Yaşar Eyice - ‘Hayırsever’ diye tanıtılanlara sakın...
Konuk YAZARLAR

Konuk YAZARLAR

Yaşar Eyice - ‘Hayırsever’ diye tanıtılanlara sakın inanmayın

23 Ocak 2018 - 15:03

*- Hiçbiri cebinden ya da ‘helal’ gelirinden bir kuruş bile vermez
*- ‘Bedava’ yaşamaya alışanlar çoğaldı...
*- Kendileri çalıyor, kendileri oynuyor...
Kaç kez yazdım...
Hani şu anlı şanlı dernekler var ya, sözde hayır kurumları için geceler düzenleyenler ve sonra da gazetelerde boy boy resimlerini çıkartanlar.
Hepsi yalan ve düzmece...
Bu düzen yıllardır var...
Çok önceleri; birkaç ihtiyaç sahibi öğrenciyi sözde giydirir ya da kitaplarını alırlardı, sonra bu boynu bükük yavrucakları önlerine dizer, artistik pozlar verirlerdi.
Sonra bazı gerçek gazeteciler uyandı ve bu tür görüntüleri, her ne pahasına olursa olsun yayınlamadılar.
‘Her ne pahasına’ dediğim, gazetelerin yaşaması ve hayatiyetini sürdürmesi için gerekli olan paralı ilanlardan söz ediyorum.
Ama nedense insanların fakir fukara olması, onlardan oy toplayarak, lüks yaşamlarını sürdürenleri örneğin bazı politikacıların benzen sistemi uygulamalarına neden oldu.
Hepimiz biliyoruz;
Evlere kalorisi düşük ya da karıştırılmış kömür, ya da erzak dağıtımlarını... 
Hiç unutmuyorum;
Elektriksiz köydekilere, çamaşır ve buzdolabı götürüp dağıtan devletin valisini...
Herkese mi?
Yok!
İsmi kendilerince belirlenenlere...
Bu çalışma özellikle Ramazan aylarında da yapılıyor.
Neredeyse tüm devlet kurumları, ya da firmalar, ay boyunca aynı seçkin kişilere iftar yemekleri veriyor.
Hayırlı olsun, Allah kabul etsin ama, belirttiğim gibi aynı kişilere...
Çoğunluğu de çeşitli nedenlerle oruçlu değil...
Bunu kendi ifadelerinden biliyoruz.
Peki paraları, yani masrafı o adını sanını duyuran kişi mi cebinden karşılıyor?
Ya da devletten vergi kaçırılıyor mu?
Bunları uzmanlar ya da, binlerce, milyonlarca insanın umudunu bağladığı, ‘Piyango ve şans oyunları haram!’ fetvasını veren
Diyanet yetkilileri yorumlasınlar.
Şimdi bir vatandaşımızın yazısını paylaşacağım, sonra da sözümü söyleyeceğim:
*- Bin lira bağış!
Deniz Kurtsan hem fotoğraflamış hem de özetle şunları yazmış:
‘Slow Food Yaveş Gari Bodrum Birliği olarak 22-24 Aralık Mandalina Şenliğinde 5 atölye yemek yarışması ve kahvaltı ile görev aldık. 
Coğrafi işaret tescilli Bodrum Mandalinası’nın sürdürülebilirliği için gençlere ve yetişkinlere gönüllü uzmanlarca eğitim verildi. 
Düzenlenen kozmetik, sabun, çikolata atölyelerinde Turunçgil Üretici Birliği’nin ürettiği doğal mandalina esansı kullanıldı. 
1000 Tl. yi aşan atölye gelirleri ise Yahşi’deki Özel Eğitim Okuluna bağışlandı. 
Bitez’de mandalina bahçelerindeki atölyelere ve kahvaltıya katılan bir çok konuk müzik dinlletileri ve zeybek dansları ile nostaljik Bodrum yaşamına da konuk oldular.
Bodrum mandalinasının sürdürülebilirliği ancak ona katma değer kazandıran yeni ürünler geliştirmekle mümkün olduğundan, Bodrum mandalinası esansı kullanılan sabunlar, mumlar, kozmetikler, atıştırmalıklar, değişik yemek tarifleri ilgi çekti.
*- Ön plana çıkanlar
Mandalina Bahçelerinin eko turizm, aile pansiyonculuğu, kültürel ve gençlik gezileri gibi farklı kullanımlara açılması; yerel değerlerin öne alındığı, Bodrum’da 12 ay turizmi destekleme çalışmalarını ön plana çıkardı. 
Bu amaçla Bodrum mandalinasının toplanması, zeytin hasatı, aile çiftçiliğini özendirecek etkinlikler, bağ ziyaretleri, doğa gezileri, antik yörelere turlar gibi farklı seçeneklerle yerli ve yabancı konukları 4 mevsim Bodrum’a çekme uğraşılarının ilk örnekleri olması açısından 2017 Bodrum Mandalina şenliğine damgasını vurdu. 
Yerel üreticilerin destekleneceği projelerin arttırılması, büyük şehirlerde tüketicilerin Bodrum Mandalinasını ismi ile talep etmesinin sağlanması gereği bir kere daha vurgulandı.
*- Torunlara kalır inşallah!
‘Bahçelerimiz torunlarımıza da kalsın’, ‘Sökülen mandalina ağaçlarımızı sahiplendirelim’ gibi mesajlar sık sık vurgulandı. 
Bodrum Mandalinalı Lezzetler Yemek yarışması ise gerek çeşit gerek katılımcı bolluğu gerekse verilen hediyelerle çok zengindi. 
Basının ilgisi, şenliğin son gününde belediye meydanındaki bu yarışmada idi. 
Günümüzde sayıları hızla azalmakta olan mandalina bahçelerinin korunması gerekliliğine DİKKAT ÇEKMEK, bahçe sahiplerinin; ürünlerinin değerliliğine inanmalarını sağlamak ve bu ürüne katma değer kazandırma konusunda teşvik etmek amacıyla düzenlenen çalıştay, panel, müzik gösterileri, kompozisyon ve resim yarışmsları, unutulmakta olan hasat, deve ile taşıma ve teknelere yükleme ile düzenlenen kortej Bodrum’a renk getirdi.
*- Yemek şöleni!
Bitez’de Mandalina bahçelerindeki kahvaltı, duvar resimi ve Mandalinalı Lezzetler Yemek Yarışması ise yarışmacıların onlarca tarifinin uzmanlarınca tadılarak ödüllendirildiği bir yemek şöleni oldu. 
Tariflerin kitaplaştırılarak saklanması için Bodrum belediyemiz ile birlikte çalışmaya da başlamış bulunuyoruz. 
Bodrum Belediyesi, Bodrum Ziraat Odası, Muğla Büyükşehir belediyesi, Boder, Muskad ve Slow Food Yaveş Gari Bodrum Birliği gönüllülerince 
Bu şenlik hazırlandı.’
*- İşte gerçek!
İşin özeti Deniz Kurtsan’ın yazısında belirttiği gibi sadece bin lira bağış toplanması...
Yani pamuk eller ne yaparsanız yapın cebe gitmiyor.
İzmir ve Büyük şehirlerde, anlı şanlı isimlerin yaptıkları o sözde yardım geceleri de sadece gösterişten ibaret.
Yani ne hasta çocuklara, ne fakir fukaraya bir lokmalık bile faydası yok.
Fayda gerçek yardımsever, adını saklayan ‘Bir elin verdiğini diğer el görmeyecek’ diyenlerden...
***-
GÜNCEL
*- Kadın derneklerinden plaket
Ege Kadın Buluşması İzmir Sekreteri Şengül Baysak ile Ege Kadın Buluşması Platformu’nun bileşenleri olan yedi derneğin temsilcileri İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan’ı ziyaret ederek, İzmir Barosu’nun 11. Ege Kadın Buluşması’na olan katkıları nedeni ile bir plaket sundular.

 

Bu yazı 850 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar