16.07.2018 - KOD ADI: KÜLTÜR (2)
Tolga MERT

Tolga MERT

EFESSELÇUKtan YAZIYOR

16.07.2018 - KOD ADI: KÜLTÜR (2)

16 Temmuz 2018 - 14:27

Bilim, kültür, sanat çok önemli kavramlardır. Yaşamımızın her anında vardır görebilenlere. 
Örneğin İsaac Newton ağaçtan düşen elmaları gözlemleyerek yer çekimi yasasını bulmuş. Belki de milyonlarca kişi aynı sahneyi görmesine rağmen yasayı bulmak Newton'a nasip olmuş. Tabi sadece elma değil bilim alt yapısındaki düşüncesionunbu yasayı bulmasını sağlamış. Elma ağacı sadece ona ilham...
Efesli Herakleitos dünyaya damgasını vuran "Aynı nehirde iki kez yıkanılmaz" sözünü çevresinde olan Küçük Menderes nehrinden gözlemleyerek söylemişti. Oysaki kaç bin kişi o nehirde vakit geçirmişti. 
Çevremiz, yaşam biçimimiz, muhattap olduğumuz her şey bizi bu alanlarda bir noktaya taşır. Kentimiz Efes Selçuk'a  baktığımızzaman,görebilene her şey ilham kaynağı olmuş. Amazonlar gelip bu ilhamla Artemis'in ilk tapınağını kurmuş. Kodros'un oğlu Andraklos tee Yunanistan'dan gelip modern bir kentin ilk temellerini atmış. Kersifron ve Matagenes Dünyanın 7 Harikasından olan Artemis Tapınağı'nın mimarı olmuş.  Bunlar gibi kentin tarihinde onlarca kalıcı eserkentten ilham alınarak, gözlemlenerek tarihin derin sularına bırakılmıştır. 
Bugünün Efes Selçuk'una baktığımız zaman tarihi dokunun dört bir yanı sardığı memleketimizin her karesininşairlere, yazarlara, mimarlara, ressamlara her baktığı yer ilham olabilecek niteliktedir. Hatta günümüz teknoloji dünyasında fotoğraf çekmenin kolay olması dünyanın en büyük açık hava müzesi olan kentimizi de çekici kılıyor. amatör ve profesyonel fotoğrafçılar dünyanın her yerinden gelip fotoğraf çekerek memleketimizi birinci elden tanıtıyorlar. Sosyal medya da "Selçuk Efes, Efes, Ephesus, Dünya Mirası Selçuk Efes" gibi kelimeleri aratırsanız binlerce fotoğraf karesini görebilirsiniz. Bu fotoğraf çekim alanlarını yeni projeler ile geliştirerek alanlar yaratmamız gerekiyor. Mesela neden uluslararası fotoğraf yarışması düzenlemiyoruz? Hem reklam hem muazzam bir etkinlik! Yada resim yarışması? Bunları yapalım ki "kültür kenti" olacak Efes Selçuk'a ivme kazandıralım. Ha belki derdiniz değildir, onuda anlarım. Kimse yapmamış ben mi yapacağımdiyebilir yetkililer. Olsun biz buraya bırakalım... 
Kültür kenti olalım diyoruz ya hep. İşe bunu ilk olarak çocuklara aşılamamız gerekiyor. Çevresindeki yapıların sadece taşlardan oluşmuş yapılar olmadığını anlatmamız gerekiyor. Bununla ilgili kenti yaşayalım projesi önermiştim. Yaz tatilindeyiz. Bu çocuklara gördüğü herşeyi anlatmak bu topraklara borç bilenlerin derdi olmalı.
Tarihin, kültürün yoğurulduğu bu kenti görmek için beş bin kilometre gelen insanlar varken, bir kilometreye gitmeyen insanlarda var. Bence en büyük problematiğimiz budur. Kendimize anlatamadığımız şeyleri başkasına nasıl anlatacağız? 
Kentin kültür alanındaki yetkilileri, Müze, Kent Belleği, Kütüphane, Belediye Kültür İşleri... Kurumlar arası dialoğunuz ile yerel dinamikleri lütfen harekete geçirin. Hadi deseniz arkanızdan gelecek kitleler hazırda bekliyor bu kentte. İnsanlar etkinliklere, kültüre, sanata hazır. Dünyadaki bütün devrimler, icatlar düşünen, entellektüel ve marjinal insanlar tarafından gerçekleşmiştir. Bizlerin görevi bu entellektüellği ortaya çıkaracak zeminler hazırlamak olmalıdır. Hayal gücü, akıl, ilham, kültür... Bu kentte fazlasıyla var, yeterki görebilelim, görebilecek olanlara imkan verelim. 
(Düşünsenize sağda solda kitap okuyan, araştırma yapan, resim yapan, müzikle uğraşan çocuklar, gençler, yetişkinler sokaklarda, caddelerde... Sadece hayal kurun, gerisi bizim elimizde. )

 

Bu yazı 378 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum