05.06.2018 - FİLM HAZIR, REKLAM LAZIM
Tolga MERT

Tolga MERT

EFESSELÇUKtan YAZIYOR

05.06.2018 - FİLM HAZIR, REKLAM LAZIM

08 Haziran 2018 - 12:29

Dünyaca ünlü Nicola Tesla ve Edison’un bilmeyenimiz yoktur sanırım. Yine de kısaca anlatmam gerekirse;  
Nicola Tesla Alternatif akım, kablosuz ampul, floresan lamba, elektron mikroskobu, radyo dalgası, telsiz, neon lamba, kablosuz telgraf, uzaktan kumanda, kablosuz elektrik aktarımı, jeneratör ve benzeri gibi patentini aldığı, yaklaşık 700 icat ve buluşun sahibi olan büyük deha.  
Edison ise bu ve bunun gibi bilim insanlarının icatlarını değerlendiren, pazarlayan ve tanıtan bir girişimci, 
Tesla bir kenara dursun biz Edison’u çok iyi biliriz. İlkokulda ezberletilen bir bilgi. Ampulü bulan adam. Onu da aslında o bulmadı. Kendinden önceki 22 bilim insanının çalışmalarını derleyip piyasaya sundu. Hem şöhret kazandı, hem çok zengin oldu. O mükemmel bir reklamcı ve girişimciydi…
***
Gelelim bizim bunlarla alakamıza! 
Topraklarında insanlığın hiçbir topluluğuna nasip olmamış bir kültür mirası barındıran kentimize şöyle bir bakalım. Ne denli tanınıyoruz? Efes Antik Kenti’nden bahsetmiyorum yalnız, günümüz Selçuk Kentinden bahsediyorum. “295  km²  bir alanda kara, deniz, tren ve hava yoluyla ulaşımın mümkün olduğu bir ilçe. Bu kadarcık bir alanda sıkıştırılmış bir kültür, tarih deposu…
Kim faydalanıyor bunlardan. Biz değil herhalde. Kuşadası çok iyi pazarlıyor mesela Selçuk Efes’i. Her tanıtım filminde, her platformda bu değerlerimizi Kuşadası olarak tanıtılıyor. Bunlar Kuşadası kentinin satış, pazarlama teknikleridir. Onların yaptığı çalışmalar o kente maddi olarak geri dönmektedir ve onlar için doğrudur ama etik değildir. 
Selçuk, Şirince’ye giderken, Kuşadasına geçerken, İzmir, Aydın’a giderken geçilen küçük, şirin ve hiç kimsenin doğru düzgün tanımadığı bir ilçe konumundadır. Derdimizi bir türlü anlatamıyoruz insanlığa. Bir yerlerde bir şeyler eksik kalıyor hep. 
Birde şu var biz kendi kentlimize anlatabiliyor muyuz derdimizi? Yapılan işleri doğru aktarabiliyor muyuz kurumlar bazında. Belediye, müze, kent belleği, sivil toplum örgütleri, siyasi partiler… 
Kendimize anlatamadığımız işleri dışarıdaki insanlara nasıl anlatacağız? 
Reklam, tanıtım konusunda çağa ayak uydurmamız gerekiyor. Uyduramazsak başkaları uydurup elindekilerden faydalanır.  Sen sahip çıkmazsan başkası sahip çıkar. 
Amerika’yı yeniden keşfetmemize gerek yok. Nicola Tesla gibi memlekette her şey üretilmiş, her şey var. Bizler üzerine elbette bir şeyler koyacağız. Fakat Edison gibi girişimci, reklamcı yönümüz olmaz, eksik kalırsa, bugün olduğu gibi Selçuk’u yeterince anlatamayız. Geçerken uğranılan küçük bir kasaba değil de yolun sonundaki yer olduğumuzda Edison olacağız kent olarak. 
Elimizdekiler dünyayı kıskandırıyor sadece bunları doğru aktaralım. Bunun için üç şeye ihtiyacımız hep olacaktır.
REKLAM, REKLAM, REKLAM… 
“Filmimiz hali hazırda, bize reklam gerek” 

 

Bu yazı 475 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum