05.06.2018 - KOD ADI: KÜLTÜR
Tolga MERT

Tolga MERT

EFESSELÇUKtan YAZIYOR

05.06.2018 - KOD ADI: KÜLTÜR

05 Temmuz 2018 - 12:24

Her memleketin kendine has özellikleri vardır ve bunlarla anılır. Mesela Seferihisar’a sakin şehir diyorlar. Bodrum kocaman bir tatil köyü. Torbalı bir sanayi kenti oldu. 
Peki Selçuk?
Selçuk’un tek bir yolu vardır. O da bir kültür kenti olmak. Antik dünyanın kültür merkezi niteliğini bugünde devam ettirmektir. Kent yöneticilerinin en büyük misyonu ve vizyonu bu yönde gelişmelidir. Bu kentin bunun dışında başka bir şey aramasına veya olmasına gerek yoktur. Şöyle bir dışarı çıktığınız zaman çevreniz alabildiğine tarihi eserdir. Her santimetresinden binlerce yıllık eserler fışkırıyor. Dünyada hiçbir memlekete nasip olmamış bir zenginliğe sahiptir bu açıdan. Bizlerin en büyük gayesi bu zenginlikleri topluma doğru anlatmak olmalıdır. En başta ise çocuklarımıza. Bu coğrafyayı doğru anlayan her birey görecektir ki yaşadığı yer sıradan bir yer değil. Öyle sonradan oluşturma isimlerle de anılmasına gerek yoktur. Burası dünde bugünde bir “kültür kenti” olmuş ve olacaktır. 
Şairlerin, yazarların yolları artık daha sık Selçuk Efes’ten geçmektedir. Hem içimizden yazarlar çıkarıyoruz hem de dışarıdan yazarları bu kente uğramasını sağlıyoruz. Gerek Kent Belleğinde gerekse Efes Müzesi’nde çeşitli sanat dallarından sergileri izlemekteyiz. Belediye tiyatrosu ile kentlimiz sık sık tiyatro ile buluşuyor. Hatta hemşerilerimizin birçoğu yakından ilgilenerek oyuncu olarak faaliyetlere katılıyor. Hatta Celsus Amatör Tiyatro Grubu gibi ekiplerde tiyatro alanında faaliyetlerde bulunarak kültür sanata katkı sunuyorlar. 
Daha nicesi…
Kültür alanında yapılan tüm faaliyetler bu kente büyük ivme kazandırırken birkaç zaman sonra “Kültür Kenti Selçuk” adına yakışır bir kent olacağımıza inanıyorum. Binlerce yıllık bir kültür geleneğinin son temsilcileriyiz bizler. Bu bilinçle geleceğe emin adımlar ile ilerlemeliyiz. Yoksa belediyede kültür alanının olması hiçbir şey ifade etmiyor. Toplumun “kültür alanı” olması gerekiyor. Bunun için canı gönülden çalışacak insanlar olmak zorundadır! Bu insanlar ise; EFES MÜZESİ, KENT BELLEĞİ, KÜTÜPHANE ve BELEDİYE gibi kurumlarda kültür faaliyetlerini halka aktarmalıdırlar. Bunu bir iş olarak değil bir misyon olarak vizyonlarına benimsemelidirler. 

Kültüre, sanata, bilime hiçbir siyasi ideolojinin girmeden, toplumun her kesimine ulaşması dileklerimle. Bu misyonumuz çiftçi Mehmet amcaya, köylü Ayşe teyzeye ulaştığı zaman anlamına ulaşacaktır. Yoksa sen ben bizim oğlan konuşmaya devam ederiz… 
Bu uğurda çalışan herkese selam olsun…

Bu yazı 460 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum