Bugun...
16.10.2016 - Halk Eğitim Merkezi


İbrahim BECER EFESSELÇUKtan YAZIYOR
i.becer@hotmail.com
 
 

facebook-paylas
Tarih: 15-10-2016 17:51

Bu ilçede birşeyler değişecekse belli ki eğitim yoluyla olacak. Hoş, eğitimcilerin işi de zor; gecenin şu saatinde egzozunu açtırdığı motoruyla insanları rahatsız etme lüksünü kendinde bulan, yetmiyormuş gibi bir de etrafa marifetini gösterir gibi bakışlar anlatan bir zibidiyi eğitmek, bir granitten heykel yaratmaktan daha zordur elbette. Artık kesinlikle eminim ki, bu tiplere yardımcı olacak olan birim Milli Eğitim değil, ilk etapta Acil Servislerin travmatoloji servisleri, sonra da tam teşekküllü hastanelerin nöroloji klinikleridir. Sıfır bir beyin tarihin her devrinde incelenmeye muhtaçtır zira. En nihayetinde, bulunduğu yaşa kadar kendine zerre miskal yatırım yapmamış, kendini karşı cinse beğendirmek için Çin Malı motoru aracı tayin eden, üstüne üstlük kaldırımda son sürat gitmeyi marifet sayan bir insanın yeri yollar değil, ucuz gösterilerin sahne aldığı sirklerdir.
Selçuk, tarihi, coğrafyası, mübadil geçmişiyle ya da sizin bulacağınız herhangi bir sebepten dolayı böyle düzeysizliklerle anılmayı haketmiyor. Ben burada doğdum ve burada büyüdüm. Benim nazarımda bu ilçenin sakininin feraseti diplomasıyla değil, yaşanmışlığıyla ölçülür. Gidin herhangi bir kahvehanesine oturun ve dinleyin bu insanları. Kimi haydut kimi kurt masalı anlatan bu insanların hayata bakışı, tecrübeleri, yaşanmışlıkları ders niteliğindedir.
Yine de, elbette ki öğrenmenin ne yaşı ne de yeri olduğunu bize hatırlatan ve gölgede kalmış bir kurum var bu ilçede: Halk Eğitim Merkezi. Geçen seneye kadar benim de dikkatimden kaçmış olan bu kurum, yeni yönetim anlayışı ve gerçekten fedakar kadrosuyla her türlü övgüyü fazlasıyla haketmekte. Aklınıza gelen bir çok konuda açtığı kurslarla, 'bu ilçe halkını bir tık öteye nasıl taşırız' sorusunun cevabını arayan bu insanlar kendilerine yapılacak olan başvuruları bekliyorlar. Esnek kurs saatleriyle, gerekirse geç vakite kadar kursiyerlere hizmet verdiklerine geçen sene şahit oldum. 
Değerli hemşehrilerim, lütfen kendinize bir sorun ve sonra da elinizi vicdanınıza koyarak cevap verin: Çinicilikten İletişime, Osmanlıcadan gitara kadar sayısız seçenek içinde kendinize hiç mi yer bulamıyorsunuz? Geçenlerde öğle üzeri yayımlanan bir evlendirme programında, yaşı benden hallice bir medya maymununa denk geldim ve kendisini yarım saat izledikten sonra bir dostumu arayarak o kanalı açmasını istedim. Kanalı açan arkadaşıma aynı adamı işaret ederek dedim ki: Birgün beni bu halde görürsen, budaklı zeytin odunuyla döv ve soran olursa da vasiyetiydi de.
Sevgili Selçuklular, insanın en büyük yatırımı kendine olan yatırımıdır. Sizin ihtiyacınız olmayabilir ama eşinizin, dostunuzun ihtiyacı olabilir. Koskoca bir kışı, televizyonlardaki geri zekalıların itiş kakışına mı kurban edeceksiniz. Bu işin hem alaylısı hem okullusu olarak söylüyorum ki, bunlar altı üstü on tane falan ve tv kanallarının elinde, stok halinde her zaman bulunduruluyorlar. Bunlar gidince yerine yenileri hazır ama sizin giden kıymetli zamanınızın yerine konulacak bir şey yok.  
Halk Eğitim Merkezi donanımlı kadrosuyla sizi bekliyor. Gidince göreceksiniz ki, gerçekten işine aşık öğretmenler sizlere yol gösterecek ve bu kurs bittiği zaman sizin bambaşka birisi olmanıza katkı koyacaklar.
HANİMİŞ KENDİ REKLAMIM!
Terzi söküğünü dikemez derler, doğruymuş. Bir sayfa kurumu anlatıp da bir cümleyle kendini anlatamamak başka türlü tarif edilemez. Sevgili okurlar, geçen sene olduğu gibi bu yıl da 'İletişim Teknikleri' kursunun hocalığı görevine, sağolsunlar beni layık gördüler. Bu kurs da diğerleri gibi ücretsiz ve kurs sonunda size bir sertifika kazanma hakkı sunuyor. Geçen seneki kursiyerlerimden aldığım geri dönüşlere göre birşeyleri el birliğiyle başarmışız. Herbirine teşekkürü ayrı ayrı borç bilirim.
Utangaçlığı nasıl yeneriz, öfke kontrolü, iletişimde dinlemenin önemi, vücut dilinin kullanımı, kaygılar ve kaygılarımızla başetmenin yolları gibi sayısız konuda konuşacağız ve ortak bir nokta bularak üzerinde mutabık kalacağız. En güzel tarafı da dersi beraber işleyeceğimiz için canınız asla sıkılmayacak.
Beklerim....
KAYNAK KİTAP KONUSU
Geçtiğimiz hafta ilköğretimde istenen kaynak kitapların ilçe halkına bir külfet getirdiğinden ve bunun yasal olmadığından bahis açmıştık. Neyin, ne kadar düzeldiğini anlayabilmek için daha erken olmakla birlikte, ben bu hafta 60 TL daha verdim ve iki dersin daha kaynak kitabını aldım.
'Kendinle çelişkiye düşmüyor musun' dediğinizi duyar gibiyim ama bu benim için dert değil. O 'kendin' dediğiniz şeyle ben doğma  büyüme bir kavga, çelişki içinde olduğum için biz alışığız. Bizim onunla sadece aramız bozuk, kanımız değil. Beni arayan, sitem eden, ayar vermeye kalkan değerli öğretmen arkadaşlarım, benim o yazıda derdim başkaydı. 
Siz diyorsunuz ki, biz zorunluluk getirmiyor sadece tavsiye ediyoruz. Peki, o zaman ödevleri neden kaynak kitaptan vererek o yaştaki çocukları bir yola sokma gayretine giriyorsunuz desem ne dersiniz. Benim derdim şuydu sayın hocalarım; herkesin içinde sakladığı ve belki de sadece kendine itiraf ettiği bir duası vardır. Benim duam şu olmuştur: Allahım, beni ite köpeğe mahkum, çocuklarıma karşı da mahçup etme. Her duaya kulak veren Rabbim de bu yaşıma kadar, tüm hatalarıma rağmen kulak verdi ve duamı kabul etti. O kitapları alacak durumum var çok şükür. En nihayetinde bu yaşıma kadar bunun için çalıştım ama bu ilçede bunu başaramayacak durumda olan insanların da olduğunu biliyorum.
İki kitaba o kadar para verilmeyebilir ve fotokopi yoluna gidilemez miydi. Türlü çareler düşünülür ve bir yol bulunurdu. Ne çocuklar yoklukla o yaşlarda tanışsın ne de babalar, anneler çocuklarına karşı mahçup olsun sayın hocalarım. Benim derdim sadece buydu. Çünkü bu mahcubiyet, adamı iflah etmez...

 Bu yazı 1191 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ4 + 5 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
EFESDOSTTV ARŞİVİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI