Bugun...
BİR VATANSEVERİN ÇIĞLIĞI…


Mutahhar AKSARI ANKARAdan YAZIYOR
muaksari@yahoo.com
 
 

facebook-paylas
Tarih: 24-03-2017 11:10

Bu başlığı, özellikle seçtim. Tamer Karslıoğlu’nun “Oyumben”(*) adlı kitabını okuduğum 5 günlük sürede aklımda dolaşıp durdu hep. Yaşadıkları, yaptıkları ve kendisine reva görülen haksızlıklar beni derinden sarstı!
   “69 adet takdir, ödül, şerit rozet vb. aldığım ve bir tek cezam dahi olmadığı halde neden Silahlı Kuvvetlerden atıldığımı anlayamıyordum”(s.160) biçimindeki çığlığını okuyunca siz de duyacaksınız… Hem de içiniz paralanarak, yüreğiniz kanayarak…
    “Eti sizin kemiği benim” diyen asker bir babanın asker oğlu olarak orduya katılır. Harbiye’yi bitirdiğinde “Ülkenin bağımsızlığı herhangi bir şekilde tehdit altına girerse, Türkiye Cumhuriyeti’ni hayat(lar)ı pahasına koruyacak nefer”(s.59)dir artık. “Mezun olduğumda Atatürk’tüm”(s.69) bunu en güzel anlatan cümlesidir Karslıoğlu’nun. Meslek hayatı boyunca da asker olan babasından aldığı “Oğul, eline diline beline sahip ol. Rütbe aldığında sakın hiçbir askerinin onurunu kırma, sakın onlara küfür etme. Çünkü sana cevap verme şansları yoktur”(s.69) öğüdünü tutar. Karslıoğlu’na göre; “Savaşları kazandıran güç silah değil, kesinlikle silah arkadaşlığıdır”(s.73). Doğu hizmeti Kars’ta geçer. Sonra Genelkurmay’daki Askeri İstihbarat Birimi GES Komutanlığı’na atanır. 14 yılını verir. Hem de geceli-gündüzlü, mesai kavramı bilmeden… Ona göre; “Birilerinin güvenli bir şekilde uyuyabilmesi için başkalarının uyumaması gerekiyordu”(s.107). GES’teki ilk yılında “başka bir ülkenin C. H. projesi ile ilgili teklifine”(s.107) verdiği rapor sonucu önce görev yeri değiştirilir ve ardından “teklif yeniden”(s.108) değerlendirilip, proje kabul edilir. Bir yerlere çomak sokmuştur Karslıoğlu… Çalışmaları ve elde ettikleri başarıları Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Aslan Güner’e “Siz benden daha vatanseversiniz,” (s.124) dedirtecek boyuttadır… “TSK’nın ağ güvenliği için harcadığı milyonlarca dolara ve görevli yüzlerce personele rağmen, gizli mesajların da gönderildiği bu ağın sanıldığı kadar güvenli olmadığını ortaya”(s.125) koyarlar bir avuç arkadaşıyla birlikte. Karslıoğlu’nun deyişiyle, “Hangi ölçüde olursa olsun ağını kontrol edemeyenin özgürlüğünden bahsedilemez. İşte bu yüzden tam bağımsız ülkeler Siber Güvenlik konusunda dünyada söz sahibi ülkelerdir”(s.125). 
   Bir sabah polisler kapısına dayanır. Bilinen olaylar silsilesi başlar. Sonuçta İstanbul Askeri Casusluk Davası’ndan 140 yıl hapis istemiyle yargılanmaya başlar. Karslıoğlu, şöyle özetler durumu:“Birileri üzerine bir suç atıyor ve sen o suçu işlemediğini kanıtlamaya çabalıyorsun. Üstelik suçsuz olduğunu kanıtlasan da suçu atanlar senin kanıtlarını incelemek yerine kendi iddialarında diretiyorlar”(s.144).
    Bundan sonrasını aktarmıyorum. Çünkü, sizin de bu kitabı okumanızı istiyorum. Bir vatanseverin çığlığını duyun diye…
    Son cümlelerimi Karslıoğlu’na bırakıyorum:”Belki mürekkebimi tüketemedim, fakat yazılabilen her acı, yazıldıktan hemen sonra onu bir başkasının okuyacağı düşüncesiyle daha katlanılabilir hale gelmez mi? İnanı bana geliyor. Çünkü belki yazdıklarımı okuyan birileri olacak. Okuyup da anlayan, anlatan birileri olacak. 
    Ve ben asla SUSmayacağım…”(s.218)
_______________ 
* Tamer Karslıoğlu, Oyumben, Dualite Yayınevi, 1. Baskı: Mayıs-2016, Ankara, 218 sayfa.

 Bu yazı 1032 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ2 + 1 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
EFESDOSTTV ARŞİVİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI