11.06.2018 - KAYIP SAAT KULESİ
Tolga MERT

Tolga MERT

EFESSELÇUKtan YAZIYOR

11.06.2018 - KAYIP SAAT KULESİ

13 Haziran 2018 - 12:42

Eskilerimizin bildiği St. Jean yokuşunun karşısında ki meydanda yıllar önce duran saat kulesi. Hala daha dedelerimiz, nenelerimiz o meydana saat kulesi meydanı diyorlar. Orta yaşlarda olan bütün Selçuklular çok iyi bilir o saati. Duyabiliyorum iç sesinizi “ ahh ahh keşke orda olsa, ne anılarımız var orda ” diye…
Peki, bu saat kulesine ne oldu?
Saat; Selçuk Belediyesi eski başkanı rahmetli Cahit Tanman zamanında Avusturya Kazı Evi’nin Avusturya’dan dostluk ilişkilerimiz bağlamında getirip Selçuk’a hediye ettikleri bir saatti. Yıllar geçtikçe eskidi ve arıza yaptı. Saatin modeli de eski olması nedeniyle arıza yapan parçaları ne Türkiye de bulabildiler ne de Avusturya da… Sonraki aşamalarda bozuk saatin göz önünde ne işi var deyip kaldırılmış. 
Yerine Artemis Heykeli ve Şehir Kapısı’nın sembolleri yapılmış.
Fakat bu da yeterli görülmemiş o alan için ve şimdiki düzenleme yapılmış.
Yerinden kaldırılan saat nasıl olduysa bir türlü bulunamamış. Görevlilerin araştırmaya giriştiklerinde ise Kütahya’nın bir ilçesinde olduğu saptanmış. Yapılan bir çok talebe rağmen girişimler sonuçsuz kalmış.
Yeni proje arayışları içerisine giren Selçuk Belediyesi’nin arayışına, meşhurrr Quatman ailesi cevap vermiş.
 “Belediyenin ilgili birimleri ile ortak çalışma başlatılmış, modern mimari tarzda ve uygun boyutlarda yapılması, üzerinde Antik Çağ’dan Cumhuriyet’e kadar geçen dönemi anlatan figürler olacağına ve eski yerine konulacağına karar kılınmıştı” … 
Fakat sonra, değişen durumlar karşısında Quatman ailesinin yaptırdığı saat kulesi, bugün garajın oradaki meydana dikilmiştir. Ama insanlar hala eski saatin bulunduğu yere saat kulesi meydanı diyorlar, tezatlıklar içerisindeyiz. 
Kentin belirli tarihsel, düşünsel, duygusal dokuları vardır. Bu dokuları korumak ve kollamak halkın ve yöneticilerin en önemli görevlerindendir. Kişiler gider, gelir. Aslolan, halk ve içinde yaşadığı kenttir. Selçuk gibi tarihi bir kentte yaşadığımız için emin olun ki çok şanslı kişilerdeniz bu dünyada.  Bunun değerini bilmemiz çok ama çok önemlidir.
Birileri bir şeyler yapmak istiyorsa geçmişe, kentin ortak paydalarına sahip çıkarak yapmalıdır. Ayşe teyzem, Mehmet amcam oraya saat kulesi meydanı diyorsa, orası saat kulesi meydan olarak kalmalıdır. Avrupa 500 senelik bir çiviyi bile yerinde koruyarak Avrupa oldu. Bizle ise o çivileri sökerek, bağları kopararak bir şeyler olamadık. Geçmiş hepimizin geleceğidir. 
Ha bu arada eski saat kulesinin akıbeti ne mi oldu? Eski Belediye Başkanı H. Vefa Ülgür’den edindiğim bilgiye göre; Soma Kamyoncular Derneği Kooperatifinde imiş. 
Ne  işi varsa orda !

***
Sayın yetkililer; 
Bir şeyler yapılmak isteniyorsa eğer samimiyetle, eski saat kulesinin yerine getirilmesi gerekiyor. Bulunamazsa eğer tipolojisi biliniyor fotoğraflardan. Modern olarak benzerini yaptırabilirsiniz. 

Bu yazı 362 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum