10.07.2017 - EFES…
Tolga MERT

Tolga MERT

EFESSELÇUKtan YAZIYOR

10.07.2017 - EFES…

11 Temmuz 2017 - 13:04

Hadi diyoruz Selçuk Efes kültürle, sanatla, tarih ile anılsın, tüm dünya bizi böyle bilsin diyoruz… Hooop bir gazete haberi!
Dünyanın 7 Harikasından olan Artemis Tapınağı’nı “bataklık harikası” olarak gazeteler manşete taşıyor… Açıklamalar art arda geliyor bakanlıktan, müzeden, yetkililerden orasının düzeleceği haberini alıyoruz, seviniyoruz fakat çamur at izi kalsın oluyor, olmayan turizm sezonunda böyle anılıyoruz.
Zaman geçiyor yine sanatla, kültürle, tarih ve arkeolojimizle anılalım, gündeme gelelim, insanlar Efes’in altın çağını yine anımsasınlar diyoruz…
Hooop Efes Celsus Kütüphanesi önünde düğün, sünnet, yemekli organizasyon vesaire diye tüm sosyal medya ve gazeteler manşete taşıyor.
Öncelikli olarak son yemek organizasyonundaki olay, yaklaşık 40 yıldır yapılıyor. Düğün, sünnet ve benzeri en azından Efes için hiçbir zaman olmamıştır. Ülkemizin bu kadar tepki vermesi aslında bir yandan beni mutlu etti. Tarihe bu denli sahip çıkılması gerçekten güzel bir olay. Fakat işin arka planını da araştırıp öğrenmemiz gerekmektedir.
Turizm Bakanlığı’nın turizm tanıtma adına! kiralık olarak verdiği yer sıradan bir yer değil. Verdiğinde ise özel korumalar, müze görevlileri eşliğinde sınırlı saat ve sınırlı sayıda insan ile yapılmaktadır. Çok gerekli midir? Elbette değildir. Yemeğin yeri ayrı tarihsel dokuyu hissetmek ayrı. Toplumumuzun korkusu, tarihi dokuya zarar vereceğini düşünmesidir. Böyle bir şey elbette olamaz. Efes’in birçok yerinde kültürel faaliyetler zaman zaman olmaktadır. Klasik müzik dinletileri, tiyatro gösterileri gibi… Yaşayan bir antik kent olmalıyız elbette, tarihsel dokusunu hissettirecek etkinlikler ile.
Ama yemek bunlardan biri olmamalıdır! Toplumun hassasiyetleri göz önünde bulundurulmalıdır.
Ayrıca bu noktada popüler sorunlardan daha büyük sorunlarımız var. Siyasi sebeplerden ötürü bilime ket vurulması gibi. Orada birçok kazı ve restorasyon projesi yarıda kaldı. Yapılanın iyidir veya kötüdür polemiğine girmeden Efes’te arkeolojinin tekrar gündeme gelmesi gerekmektedir. Yoksa ileride geri dönüşü olmayan sıkıntılar meydana gelebilir. Asparagas haberlerden ziyade gerçek sorunlarımızı gündeme getirmeliyiz.
İyi bir reklamımız da oldu.
Geçtiğimiz günlerde Efes Büyük Tiyatro’da Viyana Oda Orkestrası ve Fazıl Say konserinde sanki bu yapılan kötü reklam haberlerine karşı tek başına duran bir köpek ortaya çıktı. Bir köpeğin bu denli bir sahne performansında ortaya çıkarak muhteşem pozlar vereceği aklımıza gelmezdi. Ama bu Efesli köpeğimiz sahneye çıkarak sempatisiyle konseri dinleyenlerin beğenisini kazandı. Bu muhteşem kareler ardından sosyal medyada hızla yayılarak dünyada en çok tıklanan videolar arasına girdi. Sanatsever Efesli dostumuz, milyonlarca lira harcayıp yapılamayan bir tanıtımı yapmıştı aslında bu topraklar için. Şu sıralar hasta olup maalesef
barınağa alınmıştır. Bu sevimli dostumuzun öncülüğünde diğer barınakta olan dostlarımızı ziyaret edip, eksiklerini tamamlamaya çalışsak sanırım ona teşekkür etmiş oluruz.
Hepimiz bu toprağın canlılarıyız…

 

Bu yazı 914 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum