Engin Gülmüş / Kongrenin Ardından
Konuk YAZARLAR

Konuk YAZARLAR

Engin Gülmüş / Kongrenin Ardından

14 Aralık 2017 - 11:08

Öncelikle şunu belirteyim ki “kongreler parti içi mesele değildir.” Çünkü kongrelere partili, partisiz veya başka partiden olanlar da izleyici olarak katılabilir. Hele yerel basının tam kadro hazır bulunduğu bir toplantı parti içi mesele olamaz.
Bunları neden söylüyorum?
Bazıları herkesin bildiği şeyleri ısrarla saklamaya çalışıyor… 
Devekuşu saklanmak için kafasını kuma gömer, hiçbir şey göremediği için kimsenin de onu görmediğini sanırmış.
Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir. Kongrenin de böyle olacağı delege seçimlerinden belliydi.
Delege seçimleri için her şey hazırdı. Yönetim kurulu toplanmış yönetmelikte de aslolan “çarşaf listeyle” seçimlerin yapılması kararı alınmış, dilekçeler toplanmış, listeler hazırlanmış, görev dağılımı yapılmıştı.
Tam seçime geçilecekken (5 dakika kala) Vefa iki avukatıyla salona gelmiş günler öncesinden hazırladığı delege listeleriyle (blog liste) seçime gireceğini söylemiş, “çarşaf listeyle seçime” itiraz etmişti. Vefa’nın ve iki avukatının dayandığı madde şuydu:
MADDE 10- Seçimde oy kullanan üyeler, çizelgede adlarının karşısına imza atar. Oylar, hazırlanan bir sandığa atılır. Oy pusulaları önceden hazırlanmış, basılmış olabileceği gibi, elle de yazılabilir. (Ne anlama geldiği kesin olmayan, ucu açık bir madde)
Yönetim kurulu hazırlıksız yakalandığı için paniklemiş ve acil toplantı yapmıştır. Kesin bir karara varamamışlar ancak ilden gönderilen görevlilerin desteğiyle Vefa’nın isteği kabul edilmiş, seçim bir gün sonrasına ertelenmişti. İlçe yönetimi aceleyle hazırlanan beyaz listeyle seçime girmek zorunda bırakılmış, ilçe yönetim kurulunun kararı hiçe sayılmıştı.
Seçim sırasında salondan hiç ayrılmayan Vefa, Özge, Melek ve Erdallı’ya kimin, ne zaman seçim görevi verdiği hala sır olarak saklanmaktadır.
Seçim sonucunda; Cumhuriyet Mahallesini 50 farkla beyaz liste kazanmış, Zafer Mahallesini 8 oyla sarı liste kazanmış, İsabey Mahallesini ve köylerin çoğunu da sarı liste kazanmıştı. Sıra en önemli ve en çok delegenin çıkacağı Atatürk Mahallesine gelmişti. Sayım sırasında beyaz liste kazanmış olduğu 29 delegeyi başka mahallenin listelerinin araya karıştırılması sonucu 2 oy geçersiz sayılmış ve sarı listenin kazandığı ilan edilmiştir. Atatürk Mahallesine başka mahallenin listelerini karıştıran kişi hala bulunamamıştır.
Seçim sonrası sosyal medyadan zafer çığlıkları atan sarı liste taraftarları işi abuk sabuk şeyler yazmaya kadar götürmüş, hatta olaylardan zerre kadar haberi olmayan bir “mösyö” ta Fransa’dan beyaz liste ve yönetim kuruluyla ilgili saçma sapan şeyler yazmanın doruk noktasına ulaşmıştır.
Bu şekilde kongreye gelinmiştir.
Yapılan konuşmalarda konuşmacılar, özellikle Vefa, Merve ve Hasan bir taraftan “birlik ve beraberlikten” mesajları verirken diğer taraftan birbirlerine ağır sözlerle saldırmış, arada bir birbirlerine laf sokmaktan geri kalmamışlardır. Vefa üç yıldır tekrarladığı nakaratı ne eksik ne fazla tekrar etmekten bıkmamış olacak ki geçen kongrede yaptığı konuşmanın aynısını yaptı: “Belediye başkanlığının kaybedilmesinde en büyük suç benim ama şunların hiç mi suçu yok… vs. vs. vs.” 
CHP seçim yönetmeliğinde de belirtildiği gibi çarşaf listeyle kongreye gidilmesi beklenirken bir kez daha Vefa’nın isteklerine boyun eğilmiş ve seçimlere iki ayrı blog listeyle gidilmiştir.
“İl ve ilçe kongrelerinde seçimlerde kural, tek ve ortak listedir (çarşaf liste). Ancak gündemin çalışma raporu ve görüşmeler maddesine geçilmeden önce, kongre üyelerinin onda birinin yazılı önerisi ve kongreye katılan üyelerin salt çoğunluğuyla yapılacak oylama sonucunda blok liste usulü ile seçimlerin yapılmasına karar verilebilir. (26.02.2012 tarihli 16. Olağanüstü Kurultay kararıyla değişik)”
Uysal’ın hazırladığı listede genellikle eski yönetim kurulu adayları (birkaç yeni isimle) tekrar aday olmuş, Vefa’nın hazırladığı listenin tamamı yeni isimlerden oluşmuştu.
Yeni Yönetim Kurulu Üyeleri: Süleyman Çelikkol, Zeynep Çokgeçer, Keziban Erdallı, Celal Erkan, Neşe İlhan, Sevgi Kaçmaz, Mehmet Kırca, Recep Kırçimen, Özcan Kırıtak, Safiye Serbest, Süleyman Sertoğlu ve Hüseyin Vefa Ülgür
İl Kongre Delegeleri:
Merve Çalışkan, Hüseyin Vefa Ülgür, Melih Şar, İbrahim Erdallı ve Özge Yıldırım.
Ben şahsen Vefa, Süleyman ve Kırca’nın dışında diğer yönetim kurulu üyelerini tanımıyorum kendilerini 3 yıldır herhangi bir çalışma, etkinlik veya toplantıda görmedim. 
Yeni yönetim kurulu üyelerinden Süleyman’ın her toplantı ve etkinlikte Uysal başkana destek verdiğini haykırmasına ve Kırca’nın Uysal başkanın dibinden ayrılmamasına rağmen Vefa’nın listesinde yer almasına şaşırmadım desem yalan olur. Üç yıl boyunca görevini layığıyla yerine getiren İbrahim Ay’ın listeye alınmamasına da bir anlam veremedim.
Bence kongrenin en başarılı ismi Nilüfer Öztürk Sılay’dır. Kendisi, evinden kongreyi merak edenlere, sosyal medya üzerinden dizi film gibi izletmeyi başarmış bir gazetecidir.
Operasyonun ilk iki aşamasını başarıyla tamamlayan Vefa Ülgür ekibin önünde tek bir aşama kaldı: “Yerel seçimler”…
Seçim sonrası verilen birlik ve beraberlik mesajları bana pek inandırıcı gelmiyor. Yerel seçim sürecinde hep birlikte göreceğiz.
Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir.

 

Bu yazı 862 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar