Bugun...
31.05.2017 - İftar çadırına HAYIR


İbrahim BECER EFESSELÇUKtan YAZIYOR
i.becer@hotmail.com
 
 

facebook-paylas
Tarih: 01-06-2017 11:47

Oruç tutanlar bilir, toplu olarak yapılan iftarların lezzeti de farklıdır, keyfi de ayrıcalıklı. Pidenin kokusundan tutun da, akşam ezanına dakikalar kala yaşanan o telaşa bile anlam yüklersiniz yeri geldiğinde. Eski ramazanlar yadedilir, vakti zamanındaki yokluktan bahsedilir, şükretmemizin gerekliliği üzerinde durulur ve okunan akşam ezanıyla beraber oruçlar açılır.
2014 yılında Belediyenin düzenlediği toplu iftar yemeği, bu ilçede katıldığım ilk ve son iftar yemeği oldu. Bir daha adımımı atmadığım gibi, öğrendiğim kadarıyla benim gibi oruç tutanların semtine bile uğramadığı bir etkinlikmiş. Bunda Belediyenin herhangi bir eksikliğinin de, kusurunun da olmadığını baştan belirteyim. Buradaki temel mesele, oruç tutanlar için düzenlenen bir etkinliğin, yaşını başını alsa da saygıdan nasibini almamış bir kitle tarafından sabote edilmesi meselesi.
Manzara şu: Ezanın okunmasına dakikalar kalmış, siz elinizde tabldot olduğu halde uzun kuyruğa girmişsiniz ama bir sorun var. Yemeği alan her üç kişiden ikisi bir masayı işgal ediyor ve gözünüzün içine baka baka yiyor, yetmiyor üzerine bir de sigara içiyor. Ezan okunuyor, siz hala sıradasınız ve iftarınızı açmamışsınız. Yemeği alsanız bile çile bitmiyor; oturmak için yer bulmak zorundasınız.
Buradaki sorun, oruç tutmayanların gelip de tutanların hakkını yemesi meselesi asla değil. Gelsinler, katılsınlar, başımızın üzerinde yerleri var. Kimin oruç tutup tutmaması da beni ilgilendirmiyor. Hatta ve hatta, yurdun bazı bölgelerinde yaşanan 'oruç tutmayanlara' meydan dayağı haberlerini de hoş karşılamıyorum. Herkesin ibadeti kendinedir elbette.
Buradaki sorun, en ufak bir saygıdan yoksun insanların gelip de ezanın okunmasını bile beklemeden, gözünüzün içine baka baka terbiyesizlik etme sorunudur. Yazının başında da belirttim, burada belediyenin en ufak bir kusuru yoktur. Anasının babasının elli senede veremediği basit bir ahlaki prensibini, herhangi bir kurumdan beklemek abestir. İşin garibi, bunu yapanlar yaşını başını almış koca koca adamlar. Takdir edersiniz ki, bazı yetenekleri -ki buna saygı da dahil- belli bir yaştan sonra insana itfaiye hortumuyla dayasan bile bünye kabul etmiyor.
Bak saygısız insan, iyi dinle: Akşam yemeğini bedavaya getirmek, koca günü yan komşuda geçirip üst komşunun gıybetini yaptığın için yemek yapmamak, hiçbir ücret ödemeden açık havada akşam yemeği yemek isteğin senin kararındır. Ama lütfen be insan evladı, gününün üçte ikisini aç susuz geçirmiş bir insanın gözünün içine baka baka hakkını yememek senin iradendir. Biz oraya aç olduğumuz, bir tas çorbaya muhtaç olduğumuz için gitmiyoruz. Sadece istediğimiz, o havayı tenefüs edebilmektir. Sen yemeğini yedikten sonra ortama öyle bir hava salıyorsun ki değil teneffüs etmek, küfretmekten orucu bile sakatlıyoruz neredeyse.
Sana kimse gelme demiyor ama biraz efendi ol, saygılı ol. Senden beklemek belki lükse kaçacak ama yapabiliyorsan kalk da orada insanlara yardımcı ol.
Belediye veya diğer kurumlardan bunları uyarmasını beklemek, insanlığa davet etmesini istemek, koca koca adamlara saygı konusunda dersler vermek, hatta bu konuda itfaiyeyi hortumuyla yardıma çağırmak doğrusunu isterseniz akılcı değil. En iyisi ne şeytanı görmek, ne salavat getirmek. Üç yıldır yaptığım gibi bu senede, kesinlikle saygıdan nasibini bile almamış insanlarla bir araya gelmeyeceğim. Bu da benim irademdir.
Belediyeden ve sayın Başkanımdan ricamdır; Eğer icra ederseniz, Ramazan ayı boyunca akşam ezanına isabet eden bu yemek etkinliğinizde Ramazan ayını hatırlatır logo, işaret, yazı vs kullanmayın. Çünkü ilçede yaşayan oruçluların katılım oranı çok çok düşük. Bize hitap etmeyen bu etkinliğin adını değiştirin. Mesela, tembel ev kadınlarını kurtarma yemeği, oruçlu insanların sırasını alıp utanmadan sıkılmadan yemek yiyenler etkinliği, Her şeyi olan ama belediyenin aş evinden yararlanmayıp da gelip iftar sofrasında ziftlenen aç gözlüleri doyurma yemeği vs olabilir.
Ama Ramazan demeyin, uzaktan yakından alakası yok çünkü.

 Bu yazı 725 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ6 + 1 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
EFESDOSTTV ARŞİVİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI