Bugun...
Gökhan Cetincelik - Bugün ," İyi ki Selçuk ' luyum" diyorsam...


Konuk YAZARLAR
Konuk YAZARLAR
 
 

facebook-paylas
Tarih: 26-11-2018 10:53

Dün akşamdan beri, halen etkisinden kurtulamadım Sümer Büyüktosun 'un muhteşem sunumunun.
Öncelikle türkçemiz ne kadar güzel, ne kadar melodik, ne kadar şiirsel bir dilmiş, tekrar hatırladım. Oysa ; Fatih Altaylı gibi ,ne dediğini decoder vasıtasıyla ancak anlaşılabilen birisinin TV ikonu olması, nasıl da umutsuzluğa gark ederdi beni ülkem adına. Ama dilimizi layığıyla konuşan güzel insanlar varmış , şiir gibi konuşan birisi varmış. Umutlandım ne kadar teşekkür etsem azdır, Sümer Ağabey.
Sümer Amca demiyorum, çünkü amcalık biraz ihtiyar işi. O yaş almış epeyce ama bir çok gençten çok daha enerjik. Hele hafızası... Ancak bu kadar parlak bir dimağ olur. Yarım asır önce gerçekleşen olayları , dün yaşamış gibi ince ayrıntılarıyla anlatıyor, hiç kem küm etmeden, herhangi bir nota bakmadan.
Usul muhteşem, iş esasa gelince ; esas ise muhteşem ötesi. 1950 ' li yıllarda Selçuk gibi küçücük bir ege kasabasında şiir geceleri düzenlemiş , Başöğretmen Cemal Özkaynak ' la beraber. Gencecik yaşında , birçoklarının ancak emekli olduğunda anladıkları değerlerin farkına varmış. Belki de, dilimizi bu denli etkin ve yetkin kullanmasını o yıllara borçlu. Salon hınca hınç dolarmış o yıllarda, düşünün...
60' lı yıllarda arkadaşlarıyla başlatıp , 1984 yılına kadar , a' dan z' ye herşeyiyle ilgilendiği, ünü bırakın kasabamızı, ülkenin sınırlarını aşan , herkesin özlemini çektiği Selçuk Efes Festivali. O harikulade anıları, muhteşem üslubuyla Sümer Büyüktosun ' dan dinlemelisiniz.
Selçuk Lisesi nasıl kurulmuş, yarım asırdan fazla Selçuk ' un sosyo-kültürel hayatında neler yaşanmış, herbirini çok samimi bir üslubla anlattı, hiç kimsenin hakkını yemeden.
Bugün son gününe girdiğimiz 1. Selçuk Efes Tiyatro Festivali ' nin mimarı, Erol Namdar' dan övgüyle bahsetti, konuşmasında en az beş altı kere ismini andı. Genç tarihçimiz Tolga Mert ' le beraber yaptıkları çalışmaları anlattı. Diyeceğim ;misyonu halen devam ediyor, gençlere müthiş ilham veriyor.
Sümer Büyüktosun, bugün istese dünyanın herhangi bir yerinde yaşayabilecek , oralarda çevre kurabilecek birikime ve donanıma sahip, ama o Selçuk ' u hiç terketmedi. Can-ı gönülden seviyor Selçuk' u, beni ben yapan Selçuk ' tur, Efes' tir diyor.
İlber Ortaylı, kasabalara, kasabalılara burun kıvırır bilirsiniz. Eğer ki, kendileri sadece dün akşamki sunumu izleselerdi, bundan sonra kasabalılıkla ile ilgili cümlelerine, "Selçuk Efes haricindeki kasabalar " diye başlardı eminim. Çünkü; Sümer Büyüktosun başlıbaşına , Selçuk ' un "herhangi bir kasaba "olmadığına kesin delil teşkil eder.
Dün akşam müjdeyi aldık, bu söyleşilerin devamı ve bir de kitap gelecekmiş. Sabırsızlıkla bekliyoruz. Mehmet Durmuş' a , muhteşem akşamdaki emekleri için teşekkürü bir borç bilirim.
İyi ki varsın Sümer Büyüktosun, iyi ki Selçuk ' tasın.
Bugün ," İyi ki Selçuk ' luyum" diyorsam, gururla, bunda , sizin Selçuk için yaptıklarınızın yeri, çok ama çok büyüktür.
Minnettarım...

 Bu yazı 113 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ5 + 4 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
EFESDOSTTV ARŞİVİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI