Bugun...
13.01.2017 - ALENEN HIRSIZLIK


İbrahim BECER EFESSELÇUKtan YAZIYOR
i.becer@hotmail.com
 
 

facebook-paylas
Tarih: 17-01-2017 17:10

   Birkaç yıl önceydi, aldığı maaş kendisine yetmeyen bir dostumun haline üzülmüş ve yakıt yardımı alabilmek için selçuk'taki kurumları dolaşmış, derdimize derman aramıştık. Hangi kapıyı çalsak, kelimenin tam anlamıyla bizden 'anasının nikahını' isteyen bir sürü mevzuat yetkilisiyle karşılaşınca, biz de 'selam verdik rüşvet değildir diye almadılar' deyip o faslı kapatmıştık.

                Bizler, talepleri karşılanmayınca isyan eden tayfadan olmadığımızdan sebep, yine de bunda bir feraset arayan insanlarız. Demek ki devletimiz yardım konusunda o kadar ince eleyip sık dokumakta ki, bizim dostumuz bu kriterlerin çok uzağında diye düşündük. Ama sadece düşündük; işin aslının öyle olmadığını ve bu yardım meselesinde eş, dost kayırmasının tavan yaptığına ve daha da kötüsü bu yardımların elden ele satıldığına tanık olunca hayal kırıklığımız da o nispette arttı.

                Her ne kadar değişik başlıklar altında yapılan bu tür yardımların sosyal devletin bir yansıması olduğu iddia edilse de ben asla bu kanaatte olmadım. Türkiye'de tamamen kendi plansızlıklarından mantar gibi çoğalan bir kitle oluştu. Bu kitlenin de en büyük özelliği, 'herşeyde hakkı olduğuna inanıyor, her konuda hakkının yendiğini düşünüyor'. Fakat aynı kitlenin atladığı bir konu var ki, üretimin hiçbir aşamasında yer almayı düşünmüyor. Yeşil kartiyla yedi ceddinin sağlık sorunlarını halletmiş, üstüne devletin her türlü olanaklarını da yakından takip eden bu kitlenin sponsoru da gelecek endişesi taşıyan bizim gibi bordro mahkumları.

                En nihayetinde bu da sineye çekilir, devletimizden gelen baş göz üstüne der ve susardık ama konu maalesef bununla sınırlı değil. Gerçek anlamda yoksullara yapılan yardımlara ben de dahil, kimin ne sözü olabilir. Elbette bu ülke kendine yetemeyen bu insanlara bakmakla mükelleftir ama bazı şeyler artık çok rahatsız etmeye başladı. Yakacak yardımı alanları bu ilçenin kurumları hiç yakın mercek altına almış mıdır acaba? Hiç lafı eğip bükmeden söyleyeyim, klima kullanan evlere odun kömür yardımı neden yapılır biri bana bunu açıklasın. Denetim mekanizmasının yokluğu bir adım sonrasında size yolsuzluk olarak geri döner. Biraz araştırırsanız göreceksiniz ki, bu yardımı alanların bir kısmı bu yardımları el altından satarak bir kazanç sağlama yoluna gidiyorlar. Bunun adı yolsuzluktur ve alenen hırsızlıktır. Bu ülkenin de herhangi bir kurumu bunu görmezden geliyorsa, bunun adı da yolsuzluğa göz yummaktır ve bu da suçtur.

                Bu ilçedeki yardım işini organize edenlerden, idareciliğini yapanlardan bir ricam değil, isteğim var: 'Güven ama kontrol et' diye özetlenebilecek olan ilkeyi yaşama geçirsinler. Bu, benim ve benim gibi hayatı boyunca devleti de dahil kimseye ihtiyaç duymadan yaşamayı kendine prensip edinmiş olan bir kalabalığın isteğidir en azından. Unutmayın, o yardımları kimse cebinden vermiyor. Bu yardımlarda tüyü bitmemiş yetimin hakkı olduğunu ve aslolanın gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması gerektiğini yazın bir kenara.

                Hiçbir şey yapamıyorsanız bana ve gerçekten ihtiyaç sahibi olan arkadaşıma yaptığınızı yapın: Deveye hendek atlatın...Bu yazı 885 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ2 + 4 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
EFESDOSTTV ARŞİVİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI