Abdullah ALTINEL - Selçuk'ta otopark sorunu!..
Konuk YAZARLAR

Konuk YAZARLAR

Abdullah ALTINEL - Selçuk'ta otopark sorunu!..

09 Ekim 2017 - 14:09

Son günlerde bazı kişiler ortaya çıkıp Selçuk'taki otopark sorunu için Selçuk'ta şehir içi otomobil kullanılmayıp bisiklet kullanılması önerisi yaparak, Katlı otoparkın ve yer altı otoparkının kentin doğal dokusunu bozacağı iddasını öne sürmektedirler.
Böyle saçmalık olamaz.
*
Selçuk'ta bir otopark sorunu vardır hemde kangren boyutunda. Ve bu sorun öyle pansuman tedbirlerle değil bizzat otopark yaparak çözülür.
Artık Selçuk 1960 larda ki gibi tek katlı evlerden oluşan bir sahil kasabası değil.
Bisiklet önerisi de hayal tacirliğinden öte geçemez.
Selçuk'ta bisiklet yolu mu var?
Bisiklet kullananlar bile kaldırımlarda gidiyorlar.
Ayrıca Bisiklet kullanımı oto park sorunu için bir çözüm olmaktan öte, çağdaş ve sağlıklı doğal yaşamın bir göstergesidir.
Akşam yatıp sabah kalkınca fikir üreterek çözüm aranmaz.
Gezerek, görerek, araştırarak vew inceleyerek çözüm üretilir.
Örneğin Aydın'da son 8-10 yılda yapılan tüm binaların zemin katları otopark olarak kullanıma sunuluyor bizde ise ya konut yada dükkan olarak yapılıyor.
Her yapılan binanın mutlaka bir kullanıcısı ve o kullanıcının da mutlaka otomobili olacak.
Öyle popülist yaklaşımlarla "Selçuk bir uçtan bir uca 10 dakikalık yol şehir içi araç kullanmayın, bisiklet kullanın" gibi söylemler Geyik muhabbetinden başka bir şey değildir. 
Selçuk'ta çözüm üreteceğine bu güne değin sürekli geyik muhabbetleriyle vakit kaybetti.
Defalarca gündeme getirdim çeşitli basın organlarında defalarca yazdım Tekrar söylüyorum; Yaklaşık 20 yıl önce Bir yasa çıktı ve o yasaya göre yapılan her binanın altına her daire için bir otpark yapılacak eğer buna olanak yoksa her daire için belediyeYe sanırım 10 bin TL. yatırılacak ve bu biriken paralar ile kente otopark yapılacaktı. Bu paranın başka amaçlar ile kullanımı da yasa ile yasaklanmıştı. Bizde müteahhitler binaları yapıp altlarına dükkan olarak dha fazla satma uğruna deinlikle oto park yapmıyorlar ve belediye'ye be meblağı ödüyorlar. Bu günkü otopark sorununun birinci ayağı bu.
İkincisi de 20 yıldır biriken bu paraların otopark yapılması yerine, Büyükşehir Belediye Başkanlığınca tahminimce faize yatırılıp faizinin kullanılması.
Çözüm: Selçuk Belediye Başkanı gidecek aslanlar gibi Selçuk'un hakkını arayıp Büyükşehir Belediyesine bu Otoparkı yaptıracak yada yasal yollara başvuracak.
Her modern kent yapılaşması gibi Selçuk'a da Otopark yapılarak bu sorun çözülür. Gerisi GEYİK MUHABBETİDİR.

 

Bu yazı 881 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar