06.08.2017 - Bakmak Değil, Görmek Lazım.
Tolga MERT

Tolga MERT

EFESSELÇUKtan YAZIYOR

06.08.2017 - Bakmak Değil, Görmek Lazım.

06 Ağustos 2017 - 10:46

Antik Dünya’da Mezopotamya’dan başlayan “Kral Yolu” olarak bilinen ticaret anayolunun Asya’da ki son limanı Efes. Bu liman olmadan Avrupa’ya geçemezsin, Avrupa’dan giremezsin Anadolu’ya. Yani ciddi paraların döndüğü yer.
Antik Dünya’nın en büyük tapınağı ve en kutsal tanrıçası Artemis’in evi Efes’te. Aynı zamanda tapınak dünyanın ilk bankası görevini üstlenmiştir. Öyle ki altın ve gümüş bağışları ile insanlara hatta ülkelere borç para verebiliyordu.
Roma İmparatorluğu’nun Asya Eyaletinin başkenti Efes. Asya’da olup biten her türlü problemin maddi, manevi, hukuksal çözüm yeri Efes’tir.
Kozmopolit yapısıyla belki de döneminin fırsatlar şehri, en özgür şehri olarak nitelendiriliyordu. Bugün olduğu gibi her dönemde para söz sahibiydi ve para Efeslilerdeydi.
Anlatmak istediğim sıradan olmayan bir kent olan Efes’in yöneticileri de sıradan olamazdı. Haktan, hukuktan, paradan anlayan insanlar yalnızca kente yönetici olabiliyordu. Geçmişimizi bilmemiz bu yüzden önemlidir.
Bugün dahi geçmişteki kadar olmasa da Efes’in nitelikleri yalnızca bizlere değil çevre illere, ilçelere ve hatta Türkiye’ye prestij katmaktadır. Turizm reklam politikalarına bir göz atarsak, bölgemizde her on fotoğraftan dördü Efes’e aittir. Fakat her ne hikmetse Selçuk’a bunlardan bir şey kalmamaktadır. Bunları oturup düşünmemiz gerekiyor. Sıradan bir yerde olmadığımız için kent yöneticilerimiz de sıradan olmamalıdır. Fark yaratmamız gerekir.
Derken…
Sayın Başkan Zeynel Bakıcı Gazeteciler ve Basın Bayramı” sebebiyle ilçemizde görev yapan tüm medya mensuplarını ağırladı. Konuşulanlar içimize eminim su serpti. Yapılan güzellikler olduğu kadar oluşan problemleri de üstlenmesini bildi. Gazetemizde dillendirdiğimiz birçok problemin çözümü için çalıştıklarını hatta sonuçlandırdıklarını dile getirdi. Basını önemseyen bir yönetici kentinin insanlarına her daim daha yakın olur. Nabız medya ile atıyor dünyanın her yerinde. Kentin insanlarını en iyi basın mensupları tanır. Bu duyarlılığı için Sayın Başkanı gönülden alkışlıyor ve teşekkür ediyorum…
Alınan kararların benim için en önemlisi “Efes’te tekrar festival yapacağız” oldu. Uzun süredir birçok yerde dillendirdiğimiz bu konu kentimiz için çok önemlidir. Uyuyan kenti uyandıracak bir hamle olacaktır buna inanıyorum. İnsanımızın kültürel faaliyetlerini geçmişte en çok yaşadığı yer Efes’ti. Nostaljiyi en iyi yaşayacakları yer yine Efes. Uygun şartlar altında uygun zamanda Efes’in dokusuna zarar vermeden uyum içerisinde bu festivali tekrar hayata geçirmeliyiz. Kentin belleğini her daim taze tutarak yeni projeler ile bunları canlı tutmamız gerekmektedir.
Festivalin tekrar olduğu ilk gün ahde vefa yaparak Efes Festivallerinin fikir babası ve uygulayıcısı Av.Sümer Büyüktosun’u kral olarak görmek isterim.
Selçuk Efes Festivali tekrar çadır festivaline dönüşmesin…
O güzel günlere geri dönmek dileklerimle…

 

Bu yazı 789 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum