Ercan Pala/İMGHaber ‘’Aziz öpücük’’
Konuk YAZARLAR

Konuk YAZARLAR

Ercan Pala/İMGHaber ‘’Aziz öpücük’’

28 Şubat 2018 - 12:15

İZBAN’da kazığın adı ‘’Artı Para’’ oldu...

En baştan söyleyeyim, yazıyı sonuna kadar okumadan yorum filan yapmayın. İZBAN yönetiminin dolayısıyla işletme hakkına sahip İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ve çok doğal olarak Başkan Aziz Kocaoğlu’nun İzmirliler’e attığı kazığı tam anlamıyla anlamak, çözmek ve Ayşe Teyze, Mehmet Amca’nın bile anlayabileceği şekilde anlatabilmek için bir gündür çalışıyorum. Bana da yazık.

 
Öncelikle bu kazığı icat eden ve sanki İZBAN’a binerseniz, çıkışta bonus alıyorsunuz gibi ‘’Artı Para’’ gibi bir adla sunan dahiye, dahilere ve de bunu onaylayan Sosyal Demokrat Başkan Aziz Kocaoğlu’na tüm iyi niyetim ve saygılarımla şapka çıkarıyorum. Sosyal Demokrat bir belediye olarak ‘’Kazık’’ gibi bir zammı bu kadar gizliyerek, sevimli bir şekilde sunmak gerçekten maharet ister.

 
Bir diğer önceliğimde ‘’İZBAN da Devlet Demir Yolları da yarı yarıya ortak, onlar da sorumlu’’ diyenlere, yüzde 50’de İBB ortak ve işletme hakkı İBB’nin. Kıssadan hisse İBB, yani bizim Aziz mi Aziz Başkanımız eğer ben ‘’İzmirliler’e böyle bir kazık atamam’’ deseydi, bu dahiyene ‘’Kazık’’ bir yerlerimize girmezdi. Bizi matematik profesörü, iktisat doçenti yapacak bir o kadar da cebimizden çalacak sistemi durak durak, istasyon istasyon öğrenmek isteyenler www.izban.com.tr’yi ziyeret etsin.

 
Orada sistemin nasıl çalıştığının anlatımı var, hemi de görsel destekli, yukarıda da belirttiğimiz gibi istasyon istasyon hesap tablosu var, sistemin ne kadar güzel ne kadar adil bir şekilde uygulandığına yönelik vurgulamalar var da, 1 Ocak 2018 tarihinde toplu ulaşıma yapılan yüzde 10’luk zamdan sonra neden 25 km haricindeki kullanımlara en az yüzde 17 ila yüzde 100’e varan oranlarda zam yapıldığı, iade kandırmacasıyla aslında her İzmirlim Kart sahibinden ortalama 2.5 TL ile 6.5 TL arasında bir meblağı sürekli bloke ettirip, kasasında tuttuğunu izah eden tek bir kelime yok.

 
Şimdi bu dahiyene kazığı icat edenler gibi kulağı tersten gösterip, laf ebeliği yapmadan ilk paragrafta söylediğimiz gibi Ayşe Teyze ve Mehmet Amca’nın anlayabileceği gibi sade ve yalın şekilde anlatalım. Efendim, yılbaşı itibarıyla yapılan yüzde 10’luk zamla tam 2.6 TL’den 2.86 TL’ye, öğrenci 1,5 TL’den 1.65 TL’ye ve başımızın tacı öğretmenlerimizin ulaşım ücretleri de 2 TL’den 2.2 TL’ye çıkmıştı. İşte bu zammı yeterli görmeyen, ama açıktan da zam yapamayan İZBAN yönetimi çareyi görünür de çok km gidenin çok ödediği adil bir sistem gibi görünen ancak içinde gizli kazığı barındıran bu sistemi icat edip, adına da ‘’Artı Para’’ diyerek 15 Şubat 2018 tarihi ile yürürlüğe koyma kararı aldı.

 
Şimdi bu sistemi en basit şekilde özetlersek, bindiğiniz istasyondan, gideceğiniz yöne göre en uzak mesafe olan Aliağa ya da Selçuk İstasyonu’na olan mesafeden 2.86 kuruş vererek zaten elde ettiğiniz 25 km kullanım hakkının çıkarılıp, gittiğiniz her fazla km’nin, km başına 7 krş ile çarpılıp, çıkan rakamın 2.86 ile toplanarak sizden tahsil edilmesi. Bu nasıl yapılacak derseniz işte asıl kargaşa, bir o kadar eziyet ve bir o kadar zaman kaybı yaratıp, bir de her kart sahibinden 2.5 TL ile 6.5 TL arasında bir parayı cukka etmesi kısmı buraya giriyor. Sakin olun o kısmı da sade sade izah edeceğiz.

 
Tüm bunlardan önce şunu kafanıza iyice sokun, 15 Şubat sabahından itibaren kartınızda olan 2.86 kuruşa güvenmeyin, biplenirsiniz, yani İZBAN’a binemezsiniz. Oracıkta öyle kala kalırsınız, cebinizde paranız varsa ne ala, ya da kredi kartınızda limitiniz; yoksa ayvayı yediniz. Öyle eskisi gibi kimse, hatta arkadaşınız bile sizin için kart basmaz. Çünkü en kısa mesafede cebinden çıkacak rakam 6.36 TL olur. Kartı size verse olmaz, kendisi ne yapacak. Hadi diyelim ikinizde aynı istasyonda ineceksiniz. Bakalım onun kartında 6.36*2=12.72 TL var mı? Yani artık her koyun kendi bacağından asılacak.

 
Birazda basit ve sade örnekler verelim bu ‘’Aziz öpücük’’ daha iyi anlaşılsın. En uzak mesafeden başlayalım. Nerede inerseniz ona göre çıkışta kartınızdan tutarı düşülecek amma Aliağa veya Selçuk İstasyonları’ndan biniyorsanız. İki istasyon arası yeni fiyatlandırmaya göre 10.6 TL. Bu meblağ kartınızda yoksa İZBAN’a binemezsiniz. Ara istasyonlardan binişlerde de bu oran 6.36 TL ile 10.6 arasındaki bir tutarda değişiyor. Artık bas kartı geç yok. Önce o istasyondan gideceğiniz yöne göre kaç TL’lik meblağın kartta olması gerektiğini öğrenmeli, yoksa tamamlamalısınız.

 
Diyelim her gün yaptığınız gibi Aliağa’dan bindiniz, Çiğli’ye gideceksiniz. Bu mesafe için kartınızda bloke edilecek 10.6 TL de var, bastınız kartı, bindiniz. Çiğli’de indiniz. Daha önce 2.86 kuruşa geldiğiniz 39.7 km’lik bu mesafe için 15 Şubat itibari ile artık 39.7-25=14.7km*7krş=1.03+2.86=3.89 krş tutacak. İZBAN’dan inecek, çıkış turnikelerinin oralarda bir yerler de turuncu ‘’Artı Para’’ makinelerini bulacaksınız. Sıra size gelince kartınızı okutacaksınız. Sistem Aliağa’da binerken bloke ettiği 10.6 krş’tan-3.89 krş kesip, 6.71 krş geri iade edecek. Bloke kazığına biraz sonra geleceğiz, bu mesafe de akşam da geri döndünüz, oradan da 1.03 fazla ücret ödediniz. Oldu size günlük 2.06 krş ek masraf. Ayda 26 günden (Hafta da bir gün tatil) Ayda 53,56 krş yeni yara. Bu da daha önce günlük 5.72 TL’den ayda 148.72 krş olan ulaşım masrafınıza yüzde 36 oranında bir zam yediniz demek.

 
Biniş-iniş yaptığınız istasyonlar arasında örneğin Karşıyaka-Gaziemir arası gibi 24.88 km ise hadi gene iyisiniz 2.86 krş yırttınız, ancak biniş izni alabilmek için yine kartınızda 7.32 krş meblağ olmak zorunda. Karşıyaka’dan bir durak önce Nergiz’den veya Gaziemir’den bir durak önceki Sarnıç’tan binip, Gaziemir veya Karşıyaka’da inerseniz. O zaman hem kartınızda bloke edilecek meblağ, hem de ödeyeceğiniz ücret 4 krş ila 13 krş artıyor. Hadi daha komik olanı gösterelim İZBAN hattının araları en kısa durakları Kemer-Hilal ile Alaybey-Karşıyaka. Bunlarda da bindiğiniz yöne göre bloke miktarları arasında 3-5 krş fark var da kafanız daha fazla karışmasın. Mesafeleri 460 metre 0.46 km olan Kemer-Hilal arasında kartınızda bloke edilecek 6.36 krş, aynı şekilde mesafeleri 600 metre, 0.6 km olan Alaybey-Karşıyaka arasında binip inecekseniz bloke miktarı 7.28.


Artık 25 km mesafeden daha fazla gidiyorsanız her km için 2.86 krş’un üzerine km başına 7 kuruşluk öpüldüğünüze anladığınızı umuyorum. Gelelim gizli kazığa, ‘’Artı para’’ sevimliliğinin içine gizlenen bloke-iade kisveli kazığa. Onu da basit şekilde izah edelim inip-bindiğiniz mesafeye göre meblağlar değişse de en kısa mesafede İZBAN’a binebilmek için 6.36 krş ile 10.6 krş kartınızda olmak zorunda. Hadi diyelim gittiğiniz mesafe hiç değişmedi ve hep 25 kilometrenin altında kaldı. Bu durumda 6.36-2.86=3.5 TL yada 10.6-2.86=7.74 TL her kart sahibinin istese de harcayamayacağı kartı kullandığı sürece şirketin kasasına girecek olan miktar. Başka taraftan bakarsak ortalama günde 300 bin olan İZBAN yolcularının en az 300.000*3.5 TL=1 milyon 50 bin TL, ya da 300.000*7.74=2 milyon 322 bin lirayı şirketin kullanımına vermesi demek. Hadi yuvarlayalım, ortalama 5 TL diyelim 1.5 milyon TL.

 
Ha bu sizin paranız, kartınızda görülecek ancak siz İZBAN’a binebilme izni alabilmek için hep o meblağın üzerine gideceğiniz mesafenin ücretini ödeyeceğiniz için onu sanki kartınızda sıfır TL varmış gibi düşünmeli, yok saymalı, unutmalı, İZBAN’a tepe tepe kullansın diye bağışlamalısınız. Buraya kadar öğrencilerin veya 60 yaş üstü büyüklerimizin ya da öğretmenlerimizin hesaplarını yapmadık iyice arapşaçına dönmesin diye orda da sistem aynı birinde 1.65+km başı 4 krş ve gideceği yöne göre çıkan oranda bloke miktarı, öğretmenlerde de 2.20*km başına 5 krş ve gideceği yöne göre çıkan bloke miktarının kartta bulunma zorunluluğu. Eee onu da bi zahmet İZBAN’ın sitesinden bakıverin.

 
Ancak onlarda da bu gizli kazık bloke 2.5 ila 5 TL arasında olduğu için şimdi ortalama olarak bloke-artıpara-iade üçgeninde toplam İzmirimkart sahiplerinden ne kadar bir meblağın şirket kasasına aktarılacağını açıklayalım. Şimdi bizde kesin rakamlar yok ancak 2017 verilerinin ortalamasına göre 1 milyonun üzerinde tam Kentkart kullanıcısı, 5 yüz binin üzerinde de öğrenci+60 yaş+öğretmen Kentkart kullanıcısı var. Bu kullanıcılar İZBAN’a binebilmek için en kısa mesafede 1 milyon*5 TL (ortalama) =5 milyon TL’yi, 500 bin*3.5 TL (ortalama)= 1 milyon 750 bin TL, toplamda 6 milyon 750 bin TL gibi bir rakamı İZBAN’a bağışlayacaklar. Abiyane tabirle ‘’Al tepe tepe kullan diyecekler’’. Bu rakam 14 Şubat’ta kasasına ortalama 300 bin yolcu baz alınırsa 300 bin*2.86 TL=858 bin TL günlük, 858*30=25 milyon 740 bin lira aylık gelir giren şirketin 15 Şubat itibarıyla karşılığı olmadan kullanması için yüzde 25 daha fazla para kazanması demek. Tabii ki artık 25 km üstündeki her km başına alacağı 4-5-7krşlardan kazanacağından hariç.

 
Ben yazmaktan siz okumaktan yoruldunuz biliyorum. Ancak bu Ali Cengiz oyunu gibi yapılan zammı, bloke adı altındaki kazığı en sade ancak bu kadarla anlatabildik. Hala İzmir’de toplu ulaşım ucuz, İzmir’de vatandaşı düşünen bir belediye var, sosyal demokrat belediyecilik budur diyen varsa, ne diyelim o zaman kazığınız pardon zammınız hayırlı, ‘’Aziz öpücük’’leriniz de bol olsun.
 

Unutmayalım neydi slogan: İzmir Aziz’dir, Aziz kalacak...

Bu yazı 577 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar