Bugun...
20.01.2017 - URGANCILAR


İbrahim BECER EFESSELÇUKtan YAZIYOR
i.becer@hotmail.com
 
 

facebook-paylas
Tarih: 26-01-2017 19:01

         Bir deve güreşini daha idrak ettiğimiz şirin ilçemizde develer gitti, güreş bitti ama kavga bitmedi. Bu seferki kavgamızın sebebi, benim devem senin deveni döver değil, organizasyonun başarısız geçmesinin ardındaki sebep veya sebeplerin ortaya çıkarılması itiş kakışı.

 

                Benim fikrim nettir ve hiç lafı eğip bükmeden söyleyeyim: Değil Ege Bölgesindeki develeri getirmek, imkan olsa da Bedir ve Uhut savaşındaki develeri reankarnasyon yoluyla buraya taşısanız, üstüne Ebu Süfyan'ın has İran ipeği yüklü develerini davet etseniz sonuç yine değişmezdi, belki meraklı birkaç kişi daha gelirdi o kadar. Hele hele, deve güreşini izlemeye insan gelmemesini, güreşlerin ilgi çekmemesini belediyeye ve onun başkanına bağlamak, insaf terazisini kendi tarafına yontmaktan öte bir anlam ifade etmez. İnsan eleştirmek istedikten sonra belediyeyi de eleştirir, mandıradaki peynir ustasını da. Amma velakin yapacağınız eleştirinin de mantık çerçevesinde olması gerekir.

                Özellikle bu sene ve gelecek sene hakkında konuşacaksanız, asla ve asla geçmiş yılları parametre olarak almak size hiçbir şey kazandırmaz. Belki manipülasyon yapar, size inanmaya gönüllü ya da meyilli birkaç kişiyi yönlendirebilirsiniz hepsi bu kadar. Değerli arkadaşlar, siz ülkenin içinden geçtiği şartlardan bağımsız bir hayat yaşıyor olabilirsiniz ama yaşadığımız günlerde bu ülkenin de gerçekleri var. Dış turizmin olmaması için bu ülkede bütün şartlar halı hazırda mevcutken, yurt içindeki Türk vatandaşlarının başına gelenler de herkesin malumu. İnsanlar artık kalabalık yerlerde durmak istemiyorlar ve bunda da yerden göğe kadar haklılar. Terörist eylemlerin amacı bellidir ve başarısı da öldürülen insan sayısıyla ölçülmez. Bu tür eylemlerin başarı kriteri, verilmek istenen mesajın mağdur kitle tarafından ne kadar alınıp alınmadığıyla ölçülür. Hava alanlarında patlayan bomba, bu ülkeye adım attığınız andan itibaren güvende değilsiniz demektir. Aynı şekilde, Reina saldırısı da kalabalık ve eğlence içeren ortamlardan uzak durmasını öğütler hedef kitlesine.

                Yanisi şu ki, kalabalık ortamların terör örgütlerinin iştahını kabarttığı şu günlerde insanlar bunu dikkate alırlar ve burada da muhtemelen almışlardır. Bunun dışında, bir gün öncesine kadar bizzat Selçukluların kendisi daha ertesi gün hava muhalefeti dolayısıyla bu güreşlerin yapılamayacağından dem vuruyordu. ayrıntılı hava durumuna baktığınız zaman yoğun bir yağış görünüyordu ve özellikle uzak yerden gelecekler için bu durumun ciddi bir çeldirici olduğunu kabul etmemiz gerekir.

                Daha önce de birkaç kez yazdım, yine yazıyorum. Deve Güreşi gibi organizasyonları da içinde barındıran Turizm sektörüyle ilgili planları olanlar bunu tekrar gözden geçirsinler. Bu sektörün ne kadar düştüğüyle ilgili bilgileri İl Kültür Turizm Müdürlüklerinden de alabilirler. Bu tarz istatistikleri incelediğiniz zaman göreceksiniz ki, bu şartlar altında bu tarz organizasyonlarda yüksek katılım beklemek şu anda ham bir hayalden öteye gitmez.

                Siz bütün bu olumsuzlukların üzerine, deve güreşlerinin olmazsa olmazı davul ve zurna ikilisinin olmadığını düşünün ve bir an için empati kurmayı deneyin. Gerçekten de bir pazar gününüzü, davul ve zurna olmadan, yapılıp yapılamayacağı bile net olmayan bir etkinlik için feda eder miydiniz? İşin doğrusu ben etmezdim ve sadece meraklılarını ilgilendiren bu organizasyonu da görmezden gelirdim.

                Kısacası, yüksek katılım olması sadece bir hayaldi ve de olmadı. Bugün, yirmi milyona yaklaşan nüfusuyla İstanbul'da, Kadıköy'de, Şükrü Saraçoğlu'nda, milyon dolarlık ayaklarıyla Fenerbahçe bile boş trübünlere oynuyorsa bu sonuç normaldir. Yani, Organizasyonun başında kim olursa olsun, bu hal değişmeyecekti ve eğer elinde sihirli bir değnek yoksa gelen de gideni aratacaktı.

                Aziz Yıldırım'ın bile dolduramadığı o trübünleri, üç tane deveyle dolduracağını iddia eden her insanın heyecanına saygı duyarım ama bugünün şartlarında gerçekten zor. Bu yazı 1150 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ5 + 9 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
EFESDOSTTV ARŞİVİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI