 'Tarım Kolları Başkanı' olarak görev yapmaktadır nokta.
Üşenmedim google'a baktım, ne kendisinin ne de başkanı olduğu Oda'nın esamisi bile okunmuyor. Üreticinin mallarını hasat zamanı tarladan çalıyorlar, aynı üretici tüccar kılıklı sahtekarlar tarafından dolandırılıyor, çiftçiler tefecilerin deflerinde oynatılıyor, malları haczediliyor, insanlar kahrından meyve bahçelerini söküyor, tarlalar boş kalıyor falan, Paşam'ın verdiği doğru dürüst bir demeç yok medyaya. Olanları da ben okudum; samimiyetle söyleyeyim, Yeşilin Kahvede tarım hakkında konuşanlar daha bir vizyon sahibi.
Neyse, dedim ya benim için çok da büyük kayıp değil. Bahse konu programa gittim, çiftçilikten konuştuk, tütün tarlalarından yazarlığa giden yolu konuştuk ve gecenin onuna kadar güzel bir program yaptık. Programın sonunda da çiftçilerin emeklerini sömüren, alın terlerini çalan bu tüccar kılıklı hırsızlar için nasıl önlem alınabilir diye bir fikir jimnastiği yaptık.
Yok, siz rahat olun. Onlarca alternatif üzerinde konuştuk da seçenekler arasında siz yoksunuz.

 Bu yazı 284 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ3 + 1 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
EFESDOSTTV ARŞİVİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI