Bugun...
Engin Önen/Yarımadagazetesi.com.tr - BELEDİYE BAŞKANLIĞI BİR MESLEK OLABİLİR Mİ?


Konuk YAZARLAR
Konuk YAZARLAR
 
 

facebook-paylas
Tarih: 02-01-2019 17:00

Bazıları bu soruya olumlu bazıları ise olumsuz yanıt vermektedir. 15-20 yıl başkanlık yaptıktan sonra bu görevi sürdürme azminde olanların bazı temel gerekçeleri var. Birincisi kendisi bırakırsa işlerin kötü gideceği öngörüsü. İkincisi ise, hazır tecrübe sahibi ve tanınmış bir kişi varken, yeni birinin risk olacağı görüşü. Bu görüşte olanlar ömür boyu görevde kalmaktan yanalar. Hatta mümkünse en sonunda (ne zaman ise) bu görevi çocuklarına bırakmak isteyebilirler.
Belediye başkanlığının bir meslek olmadığını ve sadece demokrasi gereği temsili bir görev olduğunu düşünenler ise, yenilenme ve dinamizme dikkat çekmektedirler. Çağdaş dünyada demokrasiler kan dolaşımı ile birkaç şeyi başarırlar. Birincisi, politik makmaların oliğarşiye dönüşmemesidir. Örneğin belediyelerin iktidar odağı haline gelmemesi gibi. Belediye başkanlığı görevine sınırlama getirmenin ikinci yararı ise, yeni kadroların yetişmesine olanak vermesi veteşvik etmesidir. 
CHP Parti programından bir cümle ile bitirelim: "CHP yerel yönetimleri, yerel iktidar odağı olarak değil, yerel demokrasi odağı olarak görür."

 Bu yazı 48 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ9 + 8 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
EFESDOSTTV ARŞİVİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI